៩ខែក្នុងឆ្នាំ២០២២​ កម្ពុជា​ទទួលបានទុនវិនិយោគ​ជាង​ ៣ ៥០០​លានដុល្លារអាមេរិក​ លើ​១៥០​គម្រោង​
ភ្នំពេញ ៖ ​ក្នុងស្ថានភាព​នៃវិបត្តិ​បានធូរស្បើយ និងប្រសើរឡើងវិញ​បន្តិចម្ដងៗ ការ​វិនិយោគ​​​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាក៏ទ​ទួល​បា​ន​ជា​បន្តបន្ទាប់ឡើង​វិញដែរ ដែល​ធ្វើឱ្យ​វិនិយោគិន​ក្នុង និងក្រៅប្រទេស​ចាប់ផ្ដើម​សម្លឹងពីឱកាស​ក្នុងការ​ប​ណ្ដាក់​ទុនវិនិយោគ​។ ជាក់ស្ដែង​ក្នុងរយៈ​ពេល​៩ខែ​ដើមឆ្នាំ២០២២​នេះ ក្រុម​ប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានអ​នុ​ម័ត​គ​ម្រោង​វិនិយោគ​សរុបប្រមាណ​១៥០​គម្រោង​គិតជាទឹកប្រាក់​ប្រមាណ ​៣ ៥០០​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ។
បើតាមរបាយការណ៍​របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ឱ្យដឹងថា​ ក្នុង​ចំណោម​គម្រោងទាំង​១៥០​គម្រោង​ដែល​បានអនុម័ត​ក្នុង​រយៈ​ពេល៩ខែ​ដើមឆ្នាំនេះ​ភាគច្រើន​ជា​គម្រោង​រោងចក្រ​​កាត់ដេរ​សម្លៀក​បំពាក់ ស្បែក​ជើង​កា​​បូប សម្ភារធ្វើដំណើរ​ រោងចក្រ​កែច្នៃវេចខ្ចប់ និង​រោងចក្រ​ដំឡើង​រថយន្ត​ និងមន្ទីរព្យាបាលផងដែរ ។
របាយការណ៍​ដដែល​បង្ហាញផងដែរថា​ គម្រោង​ដែលអនុម័ត​ក្នុងរយៈ៩​ខែ​នេះ​បើធៀបនឹង​៩ខែ​ឆ្នាំមុនមាន​ការ​កើនឡើង​១៦គម្រោង​​ ក្នុងនោះទុនវិនិយោគ​មានកំណើន​ប្រមាណ១០០លានដុល្លារអាមេរិកផងដែរ ដែល​ជាតួលេខ​មួយ​ល្អប្រសើរ​សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២​នេះ ។
លោក ​ង៉ឺយ ធី​ ភ្នាក់ងារ​អចលនទ្រព្យមួយរូប​ប្រចាំ​នៅ​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​​និងជាជំនួយ​ការអគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​អភិវ​ឌ្ឍ​ន៍​​អចលនទ្រព្យ​មួយ​នៅប៉ែក​ខាង​លិច​រាជធានីភ្នំពេញ​ក៏បានឱ្យដឹងផងដែរថា​ ការ​អនុម័ត​ពីក្រុមប្រឹក្សា​អភិ​វ​ឌ្ឍ​ន៍​​​​នូវ​គម្រោង​វិនិយោគ​ថ្មីៗ បានធ្វើឱ្យ​តម្រូវការ​ដីធ្លីសម្រាប់​សង់​រោងចក្រ​ ឃ្លាំង​ជួលជាដើម​​នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់​ស្ពឺ​មា​ន​កំណើន​ខ្ពស់ ដោយក្នុងនោះដែរ​តម្រូវការ​បុគ្គលិក​កម្មករ​ថ្មីៗ​សម្រាប់ដំណើរការ​នៅក្រុមហ៊ុន ​ឬរោងចក្រ​ក៏​ឃើញ​ថា​​មានកំណើន​ខ្ពស់ជាង​ឆ្នាំមុនៗផងដែរ ។
លោកបន្តថា ក្នុង​ឆ្នាំ២០២២​នេះ ​មានគម្រោង​រោងចក្រ​ជា​ច្រើន​បានងាកទៅកាន់តំបន់​ខាងលិច​ ជាពិសេស​នៅតាម​បណ្ដោយ​ផ្លូវ​៥១​ ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍន៍​សួន​ឧស្សាហកម្ម​​ក្នុង​ស្រុក​ជាច្រើន​បាន​ជំរុញ​ការ​សាងសង់​ឃ្លាំង និងរោងចក្រ​ស​ម្រាប់ជួលទៅ​ឱ្យអ្នកវិនិយោគ​បង្កើត​រោងចក្រ​ថ្មីៗ ។
លោក​បន្តថា​​សកម្មភាព​នេះដែរ ក៏​ធ្វើឱ្យ​តម្រូវការ​នៃ​ដីឡូត៍ ​និង​លំនៅឋាននៅជុំវិញតំបន់​នោះ មានកំណើន​ជា​​ងឆ្នាំ២០២១​ផងដែរ ហើយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាថ្មីៗ​នៅក្នុង​តំបន់​នោះ ក៏ចាប់ផ្ដើម​ធ្វើសកម្មភាព​ពន្លឿន​ការ​អភិ​វឌ្ឍ​គម្រោងរបស់ខ្លួន​ដើម្បីបំពេញតម្រូវការ​អតិថិជន ។
របាយការណ៍​របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ក៏បានបង្ហាញពីរំហូរទុនវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស​ក្នុ​ងឆ្នាំ២០២២​នេះ​ចាប់ផ្ដើមហូរ​ចូលកម្ពុជា​ឡើង​វិញជា​បន្តបន្ទាប់ ដោយរំពឹងថា​នៅ​ពេល​ស្ថានភាព​វិបត្តិ​កូវីដ​១៩​លក្ខណៈស​ក​ល ​​​​​និង​បញ្ហា​នយោបាយ​អន្តរជាតិ​បានធូរស្រាល​នឹង​មាន​វិនិយោគិន​បរទេស​ចូល​មកកម្ពុជា​​ដើម្បី​បណ្ដា​ក់ទុ​ន​វិ​និយោគបន្ថែម ៕