" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-51569 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការអនុវត្តគម្រោងបែងចែកដី LASED III ទទួលបានជោគជ័យ ជួយកាត់បន្ថយការចំណាកស្រុក
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងបែងចែកដីដើម្បីសង្គមកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចដំណាក់កាលទី៣ ហៅកាត់ថា( LASED III) ត្រូវបានបង្កើតឡើងផ្អែកលើភាពជោគជ័យរបស់គម្រោង LASED ដំណាក់កាលសាកល្បង និងគម្រោងLASED II ដែលនឹងត្រូវបិទបញ្ចប់នៅថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ខាងមុខនេះ។
គម្រោង LASED III បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់សុវត្ថិភាពក្នុងការកាន់កាប់ដីធ្លី សេវាសង្គម កសិកម្ម និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសមស្របជូនដល់កសិករ និងសហគមន៍តូចៗនៅក្នុងទីតាំងគម្រោង ដើម្បីលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋប្រកបដោយចីរភាព តាមរយៈការអភិវឌ្ឍនិងកែលំអរប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសង្គម និងរូបវ័ន្ត និងការលើកកម្ពស់ការប្រកបមុខរបរកសិកម្មសំរាប់ចិញ្ចឹមជីវិត។
ការអនុវត្តគម្រោងនេះក៏មានការចុះបញ្ជីដីជនជាតិដើមភាគតិចចំនួន ១៥សហគមន៍នៅខេត្តភាគឥសាន្ត ព្រមទាំងកសាងសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជនបទចំនួន ៤៨ សហគមន៍អនុវត្តរយៈពេល ៦ ឆ្នាំចាប់ពីខែតុលាឆ្នាំ២០២០ ដល់ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៦ ដោយគម្រោងនេះទទួលបានថវិកាសរុប ១០៧ លានដុល្លារ ក្នុងនោះថវិកាឥណទានធនាគារពិភពលោក ៩៣ លានដុល្លារ និងថវិកាបដិភាគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ១៤ លានដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់ ៤ សមាសភាគ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ជា សុផារ៉ា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានលើកឡើងថា ការអនុវត្តគម្រោងបែងចែកដីដើម្បីសង្គមកិច្ច និងការអភិឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចដំណាក់កាលទី៣ (LASED III) ទទួលបានជោគជ័យ ដោយសារមានការចូលរួមទ្រទ្រង់ពីសមាសភាពមន្រ្តីរបស់ក្រសួងនៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិដែលបានបំពេញភារកិច្ចបានយ៉ាងល្អប្រសើរ។
ឯកឧត្តមបានបន្តថា គម្រោងផ្តោតលើការងារចំបងចំនួន៣ គឺការរៀបចំដីសម្បទានសង្គមកិច្ច គិតត្រឹមថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ គម្រោងរកបានដីសម្រាប់អនុវត្តការងារសម្បទានដីសង្គមកិច្ចក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តចំនួន១៣ ស្រុកចំនួន១៧ សរុប ១៩ ទីតាំងទំហំ ២៨,៨៩៣ ហិកតា ការចុះបញ្ជីដី និងការផ្តល់ការគាំទ្រអភិវឌ្ឍនៅសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច ដោយទីតាំងសហគមន៍ដែលបានចុះបញ្ជីដីរួចមាន ៣៣ សហគមន៍ក្នុងស្រុក ក្រុងចំនួន ១២ និងគ្រោងចុះបញ្ជីដីសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចចំនួន ១៥ សហគមន៍ទៀត។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានថ្លែងបន្តថា ៖«ក្នុងករណីដែលយើងធ្វើបានជោគជ័យ ប្រជាពលរដ្ឋដែលជាអ្នកទទួលផលមានការប្រែប្រួលលើកកម្ពស់ជីវភាពរបស់ពួកគាត់បានប្រសើរជាងមុន ដោយទទួលបានប្រាក់ចំណូលសំរាប់ផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពបានល្អ ដូច្នេះធនធានមនុស្សរបស់ក្រសួងដែលបានអនុវត្តគម្រោង LASED នេះ គឺបានជួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋដោយផ្ទាល់ ដែលនេះជាចំណុចសំខាន់ ហើយក៏ចាត់ទុកថា នេះជាការអនុវត្តនូវគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា អំពីការងារសង្គមកិច្ច ដែលមានកំណត់ក្នុងគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដូច្នេះអ្វីដែលយើងបានអនុវត្តនេះគឺយើងបានបំពេញតួនាទីជាមន្រ្តី ដែលបានគិតគូរពីជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ»។ ឯកឧត្តមបានថ្លែងបន្តថា សហគមន៍ដែលទទួលបានផ្តល់ការគាំទ្រដល់ដោយរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈគម្រោង LASED នឹងមានកម្រិតជីវភាពល្អជាងមុន ដោយមិនចាំបាច់ធ្វើចំណាកស្រុកទៅធ្វើការងារនៅក្រៅប្រទេស ដែលអាចប្រឈមនឹងហានិភ័យគ្រប់បែបយ៉ាង ដូច្នេះការអនុវត្តគម្រោងនេះគឺបានជួយកាត់បន្ថយហានិភ័យក្នុងការធ្វើចំណាកស្រុក និងជួយរកការងារធ្វើជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលនេះគឺជាមោទនភាពរបស់មន្រ្តីទាំងថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិដែលបានអនុវត្តគម្រោង៕