វត្តមានអគារបៃតងបានផ្តល់ប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់មនុស្ស និងសង្គមជាតិ ខណៈអ្នកអភិវឌ្ឍន៍មិនចាប់អារម្មណ៍
ភ្នំពេញ ៖ ការអភិវឌ្ឍអគារ​បៃតង​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​នាពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ ត្រូវបានសង្កេតឃើញថា​មាន​ចំនួ​ន​តិចតួ​ចនៅឡើយ ខណៈអ្នកជំនាញ​បានសិក្សាឃើញថា​ការអភិវឌ្ឍអគារ​ប្រភេទនេះ​នឹងផ្ដល់អត្ថប្រយោ​ជន៍ខ្ពស់ដល់អ្នកអភិវឌ្ឍ​ន៍​ និងសង្គមជាតិទាំងមូល ។
លោក ​ស៊ីម បូវិសាល ទីប្រឹក្សា​សមាគម​អ្នក​ផ្ដល់ប្រឹក្សា​សំណង់​អគារ​បៃតង​កម្ពុជា​បាន​ប្រាប់ AMS តាមទូរសព្ទឱ្យដឹងថា​ ការអភិវឌ្ឍ​អគារ​បៃតងពិតជាអាចផ្តល់​នូវ​ភាព​ល្អប្រសើរដល់បរិស្ថាន និងសង្គម ដែលអាចផ្តល់ផាសុកភាពដល់អ្នករស់នៅក្នុងតួអគារ ក៏ដូចជាបានចូលរួមកាត់បន្ថយការបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុផងដែរ ប៉ុន្តែ​អ្វីដែលសំខាន់គឺក្រុមអ្នកអភិវឌ្ឍន៍អាចខ្វះជំនាញផ្នែកសាងសង់ និងត្រូវចំណាយទុនច្រើន ។
លោកបានបន្តថា ៖ វត្តមាននៃអគារបៃតងពិតជាបានចូលរួមជាមួយសង្គមក្នុងការថែរក្សាបរិស្ថាន និងផ្តល់ផាសុកភាពខ្ពស់ដល់អ្នកស្នាក់នៅ ប៉ុន្តែការសាងសង់​អគារ​​បៃតងបែបនេះ​ត្រូវ​ចំ​ណា​យ​ថ្លៃ​ដើមខ្ពស់​បើធៀបនឹង​ការសាងសង់​អគារធម្មតា ដូច្នេះ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួនធំ​មិនបានគិតពី​ផល​ប៉ះ​ពាល់​នៅ​​​ពេលអនាគត​នោះ​ទេ គឺគេគិតតែផលចំណេញនៅពេលបច្ចុប្បន្នតែប៉ុណ្ណោះ។ ម៉្យាងទៀត ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ធនធាន​មនុស្ស​លើ​ជំនាញ​នេះក៏មានតិចតួច និងទាមទារ​ឱ្យ​មា​ន​កា​រ​អភិវឌ្ឍ​​ធនធានមនុស្ស​កាន់តែច្រើន​បន្ថែមទៀត»។
លោកបានថា ៖
“ការ​សាងសង់អគារ​បៃតងមិនមែន​សំដៅលើ​​ការ​សាងសង់​ហើយដាំដើម​ឈើ​ធ្វើឱ្យ​អគារ​នោះ​ក្លាយជាពណ៌បៃតង​នោះទេ​ ពោលគឺការសាងសង់​ត្រូវ​គិតតាំងពីដំបូង​ម្ល៉េះ ។ គេគិតទៅលើ​វត្ថុធាតុ​ដើមដែល​យក​មក​​​សង់អគារ​នោះ វាបានប៉ះពាល់បរិស្ថាន​ដែរ ឬអត់ ធ្វើឱ្យ​មានបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុដែរឬទេ ហើយ​នៅ​ពេលដែលវាយ​កំទេច​ចោល​ តើវា​នឹងមានផលប៉ះពាល់​ដែរទេ ។ ទាំងអស់នេះ​ហើយដែល​ធ្វើឱ្យ​អ្នកអភិវឌ្ឍ​ន៍​មួយ​ចំ​នួនមិន​សាងសង់អគារ​បៃតង”
ជាមួយនឹងការលើកឡើងខាងលើនេះ លោក វិសាល បានពន្យល់ឱ្យដឹងថា តាមពិត​ទៅការ​សាងសង់​អគារបៃតង​ ថ្វីត្បិតតែវា​ត្រូវការ​ចំណាយ​ច្រើន និង​ពិ​បា​ក​​​ក្នុង​ការ​សាងសង់ ប៉ុន្តែអគារ​បៃតង​នេះបានផ្ដល់​នូវគុណសម្បត្តិ​ច្រើន​ដល់​ភពផែ​នដី ដូចជា ​ជួយ​ទប់​ស្កាត់​ការ​បំពុល​បរិយាកាស​តាមរយៈ​ការកាត់បន្ថយ​ការ​ប្រើប្រាស់​ថាមពល​នៅក្នុងអគារ ដោយមិន​ប្រើម៉ាស៊ីន​ត្រជាក់ជាដើម ​ហើយអគារនេះនឹងជួយឱ្យបរិយាកាស​នៅតែ​មានស្ថានភាពល្អ ជាពិសេស​អ្នកធ្វើការ​នៅក្នុង​អគារ​នោះ​ទទួល​បាន​ផាសុកភាពថែមទៀត​ផង  ខណៈដែលម្ចាស់អគារ​ក៏នឹងទទួលបាន​ប្រាក់ចំណូល​បន្ថែម​ដោយសា​រ​តែតម្លៃជួល​នៅក្នុងអគារ​បៃតង​នឹង​មានតម្លៃខ្ពស់ជាង​អគារធម្មតា។
យ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកជំនាញរូបនេះក៏បានស្នើដល់រាជ​រដ្ឋាភិ​បាល​ជួយ​លើក​ទឹ​ក​ចិ​ត្ត​​ដល់​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍អគារ​បៃតង​​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ដោយ​ការកាត់បន្ថយ​ការយក​ពន្ធ​លើអគារ​នេះ​ ឬតាម​រយៈមធ្យោបាយ​ផ្សេងទៀត ដែលធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យមានការអភិវឌ្ឍ​អគារ​បៃតង​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​កាន់តែច្រើន​៕