អ្នកជំនាញលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញឱ្យអ្នកអភិវឌ្ឍន៍បង្កើនការសាងសង់សំណង់អគារបៃតងឱ្យបានច្រើន
ភ្នំពេញ ៖ បច្ចុប្បន្ននេះ កំណើន​អគារ​ទាប ខ្ពស់ជាច្រើននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ​បាន និងកំពុងកើនឡើង រីកដុះដាល​កាន់​តែខ្លាំង ប៉ុន្តែ​សម្រាប់ការសាងសង់​អគារ​បែបបៃតងនៅតែមានកម្រិត​តិច​តួចនៅឡើយ ដោយយោងតាមទិន្នន័យដែលបង្ហាញដោយ​សមាគមអ្នកផ្តល់ប្រឹ​ក្សាសំណ​ង់អ​គារ​​បៃតងកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា​មកដល់ពេលនេះកម្ពុជា​មានអគា​របៃតងត្រឹមជាង​១០​អគារប៉ុណ្ណោះ។
លោក ស៊ីម បូវិសាល ទីប្រឹក្សា​សមាគម​អ្នក​ផ្ដល់ប្រឹក្សា​សំណង់​អគារ​បៃតង​កម្ពុជា​បានថ្លែង​ប្រាប់ ​AMS តាម​ទូរសព្ទ​ឱ្យដឹងថា ​ថ្វីត្បិតតែ​កម្ពុជា​មានការសាងសង់សំណង់អគារ​ច្រើនក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែ​សម្រាប់សំណង់អគារ​បៃតង​វិញ​មានសរុបត្រឹមជាង​១០​អគារ​ប៉ុណ្ណោះ ខណៈប្រទេស​ជិតខាងរបស់កម្ពុជា​មានអគារ​បៃតង​រាប់​រយ រាប់ពាន់អគារទៅហើយនោះ។
“អគារ​បៃតង គឺជា​អគារ​ដែលសាងសង់​ឡើង​ដោយមិនមានផលប៉ះពាល់ទៅលើ​បរិស្ថាន​រាប់តាំងពីការសាងសង់​ដំបូង​រហូតដល់ការ​វាយ​កម្ទេច​អគារ​ចោល​ ហើយ​អគារ​បៃតង​នេះដែរ ជាអ​គា​រ​​​ដែល​ប្រើប្រាស់ថាមពល​តិច​ជាង​អគារ​ដែលសង់ឡើង​ធម្មតា​។ ការសាងសង់អគារ​ដោយមិនគិតពីបរិស្ថាន​នៅពេលខាងមុខនេះ នឹង​ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់​ដល់ការ​បម្រែ​បម្រួល​អាកាស​ធាតុ​កាន់តែខ្លាំង ហើយកត្តាដែលកម្ពុជា​មានអគារ​បៃតង​នេះតិច​តួច​​មានដូចជា​កត្តា​ចំណេះ​ដឹង​ ការ​មិនយល់ដឹងពីអ្វីទៅជា​អគារបៃតង ​និងផល​ប៉ះពាល់​ពីការសាងសង់អគារ​ធម្មតាទៅលើ​បរិស្ថាន”
លោក​ បូវិសាល ​បានឱ្យ​ដឹងថា ៖ ​
“នៅក្នុងអគារ​បៃតង​គឺបានយក​ថាមពលពីពន្លឺព្រះអាទិត្យ ខ្យល់ពីខាងក្រៅ​មក​ប្រើប្រាស់នៅក្នុងអគារ​នោះស្រេចទៅហើយ តែសម្រាប់អគារ​ធម្មតាៗ​វិញ​គឺ​ត្រូវ​ប្រើប្រាស់ថាមពល​អគ្គិសនី​ដើម្បីធ្វើឱ្យ​ផ្ទៃខាងក្នុង​ត្រជាក់​ ដូចជា​ម៉ាស៊ីន​ត្រជាក់ជាដើម ដែល​ម៉ាស៊ីន​ត្រជាក់​នេះដូចយើង​បានដឹងហើយថា​វា​បានបំភាយ​អ្វីខ្លះទៅ​ក្នុង​បរិយាកាស​”
ទីប្រឹក្សា​សមាគម​អ្នកផ្តល់ប្រឹក្សាសំណង់អគារបៃតងកម្ពុជារូប​នេះ​បាន​បន្ថែមថា​ ក្នុងនាមជា​អ្នក​ផ្ដល់​ប្រឹក្សា​សំណង់​អគារ​បៃតង​នៅកម្ពុជា លោក​ស្នើ​សុំ​ឱ្យមានកា​រចូលរួម​ទាំងអ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ វិស្វករ ស្ថាបត្យ​ករ​ និង​ភាគី​រាជរដ្ឋាភិបាលផងដែរ ដើម្បីជំរុញ និងលើក​ទឹកចិត្ត​ដល់អ្នកសាងសង់អគារ​បៃតង​ឱ្យ​បានកាន់តែច្រើន ហើយ​ជា​​បទពិសោធន៍​នៅក្នុងប្រទេស​មួយចំនួនវិញ​បើ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ណាសាងសង់អគារ​បៃតង​ រដ្ឋ​នឹ​ងមិ​ន​យក​ពន្ធក្នុងរយៈពេលណា​មួយ​ឬអាចជួយចេញថ្លៃ​សម្រាប់សង់អគារ​បៃតង​នោះ ដើម្បីគិតគូរពីបរិ​ស្ថាន​នៅ​ពេល​​អនា​គត ។
លោក ជា ប៊ុនស៊ាង ប្រធានសមាគមអ្នកផ្ដល់ប្រឹក្សា​សំណង់អគារ​បៃតង​កម្ពុជា​ បានមានប្រសាសន៍ក្រោយ​ពីសមាគម​របស់ខ្លួន​បានក្លាយជា​សមាជិក​នៃ​សមាគម​អ្នកផ្ដល់ប្រឹក្សា​សំណង់ងការ​បៃតងពិភពលោក​ថា ​ការ​អភិ​វឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ជាវិថីឆ្ពោះទៅកាន់អនាគតសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា ពីព្រោះការប្រែប្រួល​អាកាស​ធា​តុ​គ្មា​ន​ស្គា​ល់ដែ​នកំណត់អ្វីឡើយ។
ចីរភាពជាសកល គឺជាផ្លូវតែមួយគត់ដើម្បីឆ្ពោះទៅកា​ន់​វឌ្ឍ​នភា​ព​​អ​នាគ​​តរួ​មគ្នានៃគោលដៅកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់។ ឥឡូវនេះ ប្រទេសកម្ពុជា ជាផ្នែកមួ​យ​នៃ​បណ្តា​ញ​​ស​ក​ល។ ក្រុមការងារទាំងអស់គ្នានឹងបង្កើតកិច្ច​ស​ហកា​រ​ឲ្យ​បា​នទូ​លំ​ទូ​លា​យ​ជា​ល​​ក្ខ​ណៈ​សក​ល ​ព្រម​ទាំងចាប់ផ្តើមធ្វើ​ការរួម​គ្នា​ជាមួយនឹងសមាគមអគារបៃតងនានានៅតំបន់អាស៊ានក្នុង​ដំ​ណើ​រឆ្ពោះ​ទៅ​រ​ក​កា​រកា​ត់​ប​ន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់។ ដំណើរនេះនឹ​ង​ត្រូ​វជំរុ​ញ​ដោ​យ​ការអ​នុ​វត្តរ​ប​ស់​សមា​គ​​មអ្ន​ក​ផ្ត​ល់ប្រឹ​ក្សា​សំ​ណ​ង់អគារបៃតងកម្ពុជា ​ដែល​មា​ន​គោលកា​រ​ណ៍​វិញ្ញា​ប​ន​ប​ត្រ​ក​ម្ម​អ​គា​រ​បៃ​តង  CAMEEL ដែល​បាន​ទទួល​ស្គា​ល់​ក្នុ​ង​ប្រទេសកម្ពុជា ៕