រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងដែនដី ៖ មន្ត្រីសុរិយោដីខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ នឹង​បន្ត​ការងារ​វាស់វែង​ដីនៅតាមភូមិ​ជាប់បណ្ដោយព្រំដែន​កម្ពុជា​-ថៃ​
បន្ទាយមានជ័យ ៖ ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជា​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បាន​ថ្លែង​បញ្ជាក់ថា បើទោះបីជា​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ ត្រូវបានប្រកាស​បញ្ចប់​ការ​វាស់វែង​ដី​ធ្លីជាប្រព័ន្ធកាលពីពេលថ្មីៗនេះក្ដី ក៏មន្ត្រី​សុរិយោដី នៅតែមានការងារ​វាស់វែងដីនៅតាមបណ្ដា​ភូមិមួយចំនួន ដែលជាប់បណ្ដោយ​ព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ ខណៈដែលការងារ​កំណត់ព្រំ និងការជួយ​សម្រួលដល់ម្ចាស់ក្បាលដី​ដែលមិនទាន់​បានមកទទួល​យក​បណ្ណកម្មសិទ្ធិរបស់ខ្លួនក៏នៅតែបន្តធ្វើដដែល ។
ការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីខាងលើនេះត្រូវបានធ្វើឡើង​ក្នុងឱកាស​អញ្ជើញជាអធិបតី​នាពិធីប្រកាស​បញ្ចប់ការ​វាស់វែង​ដីធ្លី និងប្រគល់​វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់អចលនវត្ថុ​ជូនពលរដ្ឋ​ ក្នុងភូមិសាស្ត្រ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ កាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅនេះ ។
ឯកឧត្តម​បានមានប្រសាសន៍ថា ​ក្រៅពីនេះក៏នៅមានការដោះស្រាយបញ្ហា និងកំណត់ឱ្យបាន​ច្បា​ស់​លាស់​នូវ​តំបន់បឹងទន្លេសាប ជាមួយអាជ្ញាធរទន្លេសាប ដូចជា តំប​ន់​១​ ជាតំ​ប​ន់​ដែល​មា​នប្រ​​ជាព​ល​​រ​ដ្ឋ​រ​ស់នៅ, តំបន់​២ ជាតំបន់កសិកម្មធ្វើស្រែប្រាំង និងស្រូវប្រដេញទឹក និងតំបន់៣ ជាតំបន់រក្សាទុកព្រៃលិចទឹក ដើម្បី​រក្សា​អាយុជីវិតបឹងទន្លេសាបឱ្យនៅស្ថិតស្ថេរគង់វង្ស។
ដោយឡែក ទាក់ទិននឹងបញ្ហាដែលនៅសេសសល់នៅអាងត្រពាំងថ្ម ក្នុងខេ​ត្ត​បន្ទា​យ​មានជ័យ ក្នុងនា​មប្រ​ធាន​គ​ណៈ​ក​ម្ម​កា​រសុ​រិយោដីថ្នាក់ជាតិ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​សម្រេច​ប្រ​គ​​ល់ទីតាំ​​ង​ណា​ដែល​មា​ន​កា​រ​ពា​ក់​ព័​ន្ធនឹ​ង​​ប្រជា​ព​ល​​រ​ដ្ឋនោះ ត្រូវប្រគល់ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ហើ​យ​ទី​តាំ​ង​ណា​ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងទឹក ត្រូវ​ប្រ​គ​ល់​កា​រគ្រប់​​គ្រ​​​ង​ទៅ​​​ឱ្យឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និ​ង​ឧ​​តុនិ​យ​ម​ និងត្រូវចុះបញ្ជីបែ​ង​ចែ​ក​ឱ្យ​បាន​ត្រឹម​ត្រូវតាមការសម្រេចនេះ។
ឯកឧត្តម បានសង្កេតឃើញថា ទំហំសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យគឺមានទំហំធំ ដោយប្រជា​ពល​រដ្ឋ​ភា​គ​ច្រើនគឺជាអ្នកដែលមានការងារធ្វើ មានប្រាក់ចំណូល ហើ​យពេ​ល​វេ​លា​នេះ​គឺអ្នក​ខេ​ត្ត​ប​​ន្ទាយ​មាន​ជ័​យ​ត្រូវរៀនរស់ដោយខ្លួនឯង តាមរយៈការខិតខំធ្វើកសិកម្ម ដាំដុះដំណាំឱ្យបានច្រើនប្រភេទ ដើ​ម្បីប​ង្កើ​ន​ជីវ​ភាព​គ្រួ​សា​រ និងរួមចំណែកជំរុញវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្នុងខេត្ត។ ទន្ទឹមនេះ ឯកឧត្តមបានបន្ថែមថា ការបញ្ច​ប់​នូ​វកា​រ​វា​ស់​វែងដីធ្លីសម្រាប់ខេត្តបន្ទាយមានជ័យនេះគឺជាជំហានថ្មីមួយ ហើយជំហានបន្ទាប់គឺត្រូវគិតគូរពីសេដ្ឋកិច្ច រៀបចំលំហរសាធារណៈឱ្យបានល្អ ដើម្បីបង្កើនគុណភាពជីវិតសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងខេត្តនេះ ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់ផងដែរថា ៖
«កាលនៅដើមអាណត្តិទី ៧ យើងនៅសល់ប្រមាណ​ ៥​លាន​ក្បា​ល​ដី​ ដែល​ត្រូវចុះបញ្ជីដីធ្លីបង្ហើយ ប៉ុន្តែមកទល់ពេលនេះ យើងនៅសល់ត្រឹមតែក្រោម ២០ម៉ឺន​ក្បាល​ដី​ទៀ​ត​ប៉ុ​ណ្ណោះ​ដែ​​លត្រូ​​វវាស់វែង ដូច្នេះ យុទ្ធនាការចុះ​ប​ញ្ជី​ដី​ធ្លី​បង្ហើ​យ​នេះ​​នឹ​ង​ត្រូ​វ​ច​ប់ស​​ព្វគ្រ​ប់​ក្នុ​ង​ពេ​ល​ឆា​ប់​ៗ​ខា​ង​មុខ ហើយនេះប្រហែលជាលើកទីមួយក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ប្រទេសកម្ពុជាដែលយើងបានចុះបញ្ជីដីធ្លីបានចប់សព្វគ្រប់​សរុបប្រមាណ ១៣លានក្បាលដីនៅទូទាំងប្រទេស ដោយ​កិច្ច​កា​រ​នេះ​ទា​ម​ទា​រ​ឱ្យ​មា​ន​កា​រឯ​ក​ភា​ពជា​តិ​ និ​​ងកា​រ​ស្រុះ​ស្រួលគ្នា នោះទើបអាចបញ្ចប់ការងារចុះបញ្ជីដីធ្លីបានជោគជ័យ»៕