" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-44893 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឲ្យតែមានគំនិត លក់នំខ្មែរត្រឹមតែមួយថាស ក៏អាចចិញ្ចឹមចៅកំព្រា៤នាក់ឱ្យរៀនសូត្របានគ្រប់គ្នា
ភ្នំពេញ ៖ លក់នំត្រឹមមួយថាស គិតទៅជារបរមួយតូចតាច កំប៉ិក កំប៉ុក ហើយរកចំណូលបានតិចតួចក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែសម្រាប់លោកយាយចាស់ម្នាក់ បានចាត់វាជាឆ្នាំងបាយយ៉ាងធំ និងសំខាន់បំផុតរបស់រូបគាត់ដែលក្រៅពីអាចផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពប្រចាំថ្ងៃសម្រាប់វ័យជរាខ្លួនឯង ថែមទាំងបានចិញ្ចឹម និងទំនុកបំរុងចៅកំព្រាចំនួន៤នាក់ អស់រយៈពេលជាងដប់ឆ្នាំមកហើយ។
អង្គុយផ្ទាល់ដីមុខរបងសាលារចនា (សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទ វិចិត្រសិល្បៈ) រាជធានីភ្នំពេញ ជាមួយនំចម្រុះរុំដោយស្លឹកចេកមួយថាស លោកយាយ ស្វាយ ផា វ័យ ៦៨ឆ្នាំ បានរៀបរាប់ប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា នំដែលដាក់លក់នៅលើថាសនេះមាន ៣ប្រភេទ រួមមាន នំអន្សមចេក នំចេកបុក និងនំល្ពៅ ដែលមុខរបរនេះលោកយាយបានប្រកបជាង១០ឆ្នាំមកហើយ ខណៈដែលមានបន្ទុកត្រូវចិញ្ចឹមចៅប្រុសកំព្រារហូតដល់៤នាក់ រួមនឹងការផ្គត់ផ្គង់ពួកគេឱ្យបានចូលសាលារៀនផងដែរ។
លោកយាយបានបន្តទៀតថា បច្ចុប្ប​ន្នគាត់ធ្វើនំនេះលក់ជាប្រចាំថ្ងៃប្រមាណ ១០០ ទៅ ១២០ នំ ដែលតិចជាងកាលពីមុនដែលគាត់វេចដល់ទៅ ២០០ទៅ ៣០០នំក្នុងមួយថ្ងៃ។ ការថយចុះនូវចំនួនធ្វើនំនេះ ក៏ព្រោះដោយសារទីតាំងដែលគាត់លក់នៅមុខសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ ឬ សាលារចនា ដែលមិនសូវមានសិស្សមករៀនដូចពីមុនឡើយ ដោយសារតែការរីករាយដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដូច្នេះគាត់ត្រូវបង្ខំចិត្តកាត់បន្ថយការវិចនំទាំងនេះជាបណ្តោះអាសន្ន។
ដោយឡែកពាក់ព័ន្ធទៅនឹងតម្លៃវិញ នំរបស់លោកយាយ ស្វាយ ផា គ្រប់មុខទាំងអស់ត្រូវបានលក់ក្នុងតម្លៃមួយ ១ ០០០រៀល ហើយនំទាំង៣ប្រភេទនេះសុទ្ធតែមានរសជាតិឆ្ងាញ់ មិនផ្អែមខ្លាំង និងឈ្ងុយខ្ទិះដូង ដែលសិស្សនិស្សិត ក៏ដូចជាអ្នកធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់និយមទិញយកទៅទទួលទានយ៉ាងឆ្ងាញ់ពិសារ។
លោកយាយ ស្វាយ ផា បានបញ្ជាក់ថា៖
«ដើមទុនធ្វើនំនេះមិនច្រើននោះទេ ក្នុងមួយថ្ងៃត្រូវចំណាយប្រមាណ១០ម៉ឺនរៀលទៅលើការទិញអង្ករដំណើប ទិញចេក ទិញស្លឹកចេក ល្ពៅ ដូងកោស ខ្ទិះដូង រួមជាមួយនឹងគ្រឿងផ្សំ និងវត្ថុធាតុដើមមួយចំនួនទៀត គឺទិញគេទាំងអស់ ហើយប្រាក់ចំណេញបានមកពីការលក់តិចតួចប៉ុណ្ណោះ ពោលគឺ បើវេចបាន១២០នំ គឺអាចចំណេញបាន ២០នំ ឬស្មើនឹង ២ម៉ឺនរៀល តែបើវេចបានតិចជាងនេះ ក៏ចំណេញតិចតាមនោះដែរ»
ទាក់ទងទៅនឹងការផលិត លោកយាយបានប្រាប់ទៀតថា គាត់ធ្វើនំនេះតែម្នាក់ឯងដោយទិញគ្រឿងផ្សំទុកពីល្ងាច លុះព្រឹកឡើងទើបគាត់ចាប់ផ្ដើមរៀបចំគ្រឿង វេចនំទាំង៣ប្រភេទនេះ ហើយដាក់ចំហុយប្រមាណ ៩០នាទីទើបឆ្អិន។ លុះដល់ម៉ោង ៩ទើបគាត់ចាប់ផ្ដើមចេញលក់ដោយដើរពីផ្ទះជួលម្ដុំផ្សារសូរិយា លក់តាមផ្លូវបណ្ដើរៗ រហូតដល់មុខសាលារចនាដែលគាត់ត្រូវអង្គុយលក់ដូចសព្វដង។
ពាក់ព័ន្ធនឹងផលលំបាករបស់អ្នកលក់នំវ័យចំណាស់រូបនេះ គឺគាត់ត្រូវអង្គុយលក់តាំងពីព្រឹករហូតដល់ល្ងាច បើពុំដូច្នោះទេ​គាត់ត្រូវដើរលក់នៅតាមផ្ទះគេរហូតទាល់តែអស់ទើបទៅផ្ទះវិញ។ ជួនថ្ងៃខ្លះលក់នំមិនអស់ក៏ត្រូវបោះចោល ផ្អូម ខូច ហើយប្រាក់ចំណេញក៏ត្រូវកាត់បន្ថយតែត្រូវបែងចែកចំណាយថ្លៃម្ហូប ថ្លៃផ្ទះជួល ថ្លៃទឹក ថ្លៃភ្លើង និងឱ្យចៅរៀនថែមទៀត។ នេះជាទុក្ខលំបាកដែលលោកយាយបានលើកឡើង។
ជាមួយគ្នានេះ លោកយាយ ស្វាយ ផា ក៏បានបន្តទៀតថា មុខរបរវេចនំលក់នេះ ត្បិតថាវាមានទំហំតូច ប្រើដើមទុនតិច និងទទួលបានចំណូលមិនច្រើន ប៉ុន្តែតាមរយៈមុខរបរដ៏សាមញ្ញមួយនេះបានជួយសម្រាកបន្ទុកជីវភាពប្រចាំថ្ងៃដោយមិនចាំបាច់ដើរសុំជំនួយ និងការសណ្ដោយពីមនុស្សទូទៅនៅតាមផ្លូវនោះទេ ហើយរឹតតែពិសេសជាងនេះ លុយដែលជាចំណូលបានពីការលក់នំ លោកយាយបានយកទៅចិញ្ចឹមចៅប្រុសរហូត៤នាក់ដែលជាក្មេងកំព្រាឪពុកម្ដាយ ហើយថែមទាំងជម្រុញឲ្យចៅប្រុសទាំង៤នាក់បានចូលសាលារៀនទៀតផង។
ចុងក្រោយលោកយាយ ស្វាយ ផា ក៏សូមអរគុណដល់បងប្អូនដែលតែងតែអាណិតជួយទិញនំរបស់គាត់ដោយក្ដីពេញចិត្ត ទោះតិច ឬច្រើន ដែលបានធ្វើឱ្យគាត់អាចរកចំណូលបានសម្រាប់ទប់ទល់នឹងការចំណាយប្រចាំថ្ងៃ ក៏ដូចជាផ្គត់ផ្គង់ដល់ចៅប្រុសទាំង៤នាក់ដែលកំពុងស្ថិតនៅក្នុងបន្ទុកផងដែរ៕