ផ្សារទំនើបលក់រាយ (Mart) ជាទិសដៅថ្មីនៃការវិនិយោគនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ផ្សារម៉ាត (Mart) ឬផ្សារលក់រាយ ត្រូវបានមនុស្សភាគច្រើនទទួលស្គាល់ថា ជាផ្សារទំនើបទំហំតូចល្មមដែលមាន​លក់ទំនិញ​ចម្រុះ និងមានការ​ត្រួត​ពិនិត្យគុណភាព និងកាលកំណត់ច្បាស់លាស់។ បច្ចុប្បន្ន ផ្សារប្រភេទនេះកំពុងរីកដុះដាល់ច្រើននៅ​ក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ និងនៅតាមទីរួមខេត្តធំៗ ដែលអាច​ធ្វើឲ្យផ្សារបែបបុរាណរបស់ខ្មែរកែប្រែទម្លាប់តាមខ្លះ។
ផ្សារទំនើបលក់រាយខ្នាតតូច ឬហៅថា ម៉ាត (Mart) ផ្ដល់ភាពងាយស្រួលច្រើនក្នុងការទិញទំនិញ ជាពិសេសចំពោះស្ថានភាពកូវីដ១៩នេះ ដោយការកាត់បន្ថយនូវការទិញទំនិញប្រជ្រៀតគ្នា។ ចំណែក​ឯការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់នៃផ្សារប្រភេទនេះ​ ក៏ត្រូវបានអ្នកជំនាញមើលឃើញពីភាពល្អប្រសើរនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាផងដែរ។
អ្នកស្រី អាន សុធីតា អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យលំដាប់អន្តរជាតិបានសាទរចំពោះវត្តមានផ្សារម៉ាតល្បីៗដែលសម្រេចចិត្តម​កដាក់​សាខា​របស់​ខ្លួននៅកម្ពុជា​ និងបន្តលើកទឹកចិត្តឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងស្រុក​រៀនផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់លក់ដូររបស់ខ្លួនទៅជាប្រភេទផ្សារម៉ាតវិញ ព្រោះបើអាចផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់ពីការលក់ដូរ​ទំនិញ​បែបលក្ខណៈគ្រួសារនៅផ្ទះ ឬស្ដង់ក្នុងតំបន់មកជាប្រភេទផ្សារបែបនេះ អាជីវកម្មរបស់ពួកគេក៏អាចបង្កើនទំនុកចិត្តច្រើនជាងមុន ហើយពលរដ្ឋខ្លួនឯង​មិនចាំបាច់ភ័យព្រួយរឿងគុណភាពទំនិញដែលខ្លួនទិញយកមក​ប្រើប្រាស់អស់សុពលភាព ឬប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាពនោះដែរ។
«ការចូលមកជាបន្តបន្ទាប់នូវផ្សារម៉ាតធំៗមកកម្ពុជានេះ បង្ហាញពីតម្រូវការរបស់​ប្រជាជនក្នុងស្រុកកើនឡើងខ្ពស់ និងមានជម្រើសទៅ​លើ​ទំនិញមានគុណភាព ខុសពីគ្រាមុនដែលពួកគេខ្វល់ខ្វាយតែពីបញ្ហាតម្លៃជាការសំខាន់។ ម៉្យាងទៀត ប្រជាជនបច្ចុប្បន្នមានចំណេះដឹង​ច្រើនលើផ្នែក​សុខភាព ដូច្នេះពួកគេសុខចិត្តចំណាយ​ប្រាក់លើសថ្លៃបន្តិចបន្តួចដើម្បីសុខមាលភាពក្នុងការដើរទិញទំនិញរបស់ពួកគេ»
ជាមួយគ្នានេះ អ្នកស្រី អាន សុធីតា ក៏បានលើកឡើងផងដែរថា អគាពាណិជ្ជកម្មទំនើបៗនៅកម្ពុជាក៏ជាទីផ្សារធំមួយសម្រាប់ផ្សារម៉ាតដែល​ផ្គត់ផ្គង់សម្ភារៈលក្ខណៈស្តង់ដារ ហេតុនេះអ្នកស្រីជឿថាផ្សារទាំងនោះនឹងបន្តពង្រីកសាខារបស់ខ្លួនបន្ថែមទៀតដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការដែលតែងមានការកើនឡើងទាំងនេះ។
គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះវត្តមានផ្សារលំដាប់អន្តរជាតិធំៗចំនួនពីរបានមកដាក់សាខារបស់​ខ្លួននៅកម្ពុជា រួមមានផ្សារ 7Eleven និង ផ្សារ Big C ខណៈដែលផ្សារនីមួយៗសុទ្ធតែមានទិសដៅ និងផែនការពង្រីកសាខារាប់​រយទីតាំងបន្ថែមទៀតនៅពាសពេញប្រទេសកម្ពុជាដើម្បីឈានទៅ​បំពេញតម្រូវ​ការដល់ទីផ្សារក្នុងស្រុកបានគ្រប់ទិសទី។
វត្តមានផ្សារទំនើបខ្នាតតូចទាំងនេះបានរួមចំណែកជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាតាមរយៈការបង់ពន្ធនាំចូលទំនិញ ការផ្ដល់ការងារដល់ប្រជាជនក្នុងស្រុក ជាចំណែកនៃភាពរីកចម្រើននៃវិស័យអចលនទ្រព្យ ក៏ដូចជាការផ្គត់ផ្គង់​ទំនិញមានគុណភាពផងដែរ៕