រាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្ត​ចំនួន២ទៀត​នៅកម្ពុជា​ មានចំនួនសំណង់អគារ​ខ្ពស់ៗច្រើនជាងគេ
ភ្នំពេញ ៖ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៥នេះ នៅទូទាំង​ប្រទេសកម្ពុជា មានសំណង់អគារ​ខ្ពស់​ចាប់ពី​៥ជាន់ឡើង​ចំនួន ៣ ២៥៤អគារ​ ដោយក្នុងនោះឃើញថារាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តព្រះសីហនុ និង​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​ មាន​សំណង់អគារ​ខ្ពស់ជាច្រើនជាងគេ ដែលមានសរុបរហូតដល់ ៣ ១២៧​អគារ ។ នេះ បើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ ។
របាយការណ៍ដដែលបានបង្ហាញថា រាជធានីភ្នំពេញ នៅតែបន្តជាប់លេខ​១ ដែលមានសំណង់អគារ​ខ្ពស់ច្រើនជាង​គេ ចំនួន ១៩៥៤​អគារ បន្ទាប់មក​គឺខេត្តព្រះសីហនុ មានសំណង់អគារ​ខ្ពស់ ចំនួន ៧៧៣ អគារ និងខេត្តបន្ទាយ​មានជ័យ មានសំណង់អគារ​ខ្ពស់ចាប់ពី៥ជាន់​ឡើង​ទៅ​ចំនួន ៤០០អគារ។
ដោយឡែក ចំនួន​អគារ​ខ្ពស់​ៗ​ចាប់ពី៥ជាន់ ដល់​ ៩ជាន់​នៅទូទាំង​ប្រទេស​មានចំនួន ១ ៩០៥អគារ ​ហើយអគារ​ខ្ពស់ចាប់ពី ១០ជាន់​ដល់​១៩ជាន់​មានចំនួន ៨៥១​អគារ និងអគារ​ខ្ពស់ចាប់ពី​២០ជាន់​ដល់ ២៩ជាន់ មានចំនួន ២៧៧​អគារ ។ អគារ​ខ្ពស់ចាប់ពី៣០​ជាន់​ដល់​៣៩ជាន់​ចំនួន ១៥៩អគារ និង​អគារ​ខ្ពស់ៗ​ដែលមានកម្ពស់ចាប់ពី៤០ជាន់​ឡើងទៅ មានចំនួនរហូតដល់​៦៥​អគារ ។
ក្រៅពីអគារ​ខ្ពស់ៗ​ទាំង​នេះ​ ការអភិវឌ្ឍសំណង់​ក៏មាន​ដូចជា​បុរីលំនៅឋាន អគារ​ផ្ទះល្វែង អគារ​ស្នាក់​នៅរួម ​និងអគារ​ផ្សេងៗទៀត ដោយក្នុងនោះ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍បុរីលំនៅឋាន គិតចុងឆ្នាំ ២០២៥ មានចំនួន ៦៩៨គម្រោង អគារ​លំនៅឋាន​មានចំនួន ១២១ ០៨៨​ខ្នង អគារ​ស្នាក់​នៅរួម​ ឬខុនដូ មានចំនួន​ ៧៨៧គម្រោង សំណង់​លំនៅឋាន​មានចំនួន ៤២ ៩១៣គម្រោង សំណង់សណ្ឋាគារ​ចំនួន​១៦៦​គម្រោង សំណង់អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​មានចំនួន ៣ ៧៥៣គម្រោង សំណង់អគារ​រោងចក្រ​មានចំនួន ១១ ១៨១​គម្រោង និងសំណង់អគារ​ពហុមុ​ខងារ​មានចំនួន ៤១៦​គម្រោង​ ។
រាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តចំនួនពីរទៀត​នៅកម្ពុជា មានសំណង់អគារ​ខ្ពស់ជាងគេ ដែល​មានរហូតដល់​ជាង​៣ពាន់​អគារ​ រាប់ចាប់ពីកម្ពស់​៥ជាន់ឡើងទៅ ...
គួរ​រម្លឹកថា វិស័យសំណង់​ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​ស្ដារ និងអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ និងជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ​ ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចសង្គមជាតិដែរ ដោយពីមួយ​អាណត្តិ​ទៅមួយអាណត្តិ​ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដាក់​ចេញនូវ​គោល​នយោបាយ​ពង្រឹង​ការគ្រប់គ្រង និងការអភិវឌ្ឍ​វិស័យសំណង់ ដែលជា​សរសរស្ដម្ភមួយ​នៃកំណើន​សេដ្ឋកិច្ច ដោយផ្ដោតលើការជំរុញការ​វិនិយោគ​ក្នុងវិស័យសំណង់ ការកសាង​ច្បាប់ ការ​ដាក់ចេញបទប្បញ្ញត្តិបច្ចេកទេស និងការ​កែលម្អសេវាសាធារណៈជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ។
ក្រសួងរៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ក៏បានពង្រឹង​ការត្រួតពិនិត្យ​ និងទប់ស្កាត់​ការ​សាងសង់​រំលោភដីសាធារណៈរបស់រដ្ឋ​ ការសាងសង់​គ្មាន​លិខិត​អនុញ្ញាត ការសាងសង់​ខុសលិខិតអនុញ្ញាត​សាងសង់​ និង​បានតម្រូវឱ្យ​ម្ចាស់​ការដ្ឋានរៀបចំ​ឱ្យ​មាន​អាងប្រព្រឹត្តិកម្មទឹក​កខ្វក់​មុន​បង្ហូរ​ចូល​លូ​សាធារណៈ ដើម្បី​ចៀសវាងការ​ប៉ះពាល់​ដល់​សោភ័ណភាព សុវត្ថិភាព សណ្ដាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ និងបរិស្ថាន ៕