" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-158342 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ស្វែងយល់​ពីវិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់កម្មសិទ្ធិ​សមូហភាព ឬប្លង់រឹង​សមូហភាព
ភ្នំពេញ ៖ វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់កម្មសិទ្ធិសមូហភាព ឬប្លង់រឹងសមូហភាព គឺជា​ឯកសារ​គតិយុត្តផ្លូវការ ចេញដោយរដ្ឋបាលសុរិយោដី ដើម្បីបញ្ជាក់​ពីសិទ្ធិ​កាន់​កាប់​ដីធ្លីរួមភាគច្រើន​សម្រាប់​សហគមន៍​ជនជាដើម​ភាគតិច ឬកម្មសិទ្ធិ​រួមផ្សេង​ទៀត ដែលធានា​សុវត្ថិភាពផ្លូវច្បាប់​ ចៀសវាង​វិវាទ និងកាត់បន្ថយ​ការ​ភ័ន្ត​ច្រឡំរវាង​ដីឯកជន និងដីសមូហភាព ។
ការ​ចេញវិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់កម្មសិទ្ធិសមូហភាពនេះ ធ្វើឡើង​ក្នុងគោលបំណង​ដើម្បី​ផ្ដល់​សិទ្ធិ​កាន់​កាប់​ជា​ក្រុមលើដីធ្លី ដែលទាក់ទង​នឹង​ទំនៀម​ទម្លាប់ ឬតំបន់អភិវឌ្ឍន៍រួម ។ វាជា​ប្រភេទ​ប្លង់រឹង​ដែលមានតម្លៃគតិ​យុត្តខ្ពស់​ ផ្ដល់សិទ្ធិ​ស្រប​ច្បាប់ក្នុងការ​គ្រប់គ្រង​ និងប្រើប្រាស់ ។ បណ្ណ​នេះ ចេញដោយ​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បន្ទាប់ពីការចុះ​បញ្ជីដីមានលក្ខណៈដោយ​ដុំ ឬគម្រោងពិសេស ។
សូមជម្រាបថា ថ្មីៗនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានអនុវត្ត​ន៍គម្រោង​បែងចែកដីដើម្បីសង្គម​កិច្ច និងការអភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច ហៅកាត់ថា LASED ដែលគម្រោងនេះ​បានអនុវត្ត​ ៣ដំណាក់​កាលមកហើយ ដោយ​បាន​ចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ប្លង់​រឹង​សមូហភាពជូន​ដល់ពលរដ្ឋតាមបណ្ដាខេត្ត​ ។​ វិញ្ញាបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់អចលនវត្ថុ​សមូហភាពនេះ មានតួនាទីយ៉ាង​សំខាន់​ក្នុងការ​ការពារ​ដីសហគមន៍នៅតាម​តំបន់​នានា ដូចជា​ដីជនជាតិដើមភាគតិច​នៅភូមិភាគឦសានជាដើម ។
ឯកឧត្តម ​ខៀវ បូរិន​ អនុរដ្ឋលេខាធិការ​​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានមានប្រ​សា​ស​ន៍​​​ថា​ វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ ទូទៅនិង​វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់កម្មសិទ្ធិសមូហភាព គឺជា​បណ្ណ​ដែលមានទម្រង់​ដូច​គ្នា ប៉ុន្តែ​បណ្ណ​សមូហភាព គឺសរសេរ​បន្ថែមពីលើ​បណ្ណថា វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់កម្មសិទ្ធិ​​សមូហភាព ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា បណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីសមូហភាព មានឈ្មោះអ្នកកាន់​កាប់ និងមានទំហំដីបញ្ជាក់ពីលើ​បណ្ណ​ដូច​គ្នា ប៉ុន្តែដីធ្លីដែលមាន​បណ្ណសមូហភាពនេះ មិនអាច​យកទៅលក់ដូរ ឬដាក់​បញ្ចាំបានទេ ។ ក្នុង​លក្ខ​ខណ្ឌចាំបាច់ ពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍ដែលទទួលបានបណ្ណនេះ អាចដោះដូរ​គ្នា​បាន​ ពីព្រោះថា​បណ្ណនេះ គឺបង្កើតឡើង​ដើម្បីចៀសវា​ងមានវិវាទរវាងពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍ ក៏ដូចជាការពារ​ដីធ្លីមិនឱ្យមានការ​រំ​លោ​ភ​​បំពានពីភាគីណាមួយ ។
គួរ​រម្លឹកថា កាលពី​សប្ដាហ៍មុននេះ ឯកឧត្តម​ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បាន​អញ្ជើញចុះ​ចែក​បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​សមូហភាពជូន​បងប្អូន​ជនជាតិ​ដើមភាគតិច​នៅក្នុងសហគមន៍​នៃខេត្ត​ក្រចេះ រតនគិរី និងមណ្ឌលគិរី ។ ពលរដ្ឋជនជាតិដើម​ភាគតិច​ដែលទទួលបាន​បណ្ណនេះ បានបង្ហាញពីអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ បើទោះបីដឹងថា​ បណ្ណ​នេះមិនអាច​ប្រើសម្រាប់លក់​ដូរ​បានក៏ដោយ ពីព្រោះថាជនជាតិដើម​ភាគ​តិច​មិនមែនយក​មកដើម្បីលក់ដូរ​ឬបញ្ចាំឡើយ ។ តាមប្រពៃណីរបស់ពួកគាត់ ដីធ្លី​ដែលជាកេរដំណែល​តពីដូនតា គឺសម្រាប់​បង្កបង្កើន​ផល និងចែកជូន​កូន​ចៅ​របស់ខ្លួន​ប៉ុណ្ណោះ ៕