ការ​វិនិយោគលើឧស្សាហកម្ម​រោងចក្រ​នៅកម្ពុជាបន្ត​កើនឡើង​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣​នេះ
ភ្នំពេញ ៖ ការ​វិនិយោគ​លើវិស័យឧស្សាហកម្ម​រោងចក្រ​កាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់​ និង​រោងចក្រកែច្នៃ​នានា​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ត្រូ​វបានមើលឃើញថា​​នៅតែបន្ត​កើត​មានជា​ហូរហែ​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ជាពិសេសក្រោយ​វិបត្តិ​កូ​វីដ​​១៩​បាន​ធូរស្រាល​ឡើងវិញ។ ទុនវិនិយោគ​ក្នុងវិស័យនេះ​ត្រូវបានមើលឃើញថា​មានទឹកប្រាក់​ក្រោម​១០​ដុ​ល្លា​រអាមេរិក​ក្នុងមួយគម្រោងៗ​ ។
បើតាមសេចក្ដី​ប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ចេញជា​បន្តបន្ទាប់​បានបង្ហាញថា ​គម្រោ​ង​​ដែ​ល​​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បានចេញវិញ្ញា​បនបត្រ​ចុះបញ្ជី​វិនិយោគ​ជាផ្លូវ​ការ​ភាគច្រើន​ជាគម្រោង​ឧ​ស្សា​ហ​កម្ម​ ជាក់ស្ដែង​កាលពី​ថ្ងៃទី​០៧ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣​កន្លងទៅនេះ ក្រុម​ប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជាបានចេញ​វិញ្ញាបត្រ​ចុះ​បញ្ជី​វិនិយោគ​ជាផ្លូវការ​នូវគម្រោងថ្មីចំនួន១១ ហើយសុទ្ធតែជាគម្រោង​រោងចក្រ​មានទុនក្រោម​១០​លា​ន​ដុល្លារ​​អាមេរិក​។
​ក្នុងសេចក្ដី​ប្រកាស​នោះបានបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្នុង​ចំណោម​តំបន់ដែល​ទទួលបាន​គម្រោងថ្មីៗ​គឺកំពង់ស្ពឺហា​ក់​មាន​សក្ដានុពល​ក្នុងការទាក់ទាញ​លើគម្រោងវិនិយោគថ្មីៗជាពិសេស​គម្រោង​វិនិយោគលើ​រោងចក្រ​ឧ​ស្សា​ហ​កម្ម ។​ តាមរយៈគម្រោង​វិនិយោគ​រោងចក្រ​ថ្មីៗ​ជា​បន្តបន្ទាប់នេះដែរ បានជំរុញឱ្យតម្រូវការ​ប្រើប្រាស់ដីធ្លី​នៅក្នុង​តំបន់​សក្ដានុពល​មានការកើនឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដោយរំពឹងថា​តម្លៃដីធ្លី​នៅតំបន់សក្ដានុពល​វិនិយោគ​រោងចក្រ​ទាំង​នេះ​នឹង​បន្តកើនឡើងបន្ថែមទៀត ។
លោក​ ឌឹត ចណ្ណា​ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ Lucky realty បានឱ្យដឹងថា​​ ដោយសារតែមានការ​វិនិយោគ​លើ​ឧស្សាហកម្ម​រោងចក្រ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ ដូចជា ឃ្លាំង​ស្តុកទំនិញ រោងចក្រ​នានាទើបធ្វើឱ្យតម្រូវការ​ដីធ្លី​កាន់តែ​កើនឡើង​ ហើយកាលពីអំឡុង​កូវីដ​-១៩​ ក៏​ការ​វិនិយោគលើ​រោងចក្រ​នៅតែបន្ត​មានសកម្មភាព ជាក់ស្ដែង​តាមរយៈក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​បានចេញផ្សាយ​បន្ត​បន្ទាប់ក៏បានបង្ហាញពីគម្រោងរោងចក្រ​ថ្មីៗផងដែរ ។
លោក ​ប៉ូ អ៊ាវគង់ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ Advance ក៏បានឱ្យដឹងផងដែរថា​ តំបន់ឧស្សាហកម្ម​ត្រូវបានបែកចែង​ផ្សេងៗគ្នា ក្នុងនោះ តំបន់ប៉ែក​ខាងត្បូង ​និងខាងលិច​ភ្នំពេញ​ ជា​តំបន់ដែលមានការ​វិនិយោគលើ​រោងចក្រ​ឧស្សាហកម្ម​ច្រើនជាង​គេ ជាពិសេស​នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេ​ខ២ លេខ​៣ និងផ្លូវជាតិ​លេខ​៤ ។ តាមរយៈសកម្មភាព​នៃការ​វិនិយោគ​រោងចក្រ​ឧស្សាហកម្ម​នេះដែរ បានជួយផ្ដល់ឱកាស​ការងារ​ដល់​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ​កម្ពុជា​ច្រើន និងបានផ្ដល់ប្រាក់ចំណូលដល់ពួកគេ​សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាពគ្រួសារ​ផងដែរ ។ យោងតាម​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលកម្ពុជា​ឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល១ខែ​ដំបូង​នៃឆ្នាំ២០២៣​ ក្រុមប្រឹក្សាអ​ភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជាបាន​​អនុម័តគម្រោង​ថ្មីចំនួន​១០ ហើយក្នុងចំណោម​គម្រោងវិនិយោគ​ទាំង​១០​នោះ សុទ្ធតែជាគម្រោង​រោងចក្រ​ទាំងអស់ ដូចជា​រោងចក្រកាត់ដេរសម្លៀក​បំពាក់ ស្បែកជើង រោងចក្រផលិត​បន្ទះសូឡា និងរោងចក្រ​អេឡិចត្រូនិកជាដើម ៕