អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិសៀមរាប​អង្គរ​នឹង​ក្លាយជាធ្នាក់ដ៏សំខាន់​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ និងទេសចរ​បរទេស
ភ្នំពេញ ៖ ​កម្ពុជា​ទើបតែ​ដាក់ដំណើរការ​សាកល្បង​អាកា​សយានដ្ឋានអន្តរជាតិ​សៀមរាប​អង្គ​រ​កាលពី​ថ្ងៃទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣​កន្លងទៅនេះ ហើយ​ក្រោយការ​ដាក់​ដំណើរការ​សាកល្បងនេះឃើញថា​ ទទួល​បានការ​ចាប់អារម្មណ៍​ពីភ្ញៀវទេសចរ​ និងមានជើងហោះហើរជា​ច្រើន​បានចុះចតនៅអាកាស​យាន្ដដ្ឋាន​ថ្មី​របស់កម្ពុជា ។
ប្រតិបត្តិករក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ប្រចាំ​ខេត្ត​សៀមរាប​មួយរូប លោក​ កែវ សុធារ៉ា បាន​ប្រាប់ ​AMS Economy ឱ្យដឹងថា អាកាស​យានដ្ឋាន​សៀមរាប​អង្គរ​នឹងទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ និងភ្ញៀវទេសច​បរទេស​មកកាន់កម្ពុជាកាន់តែច្រើន​នៅពេលខាង​មុខដ៏ខ្លីនេះ។​
លោក​ កែវ សុធារ៉ា បានមានប្រសាសន៍តាមទូរសព្ទឱ្យដឹងថា​ ចាប់តាំងពីកម្ពុជា​បាន​ដាក់​ដំណើរការ​នូវ​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប​អង្គរមក ឃើញថា​មានអ្នកវិនិយោគក្នុង​ និង​ក្រៅប្រទេស​ចាប់ផ្ដើម​សម្លឹង​មើលពីសក្ដានុពល​វិនិយោគ​ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប ​​ហើយ​លោករំពឹង​ថា នៅពេលខាងមុខ​ឆាប់ៗនេះ សៀមរាប​នឹងទទួលបាន​ការ​វិនិយោគកាន់តែខ្លាំង​បន្ថែមទៀត ។
លោក​បន្តថា​ សម្រាប់រូប​លោក​ដែលជាអ្នក​វិនិយោគ​មួយរូប​នៅកម្ពុជា​លើវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​លោក​មាន​សុ​ទិដ្ឋិ​និយម​ខ្ពស់​ចំពោះភាពទាក់ទាញ​អ្នកវិនិយោគ ​និងភ្ញៀវទេស​ក្រោយពី​អាកាស​យានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​សៀមរាប​អង្គ​រ​​ដាក់​ដំណើរការ ពីព្រោះថា​អាកាស​យានដ្ឋានមួយ​នេះ អាច​ទទួល​បាន​យន្តហោះខ្នាតធំៗ​ចុះចត​បាន និង​អាច​ទទួល​បានភ្ញៀវ​ទេសចរ​ពីគ្រប់ទិសទី​ចូលមកកាន់តែ​ច្រើន ដើម្បីមកទស្សនា​នៅតំបន់​រមណី​យ​ដ្ឋា​ន​នានា​ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប ។
លោក ​សុធារ៉ា បាន​បន្តទៀតថា  នៅតំបន់ជុំវិញ​អាកាស​យានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​មួយនេះ ក៏​មានគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍មួយ ត្រៀមផ្ទៃដី​រហូតដល់ ១០០០​ហិចតា​ ប៉ុន្តែភ្លាមៗ​គម្រោងនេះ មិនទាន់ចេញជារូ​បរាង​នៅឡើយ​ទេ តែ​លោក​រំពឹ​ង​​ថា មិនយូរទេ​​គម្រោង​នេះអាច​នឹង​ចាប់ផ្ដើមដំណើរការអភិវឌ្ឍ​ ដើម្បី​បំពេញតម្រូវ​អាជីវកម្ម​ និងការអភិវឌ្ឍ​នា​ពេលខាងមុខនេះ ។​
លោក​បានបន្ថែមថា សម្រាប់​ស្ថានភាព​នៃទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​នៅខេត្ត​សៀមរាប​ក្នុង​រយៈពេល​ ២-៣ខែ​ចុង​ក្រោយ​​នេះ​ ចាប់ផ្ដើម​មានសកម្មភាពកម្រើក​ឡើង​វិញ​បន្តិចហើយ ដោយ​មាន​អ្នកវិនិយោគ​និងធុរកិច្ច​ចូល​មក​កាន់​ខេត្ត​សៀមរាប​ និងត្រៀម​បង្កើតអាជីវកម្ម​នៅក្នុង​ខេត្ត​នេះ​ឡើ​ងវិញ ។ យ៉ាងណាក្ដី លោកក៏បាន​ស្នើ​ឱ្យ​អ្នក​ផ្ដល់​សេវា​កម្មទេសចរណ៍​ក្នុង​ខេត្ត​ ត្រូវពង្រឹង​សេវាកម្ម បម្រើ​ភ្ញៀវទេសចរ​បរទេស ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ដើម្បី​ឱ្យ​គេចង់​មកលេង​សៀមរាប ឬប្រទេស​កកម្ពុជា​ម្ដងហើយម្ដងទៀត​នៅពេល​គេ​ត្រលប់ទៅ​ប្រទេស​កំណើ​ត​វិញ ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ កម្ពុជា​មានអាកាស​យានដ្ឋាន​ចំនួន​៣​កំពុង​ដំណើរការ​រួមមាន អាកាស​យានដ្ឋាន​ភ្នំ​ពេញ អាកាស​យានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ខេត្តព្រះសីហនុ និងអាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​សៀមរាប​​អង្គរ ខណៈ​អាកាស​យានដ្ឋាន​ចំនួន​២ទៀត​ រួមមាន​អាកា​សយានដ្ឋានខេត្ត​កោះកុង និង​អាកាស​ដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេជោ នៅស្រុកកណ្ដាល​ស្ទឹង​កំពុង​សាងសង់​ និ​ងត្រៀម​ដំណើរការ​នៅពេលខាងមុខ​ផងដែរ ៕