គម្រោងសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធខ្នាតធំប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាផ្លូវល្បឿនលឿន ភ្នំពេញ-ព្រះសីហនុ ដែលលាតសន្ធឹងឆ្លងកាត់ខេត្ត/ក្រុងចំនួន 5 មានប្រវែងសរុបជាង 190 គីឡូម៉ែត្រ គិតត្រឹមថ្ងៃទី15 ខែមិថុនា ឆ្នាំ2021នេះ សម្រេចបានប្រមាណជាង 60ភាគរយហើយ ដែលអាចនឹងបញ្ចប់បានមុនការកំណត់។
ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ – ក្រុងព្រះសីហនុ ដែលជាផ្លូវហាយវេដ៏ធំ និងលើកដំបូងក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៅកម្ពុជា ត្រូវបានសាងសង់ក្រោមជំនួយពីរដ្ឋាភិបាលចិនដែលគ្រោងចំណាយថវិកាប្រមាណជិត 2,000លានដុល្លារ និងបានបើកការដ្ឋានសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុន Cambodian PPSHV Expressway Co., Ltd ក្រោមវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី22 ខែមីនា ឆ្នាំ2019 ដោយគ្រោងប្រើរយៈពេលសាងសង់48ខែ។
លោក វ៉ាស៊ឹម សុរិយា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ធ្លាប់បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ផ្លូវល្បឿនលឿនដំបូងគេនៅកម្ពុជានេះត្រូវបានកំណត់កាលបរិច្ឆេទដំណើរការនៅឆ្នាំ2023 ប៉ុន្តែផ្អែកតាមល្បឿនជាក់ស្ដែងនៃការស្ថាបនា គម្រោងនេះអាចបញ្ចប់ការសាងសង់មុនពេលវេលាកំណត់។
លោកបន្តថា ចំណុចចាប់ផ្តើមនៃផ្លូវមួយខ្សែនេះគឺចេញពីផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងទី3 ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងចំណុចបញ្ចប់គឺនៅក្នុងស្រុកស្ទឹងហាវ ខេត្តព្រះសីហនុ ដែលអាចជួយសម្រួលដល់ការដឹកជញ្ជូនទំនិញរវាងមជ្ឈមណ្ឌលសេដ្ឋកិច្ចទាំងពីរ (ភ្នំពេញ-ព្រះសីហនុ) ។ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់វាមិនត្រឹមតែបំពេញចន្លោះប្រហោងនៃតម្រូវការលើផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅថ្នាក់ខេត្ត និងថ្នាក់ជាតិឲ្យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ ដែលបច្ចុប្បន្នចំណាយពេលវេលាធ្វើដំណើរ ឬដឹកជញ្ជូនរយៈពេល 4-5 ម៉ោង នឹងត្រូវកាត់បន្ថយសល់តែជាង2 ម៉ោងប៉ុណ្ណោះ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ព្រះសីហនុ ដែលមានប្រវែងសរុបជាង 190គីឡូម៉ែត្រនេះឆ្លងកាត់ខេត្ត/ក្រុងចំនួន5 រួមមាន រាជធានីភ្នំពេញប្រមាណ 8.3 គីឡូម៉ែត្រ និងខេត្តចំនួន 4ទៀត ដូចជា ខេត្តកណ្តាលប្រវែងប្រមាណ 9.1គីឡូម៉ែត្រ ខេត្តកំពង់ស្ពឺប្រវែងប្រមាណ 80.8គីឡូម៉ែត្រ ខេត្តកោះកុងប្រវែងប្រមាណ 1.92 គីឡូម៉ែត្រ និងខេត្តព្រះសីហនុប្រវែងប្រមាណ 89.89គីឡូម៉ែត្រ៕