THACO AGRI កំពុងរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មកម្ពុជានិងពង្រីកទីផ្សារនៅក្រៅប្រទេស
THACO AGRI ជាក្រុមហ៊ុនកសិកម្មខ្នាតធំមួយ កំពុងបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅ​បណ្ដាខេត្តមួយចំនួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយតាមរយៈការវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុននេះ​បានចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មនិងពង្រីកទីផ្សារផលិតផលកម្ពុជានៅក្រៅប្រទេសផងដែរ ។
វិនិយោគលើផលិតកម្មកសិកម្មទ្រង់ទ្រាយធំដោយឈរលើមូលដ្ឋានសរីរាង្គ ការ​គ្រប់គ្រងតាមបែបឧស្សាហកម្ម​ ការប្រើប្រាស់យន្តការ ជីវបច្ចេកវិទ្យា និងឌីជីថល​តាមដំណាក់កាលនីមួយៗ​សមស្រប THACO AGRI កំពុងបង្កើត​តំបន់​ផលិតកម្មចំនួន២​នៅក្នុងខេត្តក្រចេះ និង ខេត្តរតនគិរី។ ​
លោកឡេថាហ្វាង (​ Le Thanh Hoang) អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន THACO AGRI នៅស្រុកកូនមុំ ខេត្តរតនគិរី មានប្រសាសន៍ថា ក្រុមហ៊ុនកំពុងផ្តោតលើការដាំចេក និងការចិញ្ចឹមគោ ដើម្បីនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសមួយចំនួនដូចជា៖ ចិន កូរ៉េ ជប៉ុន … ក្រុមហ៊ុនមានតំបន់ ​ដាំដុះ​ផ្លែឈើហូបផ្លែ​ក្នុង​ខេត្ត​រតនគិរី ​ជាង ២៥០០០ ហិកតា និង​មាន​គម្រោង​ពង្រីក​ការ​ដាំដុះ​ថែមទៀតដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវការ​អន្តរជាតិ។
មកទល់នឹងពេលនេះ ក្រុមហ៊ុនបានធ្វើវិនិយោគនៅ​ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានជាង 3 ឆ្នាំហើយនោះក្រុមហ៊ុនក៏មានទំនួលខុសត្រូវសង្គមដោយចូលរួមលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពរបស់កម្មករ និយោជិតរបស់ខ្លួន ដូចជាការផ្ដល់ការថែទាំសុខភាព ដល់បុគ្គលិក​កម្មកររបស់ខ្លួន មានពេទ្យប្រចាំការនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន បុគ្គលិកមានបញ្ហាសុខភាពធ្ងន់ធ្ងរ​មាន​រថយន្តសង្គ្រោះបន្ទាន់ដែលបញ្ជូនកម្មករ ទៅកាន់មន្ទីរពេទ្យធំៗបានទាន់ពេលវេលា ។​ ​​ឥឡូវនេះសាខារបស់ក្រុមហ៊ុន​មានតម្រូវការកម្មករជាច្រើន​។ នាបច្ចបុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុនកំពុង​ជ្រើសរើសកម្មករជិត ៩ពាន់នាក់ ទៅបម្រើការងារនៅកសិដ្ឋានចេក រោងចក្រវេចខ្ចប់ចេក និងកសិដ្ឋានចិញ្ចឹមគោ។​
ដោយមានគោលដៅចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មកសិកម្មរបស់កម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន THACO AGRI បាននឹងកំពុងវិនិយោគយ៉ាងច្រើនលើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដូចជា៖ ប្រព័ន្ធថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ផ្លូវថ្នល់ ប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ រោងចក្រវេចខ្ចប់ចេក។ល។​​ ​
លោកបណ្ឌិតគី សេរីវឌ្ឍន៍ ប្រធានវិទ្យាស្ថានសិក្សាចិននៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា វិស័យកសិកម្មកម្ពុជា បើយើងគិតពីប្រសិទ្ធនិងគុណភាពដី ឃើញថាកម្ពុជាមានសក្ដានុពលខ្លាំង ប៉ុន្តែអ្វីដែលប្រឈមក្នុងវិស័យកសិកម្មបច្ចុប្បន្នគឺ​កត្តាបច្ចកទេសនិងការទ្រទ្រង់ក្នុងវិស័យនេះដូចជាជី ថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិតជាដើម ។
លោកបណ្ឌិតបន្តថា ចំពោះការកែច្នៃទីផ្សារកសិកម្មកម្ពុជាក៏មានបញ្ហាប្រឈម​មួយចំនួនដែរ  ហើយសម្រាប់ការចូលមកវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុនធំៗពីបរទេស នឹងជួយ​បង្កើតការងារមួយចំនួនដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជា និងអាចស្រូបយកបច្ចេកវិទ្យា និងបច្ចេក​ទេសកសិកម្មពីបរទេស និងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការជួលដីផងដែរ ។
បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុន THACO AGRI មិនត្រឹមតែចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងបានរួមដំណើរជាមួយរដ្ឋអំណាចតំបន់​ដើម្បីជំរុញ​សកម្មភាពសង្គម​ លើកកំពស់ជីវភាពរស់នៅនិងសេវាកម្មជូនកម្មកររបស់ក្រុមហ៊ុនដូចជា៖ ផញកត់ផ្គង់ទឹកភ្លើង អភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវថ្នល់ សាលារៀន ផ្សារទំនើប​ បន្ទប់ពិនិត្យជម្ងឺបឋម ទឹកស្អាត ដោយឥតគិតថ្លៃ…​
យោងតាមយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ ក្រុមហ៊ុន THACO AGRI នឹងបន្ត​វិនិយោគ​ច្រើនថែមទៀតលើវិស័យកសិកម្ម​នៅតំបន់ភូមិភាគឦសាននេះ។ បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុនកំពុង​អភិវឌ្ឍ​ផលិតកម្មចេក ចិញ្ចឹមគោ ​ដើម្បីនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ដោយហេតុនេះផ្តល់ឱកាសការងារដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ជាមួយនឹងប្រាក់ខែសមរម្យ និងអត្ថប្រយោជន៍សង្គមជាច្រើន៕