គោលនយោបាយជាតិស្តីពីស្វាយចន្ទីកំពុងជំរុញការបង្កើតសិប្បកម្មកែច្នៃក្នុងស្រុក
ភ្នំពេញ ៖ ថ្មីៗនេះ តាមរយៈក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានរៀបចំសេចក្តីព្រាងគោលនយោបាយជាតិស្តីពីស្វាយ​ចន្ទី ដើម្បីស្វែងរកធាតុចូលជាច្រើនពីបណ្តាក្រសួង ឬស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានាពីវិស័យឯកជន ជាពិសេស ពីសំណាក់អ្នកដាំដុះ អ្នកកែច្នៃ អ្នកនាំចេញ ដើម្បីបង្កើនការដាំដុះ និងនាំចេញផលិតផលគ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទីទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិឱ្យកាន់តែច្រើន។
គោលនយោបាយជាតិស្តីពីស្វាយចន្ទីនេះ ទំនងជាអាចអនុម័តផ្លូវការនាចុងឆ្នាំ២០២១នេះ ដោយគោលនយោបាយនេះនឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជាក្លាយជាប្រទេសផលិត នៅក្នុងតំបន់សម្រាប់បម្រើ និងផ្គត់ផ្គង់ផលិតផលស្វាយចន្ទីដ៏សំខាន់មួយទៅទីផ្សារក្នុងស្រុក តំបន់ និងពិភពលោក។
ការអនុម័តនូវគោលនយោបាយជាតិស្វាយចន្ទីនេះ នឹងបំពេញបន្ថែមនូវតម្លៃរបស់ស្វាយចន្ទី ចំពោះអ្នកដាំដុះលើការអនុវត្តខ្សែចង្វាក់តម្លៃ ផ្សារភ្ជាប់ខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មស្វាយចន្ទី និងអ្នកកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទីរបស់កម្ពុជាឱ្យមានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែង ទាំងទិន្នផល និងទាំងគុណភាព ព្រមទាំងបង្កើតភាពប្រកួតប្រជែង ក្នុងគោលដៅធ្វើពិពិធកម្មទីផ្សារផងដែរ។
លោក អេង ថុង ប្រធានសហគមន៍សំបូរមានជ័យបានប្រាប់ AMS ថា នៅពេលដែលកម្ពុជាអនុម័តគោលនយោបាយជាតិស្តីពីស្វាយចន្ទីនេះ នឹងទាក់ទាញវិនិយោគិននានាមកបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីនៅក្នុងស្រុក ខណៈសហគមន៍លោកក៏ចង់បង្កើតសិប្បកម្មកែច្នៃផងដែរដោយកំពុងដំណើរការ (ទាំងការរកដៃគូ និងដើមទុន)។
«ខ្ញុំមានផ្ទៃដីដាំស្វាយចន្ទីជាង២០០ហិកតាដោយកំពុងរត់ការឱ្យការងារបង្កើតសិប្បកម្មកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី ​ ឱ្យសម្រេចផលនាពេលឆាប់ៗនេះ ព្រោះសិប្បកម្មកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីនៅក្នុងស្រុកមានតិចតួចនៅឡើយ។ បច្ចុប្បន្នយើងច្រើនតែនាំគ្រាប់ស្វាយចន្ទីស្រស់ សម្រាប់នាំចេញទៅក្រៅប្រទេស ឯគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែច្នៃរួចនាំចេញមានតិចតួចណាស់ ។ ម៉្យាងវិញទៀត គ្រាប់ស្វាយចន្ទីរបស់កសិករតាមគ្រួសារ(ដែលមិនចូលជាសហគមន៍)នៅមានរាយប៉ាយច្រើននៅឡើយ ដែលលោកសង្ឃឹមថានឹងអាចប្រមូលផលិតផល រួមជាមួយផលិតផល របស់សហគមន៍លោកអាចបង្កើតសិប្បកម្មកែច្នៃបាន»
យោងតាមតួលេខក្រសួងកសិកម្មបានបង្ហាញថា កម្ពុជាបាននាំចេញផលិតផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីប្រមាណ ៨៧៦ ៥២១ តោន ទៅកាន់ទីផ្សារបរទេសក្នុងរយៈពេល ៨ខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២១នេះ ក្នុងនោះការប្រមូលផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីចំនួនប្រមាណ ៣៤០ ភាគរយ ទៅកាន់ទីផ្សារបរទេស ​ដែលនេះជាការបង្ហាញថា គ្រាប់ស្វាយចន្ទីរបស់កសិករបានជួយសង្គ្រោះសេដ្ឋកិច្ចមួយផ្នែក​ដោយសារការនាំចេញទៅក្រៅប្រទេស ។
បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជាមានផ្ទៃដីដាំដុះស្វាយចន្ទីសរុប​ជាង ៥០ម៉ឺនហិកតាស្ថិតនៅក្នុងខេត្តចំនួន១០។ របាយការណ៍ សមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជាបានបង្ហាញថា ខេត្តកំពង់ធំ មានផ្ទៃដីដាំដុះស្វាយចន្ទីច្រើនជាងគេ រហូតដល់៩០ ៩៥៩ហិកតា។  ខេត្តក្រ​ចេះ មានផ្ទៃដាំស្វាយចន្ទី ចំនួន៤៧ ៨៥៨ហិកតា, ខេត្តរតនគិរីមាន ៣០ ៤៥៩ហិកតា, កំពង់ចាមមាន ២៤ ៣៦៤ហិក​តា, សៀម​រាបមាន ២២ ៣០៥ហិកតា, ព្រះវិហារមាន ១៦ ៩៧១ហិកតា, ស្ទឹងត្រែងមាន ១៦ ១៦៤ហិក​តា, ត្បូង​ឃ្មុំមាន ៨ ៣៣៤ហិកតា, មណ្ឌលគិរីមាន ៥ ៦៧៦ហិកតា និងខេត្តកំពង់ឆ្នាំងមានផ្ទៃដាំស្វាយ​ចន្ទី ចំនួន ២ ១២៣ហិកតា។
គួរបញ្ជាក់ថា គ្រាប់ស្វាយចន្ទីគឺជាគ្រាប់ធញ្ញជាតិមួយប្រភេទដែលសម្បូរទៅដោយជីវជាតិ និងមានរូបរាងដូចតម្រងនោម ហើយត្រូវបានដាំដុះយ៉ាងច្រើនក្នុងប្រទេសយើងតែម្តង។ គ្រាប់ធញ្ញជាតិមួយនេះក៏សម្បូរទៅដោយវីតាមីន C, Folate, K និង E ផងដែរ។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកនឹងទទួលបានប្រយោជន៍ជាច្រើនចំពោះសុខភាពក្រោយពេលទទួលទានគ្រាប់ស្វាយចន្ទី។
ផ្តល់ភាពរឹងម៉ាំដល់សាច់ដុំ និងសរសៃប្រសាទគ្រាប់ស្វាយចន្ទីជាប្រភពដ៏ល្អមួយនៃជាតិម៉ាញ៉េស្យូមដ៏សំខាន់សម្រាប់សាច់ដុំ ឆ្អឹង និងសរីរាង្គក្នុងពោះ។ ជាតិរ៉ែមួយនេះអាចជួយសម្រួលដល់សម្ពាធឈាម ទ្រទ្រង់ដល់មុខងារសរសៃប្រសាទ និងឆ្អឹងកាន់តែរឹងមាំ។
ល្អចំពោះបេះដូង ៖ គ្រាប់ស្វាយចន្ទីល្អបំផុតសម្រាប់បេះដូង ដោយសារតែវាមិនមានកូឡេស្តេរ៉ុលអ្វីទាំងអស់ តែផ្ទុកទៅដោយអង់ទីអុកស៊ីដង់ដ៏ច្រើន ដែលអាចបន្ថយភាពប្រឈមជំងឺបេះដូង និងជួយបញ្ចុះសម្ពាធឈាមផងដែរ។
បន្ថយការប្រឈមនឹងជំងឺទឹកនោមផ្អែម ៖ សារធាតុល្អនៅក្នុងគ្រាប់ស្វាយចន្ទី គឺជួយបន្ថយភាពប្រឈមនឹងជំងឺទឹកនោមផ្អែម ដោយសារវាមានជាតិស្ករទាប ហើយក៏ជាអាហារសម្រន់ដ៏មានសុវត្ថិភាពសម្រាប់អ្នកមានជំងឺទឹកនោមផ្អែម៕