អ្នកដឹកជញ្ជូននិយាយពីផលលំបាកក្នុងការបញ្ចូនបន្លែ ផ្លែឈើចូលទីផ្សារក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ
ក្រោមការអនុវត្តវិធានការសុវត្ថិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុងការទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលជំងឺឆ្លងកូវីដ-19 ដោយតម្រូវបិទខ្ទប់រាជធានីភ្នំពេញ និង​ក្រុងតាខ្មៅ នៃខេត្តកណ្ដាល រាល់ការដឹកជញ្ជូនកសិផលដូចជា បន្លែបង្ការ នាំចូលទីផ្សារក្នុងទ្រង់ទ្រាយតូច និងមធ្យមត្រូវបានរឹតត្បិត និងកំពុងបង្កផលលំបាកដល់កសិករមួយចំនួន។
ជាមួយនឹងផលលំបាកក្នុងការដឹកជញ្ជូនបន្លែបង្ការចេញពីបណ្ដាខេត្តមួយចំនួនដែលស្ថិតនៅជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញនៅពេលនេះ  តំណាង​កសិករដែលស្ថិតនៅក្នុងសហគមន៍កសិករបានលើកឡើងថា ក្នុងរយៈពេលកន្លងទៅនេះ បើទោះជាមានការអនុគ្រោះដល់ការដឹកជញ្ជូន​ក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែកម្លាំងសមត្ថកិច្ចដែលស្ថិតនៅតំបន់គោលដៅមួយចំនួនហាក់អនុវត្តលើសពីគោលការណ៍។
ប្រធានសហគមន៍កសិកម្មសំបូរមានជ័យខេត្តកំពង់ចាម លោក អេង ថុង បានមានប្រសាសន៍ថា ការធ្វើ​ចរាចរណ៍​លើការដឹក​បន្លែ ផ្លែឈើ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​ក្នុងរាជធានីផ្នំពេញគឺពិតជាមានភាពលំបាក។ ពេលទៅដល់ភ្នំពេញ ជាពិសេសនៅខណ្ឌឬស្សីកែវ​ និងខណ្ឌសែនសុខ ​ដែលគោលដៅរបស់​សហគមន៍​នោះលោកត្រូវ​ដឹកបន្លែបង្ការទៅទីតាំងទាំងនោះគឺមានការរឹតត្បិតខ្លាំង។
“នៅគោលដៅខ្លះ ទោះជាយើងមានលិខិតបញ្ជាក់ពីការដឹកជញ្ជូនដែលចេញដោយផ្សារម៉ាក្រូ និងកន្លែងចិញ្ចឹមសត្វ safari ក៏នៅតែមានភាពតឹងតែងក្នុងការដឹកជញ្ជូនចូលក្រុងភ្នំពេញដែរ។ ប៉ុន្តែយើងចេះតែខំព្យាយាមដើម្បីអាច​ទទួល​បានចំណូលពីសេវាលើការដឹកជញ្ជូន ហើយអាចដាក់បន្លែ និងផ្លែឈើសម្រាប់លក់ផ្ទាល់ខ្លួនខ្លះគ្រាន់បានចំណូលបន្ថែម”
លោកថា បើគិតទៅវាក៏ជាឱកាសមួយដែរដែលអាចរកប្រាក់​ចំណូល​ពីការលក់​បន្លែ ផ្លែឈើ ក្នុងស្ថានភាពកូវីដបែបនេះ ហើយអាចលក់​បាន​ថ្លៃ​ជាង​​ថ្ងៃធម្មតា។ ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងណា បើតាមសភាពលំបាកជាក់ស្ដែងដែលត្រូវនិយាយស្នើសុំ និងអង្វរដល់សមត្ថកិច្ចដើម្បីបានដឹក​ចូលផ្សា​រក្នុងរាជធានីភ្នំពេញគឺលោកមិនចង់នោះទេ ដោយសារមានផលលំបាកពេក បើទោះជាមានឯកសារបញ្ជាក់ពីការដឹកជញ្ជូន​ក៏ដោយ។
លោក អេង ថុង បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ឥលូវទាល់តែលិខិតចេញចូលថ្មីចេញពី (គបខ) ទើបគេឱ្យចូល។ ការដឹកជញ្ជូនមកចំនួន 2លើក ចុងក្រោយ​នេះ មិនពិបាកទេនៅពេលចេញពីខេត្ត ប៉ុន្តែជាឧបសគ្កគឺនៅពេលមកដល់ភ្នំពេញតែម្ដង ព្រោះជាតំបន់ហាមឃាត់ ដល់ពេល​ចឹងទៅ បន្ថែម​ពី​លើខិតស្នាមដែលចេញដោយខាងផ្សារម៉ាក្រូ និងកន្លែងចិញ្ចឹមសត្វ safari គឺត្រូវអង្វរករ​ និយាយល្អជាមួយ​សមត្ថកិច្ច​​ បើមិនដូច្នេះទេ ទំនិញ​នឹងយឺតពេលក្នុងការនាំទៅកាន់ទីផ្សារ”
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក អេង ថុង ក៏បានបញ្ជាក់ថា ចំពោះការដឹកជញ្ជូនទំនិញដូចជា បន្លែ ផ្លែឈើ ដែលដាក់នៅផ្សារម៉ាក្រូ និង​នៅ​កន្លែងសួន​សត្វ គឺនៅរ​ក្សា​តម្លៃ​ដដែល​ទេមិនមានឡើងថ្លៃសេវាដឹកនោះទេ ហើយលោកសង្ឃឹមថាអ្វីៗនឹងឈានទៅរកភាពប្រសើរឡើង និងវិលទៅរកភាពប្រក្រតីវិញក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ។
អ្នកនាំពាក្យសាលារាធានីភ្នំពេញ លោក ម៉េត មាសភក្ដី ធ្លាប់បានមានប្រសាសន៍ថា ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការបិទខ្ទប់ភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ គឺសង្កត់ធ្ងន់ទៅលើការផ្អាកចរាចរណរបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យនៅក្នុងផ្ទះរយៈពេល14ថ្ងៃ ដោយឡែកសម្រាប់ការដឹកជញ្ជូន​ទំនិញដែល​មានលិខិតបញ្ជាក់ត្រឹមត្រូវពីក្រុមហ៊ុនគឺនៅតែអនុញ្ញាតឱ្យចរាចរណ៍ លើកលែងស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ក្រហមដែលត្រូវបានហាមឃាត់ជា​ចាំបាច់។
លោកបន្តថា បច្ចុប្បន្ននៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញមានការផ្អាកដំណើរការផ្សារជាច្រើនទីតាំង ដែលអាចបង្កផលលំបាកដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុង​ការ​ស្វែងរកទិញទំនិញ និងចំណីអាហារប្រចាំថ្ងៃខ្លះ ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈក្រសួងពាណិជ្ជកម្មក៏បានគិតគូរ និងជួយសម្រួលដល់ការលក់​ទំនិញ​យុទ្ធសាស្ត្រចាំបាច់មួយចំនួនក្នុងតម្លៃទាបជូនពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ម៉េត មាសភក្ដី ក៏បានស្នើសុំការយោគយល់ពីសំណាក់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលកំពុងរស់នៅក្នុងភូមិសាស្ត្របិទខ្ទប់នៃ​រាជធានីភ្នំពេញ​មេត្តាយោគយល់ និងចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលទាំងអស់គ្នា។ យើងស៊ូលំបាកក្នុងពេលខ្លី ប៉ុន្តែមិនដឹកភ័យជាមួយ​គ្រោះ​មហន្ត​រាយរយៈពេលយូរ៕