" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-72694 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្ពុជា​បង្ហាញកាលានុវត្តន៍​ភាពវិនិយោគ​សំខាន់ៗដល់​វិនិយោគិន​បរទេស​
ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម​ស៊ុន​ ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូនកម្ពុជា​បាន​បង្ហាញពី​កាលា​នុ​វ​ត្ត​ន៍​ភា​ព​វិ​និយោគ​ដល់វិនិយោគិន​បរទេស ព្រមទាំង​ជំរុញ​ និងលើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​វិនិយោគិន ​ជាពិសេស​វិស័យឯក​ជន​ងាកមក​ចាប់អារម្មណ៍​បណ្ដាក់ទុ​នវិនិយោគនៅក្នុ​ងប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែម​​ទៀត។
នៅក្នុង​វេទិកា​មួយ​ដែលបានធ្វើឡើង​កាលពី​ដើមសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ​ ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន​បានមានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បាន និងកំពុង​ផ្ដល់អាទិភាពលើ​គម្រោង​ជាច្រើន​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ម នៅកម្ពុជាឱ្យ​កាន់តែប្រសើរ​ឡើង​ ដែល​ក្នុងនោះ​មានគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូនផ្លូវ​គោក​ ផ្លូវ​ទឹក ផ្លូវ​អាកាស ផ្លូ​វដែក​ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍កំពង់​ផែ​ និង​ក្របខណ្ឌ​នយោបាយ​ស្ដីពីការ​ដឹកជញ្ជូន​និងភស្តុភារកម្ម ។
ឯកឧត្តម​បានបង្ហាញ​ពី​កាលានុវត្តន៍ភាព​វិនិយោគ​ជាច្រើន​នៅក្នុងវិស័យដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ម​​នៅកម្ពុជា និង​បាន​ជំរុញ​លើក​ទឹកចិត្ត​ឱ្យ​វិស័យ​ឯកជន​ពិចារណា​ និង​ងាក​មក​វិនិយោគ​នៅកម្ពុជាឱ្យ​បានច្រើន ស្រប​ពេល​ធនាគារ​ពិភពលោក​បាន​បញ្ជាក់ថា កម្ពុជា​មាន​របប​វិនិយោគ​សេរី​បំផុត​នៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន ហើយដើរ​តួនាទីជា​អ្នកសម្របសម្រួល និងផ្ដល់ការគាំទ្រ​យ៉ាង​ពេញទំហឹង​លើ​ការ​វិនិយោគ​របស់​វិស័យឯកជន ដើម្បី​ធានា​​​បានថា ​វិស័យ​ឯកជន​នឹ​ងទទួលបានភាពជោគជ័យ​ ។
ឯក​ឧត្តម​ទេសរដ្ឋមន្ត្រីបានបន្ថែមថា កម្ពុជា​មានផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ​ទៅក្រុង​ព្រះសីហនុ​គ្រោងនឹង​ដាក់ដំណើរការ​នៅខែក្រោយនេះ ហើយកម្ពុជា​ក៏មានគម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿនមួយខ្សែទៀត​ពីភ្នំពេញទៅក្រុង​បាវិ​ត ​​និងតភ្ជាប់ទៅកាន់​ប្រទេស​វៀតណាមដែលជាការ​សម្រួល​ដល់ការ​ដឹជញ្ជូន​ពីកម្ពុជា​ទៅវៀតណាម និង​ទៅ​បណ្ដាប្រទេស​ផ្សេងៗទៀត​ក្នុងតំបន់​ ។
លោក​ឧកញ៉ា ស៊ិន ចន្ធី​ ប្រធានសមាគមភស្តុភារកម្មកម្ពុជា បានថ្លែង​ប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា​នៅពេល​កម្ពុជា​មានផ្លូវ​ដឹកជញ្ជូន​​តាម​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿននឹងធ្វើឱ្យការ​ដឹកជញ្ជូន​បានលឿន​រហ័ស ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​​ដើរ​លឿន​​​ជាង​មុន ហើយក្នុងនាមជា​អ្នកដឹកជញ្ជូន​ពិតជា​ចង់ឃើញ​កម្ពុជាមានល្បឿនលឿន​ដូច​នៅ​បណ្ដាប្រ​ទេស​​រីក​ចម្រើន​ដែរ ។
លោក​ឧកញ៉ា​បន្តថា ការតភ្ជាប់​ផ្លូវ​ដឹកជញ្ជូនរបស់កម្ពុជា​ទាំង​ក្នុងប្រទេស ​និង​ទៅកាន់តំបន់ព្រំដែន​ ហើយតទៅ​បណ្ដាប្រទេស​ជិត​ខាង​វាគឺជាអ្វីដែល​អ្នក​ដឹកជញ្ជូន​ក្នុង​ស្រុក​ចង់​បាន​ដែលវា​ចំណេញដល់រដ្ឋាភិបាលផង និង​ចំណេញដល់​អ្នកដឹកជញ្ជូន​ផងដែរ។ ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនេះដែរ វាក៏នឹងធ្វើឱ្យការ​វិនិយោគ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​កាន់តែមានសន្ទុះ​បន្ថែម​ទៀត ហើយនឹងធ្វើឱ្យ​កម្ពុជា​កាន់តែមានភាពទាក់ទាញពី​វិនិយោគិន​បរទេស​ក្នុងកា​រស្វែងរក​ការ​វិនិយោគ​នានា​​ ៕