ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងស្ថានភាពនៃវិបត្តិបានធូរស្បើយ និងប្រសើរឡើងវិញបន្តិចម្ដងៗ ការវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក៏ទទួលបានជាបន្តបន្ទាប់ឡើងវិញដែរ ដែលធ្វើឱ្យវិនិយោគិនក្នុង និងក្រៅប្រទេសចាប់ផ្ដើមសម្លឹងពីឱកាសក្នុងការបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ។ ជាក់ស្ដែងក្នុងរយៈពេល៩ខែដើមឆ្នាំ២០២២នេះ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគសរុបប្រមាណ១៥០គម្រោងគិតជាទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៣ ៥០០លានដុល្លារអាមេរិក ។
បើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាឱ្យដឹងថា ក្នុងចំណោមគម្រោងទាំង១៥០គម្រោងដែលបានអនុម័តក្នុងរយៈពេល៩ខែដើមឆ្នាំនេះភាគច្រើនជាគម្រោងរោងចក្រកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើងកាបូប សម្ភារធ្វើដំណើរ រោងចក្រកែច្នៃវេចខ្ចប់ និងរោងចក្រដំឡើងរថយន្ត និងមន្ទីរព្យាបាលផងដែរ ។
របាយការណ៍ដដែលបង្ហាញផងដែរថា គម្រោងដែលអនុម័តក្នុងរយៈ៩ខែនេះបើធៀបនឹង៩ខែឆ្នាំមុនមានការកើនឡើង១៦គម្រោង ក្នុងនោះទុនវិនិយោគមានកំណើនប្រមាណ១០០លានដុល្លារអាមេរិកផងដែរ ដែលជាតួលេខមួយល្អប្រសើរសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ ។
លោក ង៉ឺយ ធី ភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យមួយរូបប្រចាំនៅខេត្តកំពង់ស្ពឺនិងជាជំនួយការអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យមួយនៅប៉ែកខាងលិចរាជធានីភ្នំពេញក៏បានឱ្យដឹងផងដែរថា ការអនុម័តពីក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍នូវគម្រោងវិនិយោគថ្មីៗ បានធ្វើឱ្យតម្រូវការដីធ្លីសម្រាប់សង់រោងចក្រ ឃ្លាំងជួលជាដើមនៅក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺមានកំណើនខ្ពស់ ដោយក្នុងនោះដែរតម្រូវការបុគ្គលិកកម្មករថ្មីៗសម្រាប់ដំណើរការនៅក្រុមហ៊ុន ឬរោងចក្រក៏ឃើញថាមានកំណើនខ្ពស់ជាងឆ្នាំមុនៗផងដែរ ។
លោកបន្តថា ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ មានគម្រោងរោងចក្រជាច្រើនបានងាកទៅកាន់តំបន់ខាងលិច ជាពិសេសនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ៥១ ដោយក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍សួនឧស្សាហកម្មក្នុងស្រុកជាច្រើនបានជំរុញការសាងសង់ឃ្លាំង និងរោងចក្រសម្រាប់ជួលទៅឱ្យអ្នកវិនិយោគបង្កើតរោងចក្រថ្មីៗ ។
លោកបន្តថាសកម្មភាពនេះដែរ ក៏ធ្វើឱ្យតម្រូវការនៃដីឡូត៍ និងលំនៅឋាននៅជុំវិញតំបន់នោះ មានកំណើនជាងឆ្នាំ២០២១ផងដែរ ហើយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាថ្មីៗនៅក្នុងតំបន់នោះ ក៏ចាប់ផ្ដើមធ្វើសកម្មភាពពន្លឿនការអភិវឌ្ឍគម្រោងរបស់ខ្លួនដើម្បីបំពេញតម្រូវការអតិថិជន ។
របាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាក៏បានបង្ហាញពីរំហូរទុនវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះចាប់ផ្ដើមហូរចូលកម្ពុជាឡើងវិញជាបន្តបន្ទាប់ ដោយរំពឹងថានៅពេលស្ថានភាពវិបត្តិកូវីដ១៩លក្ខណៈសកល និងបញ្ហានយោបាយអន្តរជាតិបានធូរស្រាលនឹងមានវិនិយោគិនបរទេសចូលមកកម្ពុជាដើម្បីបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគបន្ថែម ៕