ភ្នំពេញ ៖ វិស័យជលផល បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ និងមានសក្ដានុពលខ្លាំងក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ជាពិសេសជលផលទឹកប្រៃ ឬជលផលសមុទ្រ ព្រោះកម្ពុជាជាប្រទេសដែលជាបមាត់សមុទ្រនិងមានធនធានដ៏សម្បូរបែប ។
យោងតាមប្រសាសន៍ឯកឧត្តម ប្រាក់ ដាវីដ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខប្រមាញ់ និងនេសាទ ថ្លែងក្នុងសិក្ខាសាលាមួយកាលពីដើមសប្ដាហ៍នេះ បានឱ្យដឹងថា វិស័យជលផល គឺមានសក្ដានុពលខ្លាំង ក្នុងការចូលរួម និងពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ហើយនៅពេលដែលសេដ្ឋកិច្ចជាតិមានភាពរឹងមាំ ដើរដោយរលូនហើយនោះនឹងធ្វើឱ្យការងារសន្តិសុខ ការងារការពារជាតិ ក៏ដូចជាការងារផ្សេងៗទៀត នឹងដើរដោយរលូនទៅមុខដូចគ្នា ។
«សេដ្ឋកិច្ចប្រៀបបានជាប្រេងសាំងដែលចាក់ចូលទៅក្នុងរថយន្តដូច្នោះដែរ ។ បើសិនជារថយន្តមួយមិនមានប្រេងសាំងទេ ទោះបីជារថយន្តនោះទំនើប និងល្អប៉ុណ្ណាក៏ដោយ ក៏វាមិនអាចទៅមុខដែរ ។ ដូច្នេះ ការងារដែលយើងត្រូវធ្វើទាំងអស់គ្នា គឺត្រូវកាគ្រប់គ្រងធនធានជលផលឱ្យបានល្អ និងត្រូវមានច្បាប់ការពារច្បាស់លាស់ ទាំងទឹកសាប និងទឹកប្រៃឱ្យមានភាពគង់វង្ស។ បើសិនជាសេដ្ឋកិច្ចជាតិយើងមិនខ្លាំង យើងនឹងនៅតែត្រូវគេធ្វើបាប ដូចសព្វថ្ងៃនេះជាក់ស្ដែង នៅពេលសេដ្ឋកិច្ចជាតិយើងនៅទន់ខ្សោយ ត្រូវប្រទេសជិតខាងធ្វើបាបនិងចូលមកឈ្លានពាន ។ ប្រទេសកម្ពុជាយើងតូចបើធៀបនឹងប្រទេសជិតខាង ហើយក៏មានប្រជាជនតិចជាងគេដែរ ដូច្នេះបើសិនជាសេដ្ឋកិច្ចយើងមិនខ្លាំង គេនឹងមិនទុកយើងស្មើនឹងគេទេ »។
លោក នៃ គង់ អភិបាលរងខេត្តព្រះសីហនុ បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា វិស័យជលផលក្នុងខេត្តព្រះសីហនុបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងនាមជាប្រភពចំណីអាហារមិនចេះរីងស្ងួតសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ ការលើកកម្ពស់ការគ្រប់គ្រងធនធានជលផលប្រកបដោយចីរភាព ពិតជាការងារចាំបាច់បំផុត ដែលក្នុងពេលកន្លងមក រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ បានចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយក្រសួង និងស្ថាប័នជាតិ ជំរុញការអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្ត្រវិស័យជលផល ការបង្កើនវារីវប្បកម្ម ការពង្រឹងការគ្រប់គ្រង និងការអភិវឌ្ឍសហគមន៍នេសាទ ការជំឬុញ ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីកែលម្អគុណភាពជលផល ការអភិវឌ្ឍ ខ្សែច្រវាក់តម្លៃជលផល និងជំឬុញការនាំចេញ និងការពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ស្ដីពីជលផលក្នុងការប្រយុទ្ធសាស្ត្រប្រឆាំងនឹងការនេសាទខុសច្បាប់ ។
លោកបន្តថា បច្ចុប្បន្ន ខេត្តព្រះសីហនុ មានតំបន់នេសាទ ទឹកសាប និងទឹកប្រៃ សម្រាប់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចទឹកសាបភាគច្រើននៅក្នុងស្រុកព្រៃនប់ និងស្រុកកំពង់សីលា ។ ចំពោះតំបន់សមុទ្រ លាតសន្ធឹងចាប់ពីព្រែកត្រពាំងរពៅ ព្រំប្រទល់ខេត្តកំពត មកដល់នឹងព្រែកឆ្កែព្រុស ខេត្តកោះកុង មានបណ្ដោយឆ្នេរ ១៧៥,៨១គីឡូម៉ែត្រ ។
លោកបានបន្ថែមថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ ខេត្តព្រះសីហនុ មាននាវានេសាទសមុទ្រសរុបចំនួន ២ ៥២៣គ្រឿង ដែលមានគ្រួសារអ្នកនេសាទ ចំនួន ១៥ ៣៤៥គ្រួសារ ដោយប្រើប្រាស់កម្លាំងពលកម្មសរុបចំនួន ២៨ ០៦០នាក់ ក្នុងនោះបែងចែកជា នេសាទសិប្បកម្ម នេសាទលក្ខណៈគ្រួសារ ក្នុងសមុទ្រ និងនេសាទតាមវាលស្រែ ( ទឹកសាប ) ។
លោក ហ៊ាង ថុណា ប្រជានេសាទសមុទ្រមួយរូបនៅខេត្តកោះកុងបាននិយាយថា មុខរបរនេសាទបានផ្ដល់ប្រាក់កម្រៃសម្រាប់ចិញ្ចឹមគ្រួសាររបស់លោក ហើយលោកប្រកបរបរនេះជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ បើគិតមកដល់ឆ្នា២០២៥នេះ មានរយៈពេលជិត២០ឆ្នាំ ។
លោកបន្តថា ពលរដ្ឋរស់នៅលើកោះក្នុងតំបន់សមុទ្រ ភាគច្រើនគឺមានរបរនេសាទ ដោយខ្លះនេសាទត្រី ខ្លះនេសាទ មឹក ក្ដាម បង្គានិងផលសមុទ្រផ្សេងៗទៀត ហើយផលនេសាទវិញ ក៏មិនទៀងទាត់ដែរ គឺទទួលបានតាមរដូវកាល ដោយពេលខ្លះក៏បានផលច្រើន ខ្លះក៏បានផលតិច ប៉ុន្តែវាអាចចិញ្ចឹមគ្រួសារបានសមរម្យ ៕