បើទោះជាមាន ការបើកឱ្យមានចរាចរណ៍នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយអនុលោមទៅតាមការកំណត់នៃតំបន់ ដែលបានដាក់ចេញដោយក្រសួងសុខាភិបាលក្នុងជំហានដំបូងបន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការបិទខ្ទប់អស់រយៈពេល21ថ្ងៃកន្លងទៅនេះក៏ដោយ ប៉ុន្តែសម្រាប់បណ្តាផ្សាររដ្ឋ ក៏ដូចជាផ្សារមិនរៀបរយទាំងអស់ដែលបានផ្អាកបណ្តោះអាសន្នក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនោះមិនទាន់បានអនុញ្ញាតឱ្យបើកដំណើរការឡើងវិញនោះទេ។
នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពីការផ្សព្វផ្សាយសេចក្ដីសម្រេចរបស់រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ស្ដីពីការដាក់ចេញវិធានការរដ្ឋបាល ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ-19 ដោយបែងចែកតំបន់លឿង តំបន់លឿងទុំ និងតំបន់ក្រហម នៅព្រឹកថ្ងៃទី6 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021 នេះ ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញបានថ្លែង ថាទោះជាមានការបើកឱ្យមានចរាចរណ៍នៅក្នុងភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញក៏ដោយ ប៉ុន្តែសម្រាប់បណ្តាផ្សារនានាដែលត្រូវបានផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្ននៅមិនទាន់អនុញ្ញាតឱ្យបើកដំណើរការឡើងវិញទេ។
ឯកឧត្តម កើត ឆែ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“រឿងទីផ្សារនេះគឺសូមអធ្យាស្រ័យមិនអនុញ្ញាតឱ្យបើកបាននៅឡើយទេលើកលែងតែទីផ្សារលក់ដូរនោះអនុវត្តតាមវិធានការសុខាភិបាល និងមានសុវត្ថិភាពទើបអនុញ្ញាតទៅបាន ព្រោះថាបើកហើយនៅមានហានិភ័យឆ្លងជំងឺកូវីដនោះតើយើងបើកធ្វើអ្វី?”
“ទីប្រជុំជននៃតំបន់ផ្សារ គឺប្រឈមនឹងការឆ្លងខ្ពស់ យើងឃើញរួចមកហើយថា មិនថាអ្នកលក់ អ្នកទិញ និងអ្នករស់នៅក្បែរៗផ្សារ មានការឆ្លងរួចមកហើយ។ ជាក់ស្ដែងដូចជានៅជុំវិញមន្ទីរពេទ្យកាល់ម៉ែត ដែលជាផ្សារមិនរៀបរយ ភាគច្រើនឆ្លងទាំងអស់។ ដោយឡែកអ្នកលក់នៅផ្សារច្បារអំពៅ ដំបូងមិនទាន់ដឹងថាមានអ្នកឆ្លងនោះទេ ប៉ុន្តែក្រោយពេលយកសំណាកទៅធ្វើតេស្ត ស្រាប់តែមានអ្នកឆ្លង ហើយឆ្លងច្រើនទៀត។ ដូច្នេះ ទីប្រជុំជននៃតំបន់ផ្សារពេលនេះនៅតែមិនទាន់មានសុវត្ថិភាពដែលអាចបើកឱ្យដំណើរការឡើងវិញនោះទេ ព្រោះវាពិបាកក្នុងការគ្រប់គ្រងនៅឡើយ”
ជាការបញ្ជាក់ទៅលើមូលហេតុ ដែលនៅមិនទាន់អាចអនុញ្ញាត ឱ្យមានការបើកដំណើរការផ្សារ ដែលផ្អាកបណ្តោះអាសន្នទាំងនេះ លោកអភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញបានបញ្ជាក់ថា ដោយសារតែផ្សារទាំងនោះមានមនុស្សចេញចូលច្រើន ទីតាំងលក់ តូបលក់ដូរនានាសុទ្ធតែស្ថិតនៅជិតគ្នា គ្មានគម្លាត ដែលមានភាពប្រឈមខ្ពស់ ដូច្នេះលុះត្រាតែការឆ្លងរាលដាលត្រូវបានទប់ស្កាត់បានក្នុងកម្រិតខ្ពស់ និងមានសុវត្ថិភាព ទើបអាចពិភាក្សាពីការបើកដំណើរការឡើងវិញ៕