" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-54657 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ៖ ជប៉ុនបានផ្តល់ជំនួយសរុបជាង ១៤០០លានដុល្លារសម្រាប់កសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា
ក្រចេះ ៖ ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានមានប្រសាសន៍ថា មកដល់ពេលនេះ មិត្តជប៉ុនបានផ្ដល់ជំនួយជាឥណទានសម្បទាន និងហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងសរុបមានថវិកាប្រមាណ ១ ៤០០ លានដុល្លារ សម្រាប់ការកសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា ដែលប្រការនេះបាន​បញ្ជាក់ពីផ្លែផ្កានៃទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា និងជប៉ុនដែលបានឈានដល់ដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានលើកឡើងដូចដែលបានរៀបរាប់ខាងលើនេះកាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ស្ថិតនៅភូមិ២ សង្កាត់រកាកណ្ដាល ក្រុងក្រចេះ ខេត្តក្រចេះ ក្នុងពិធីសម្ពោធបើកឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការស្ពានចំនួន៧កន្លែងនៃគម្រោងសាងសង់ស្ពានឡើងវិញក្រោមហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងពីរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសជប៉ុនដែលមានតម្លៃប្រមាណ៣៥លានដុល្លារអាមេរិក។
“ជប៉ុនបានជួយកម្ពុជាក្នុងដំណើរការស្វែងរកសន្តិភាពផង និងក៏បានជួយកម្ពុជាក្នុងការស្ដារឡើងវិញនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងប្រទេសទៀតផង ដែលរហូតមកដល់ពេលនេះ មានថវិកាប្រមាណ ១ ៤០០ លានដុល្លារ ហើយស្ពានធំៗឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គ ដែលមានស្ពានគីហ្សូណានៅឯខេត្តកំពង់ចាម និងស្ពានអ្នកលឿង ឬត្សឹបាសាជាដើម”
សម្តេចតេជោបានថ្លែងឱ្យដឹងដែរថា សម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន និងការតភ្ជាប់ ក៏ដូចជាវិស័យដទៃទៀត ជប៉ុនបានជួយច្រើនណាស់។ សម្តេចក៏បានដាក់កម្មវិធីរួមគ្នាមួយសម្រាប់ការបើកការ​ដ្ឋានសាងសង់ស្ថាបនាបន្ថែមអំពីទឹកស្អាតនៅទីក្រុងភ្នំពេញផងដែរ ដែលរហូតមកដល់ពេលនេះ មានអ្នករិះគន់ខ្លះ បានលើកឡើងថា រដ្ឋាភិបាលសម្តេច ជារដ្ឋាភិបាលពូកែសុំ។
សម្ដេចតេជោ បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ខ្ញុំពូកែសុំពិតមែន ប៉ុន្តែមិនបានយកទៅសង់ផ្ទះបាយរបស់ខ្ញុំទេ ខ្ញុំសុំដើម្បីយកមកធ្វើស្ពាន ធ្វើផ្លូវ ធ្វើប្រឡាយទឹក ធ្វើសាលារៀន ធ្វើមន្ទីរពេទ្យ និងអ្វីៗផ្សេងទៀត ដើម្បីបម្រើប្រជាជន”
សម្ដេចតេជោ បានបន្តថា ការរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជាមួយភាគ មិនអាចកាត់ផ្ដាច់ចេញពីជំនួយរបស់ជប៉ុនបានឡើយ។ ជាមួយគ្នានោះ សម្តេចតេជោបានយកឱកាសនេះ តាមរយៈឯកអគ្គរដ្ឋទូតជប៉ុន សម្ដែងនូវការអរគុណចំពោះរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលតែងជួយជ្រោមជ្រែងដល់កិច្ចសំណើរការអភិវឌ្ឍរបស់កម្ពុជា ជាពិសេសទៅលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅទូទាំងប្រទេស៕