តើអ្នកដឹងអ្វីខ្លះពីសេវាទូទាត់ប្រព័ន្ធបាគងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា
តើអ្នកដឹងអ្វីខ្លះ ពីសេវាទូទាត់ប្រព័ន្ធ បាគងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា? ដែលបង្កើតឡើងដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាដែលមានឈ្មោះថា «បាគង» ទើបប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការកាលពីពេលថ្មីៗនេះ គឺប្រព័ន្ធសេវាទូទាត់ ដែលបាននឹងកំពុងជួយឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់សេវាធនាគារតាមរយៈប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទ មានភាពកាន់តែងាយស្រួលបន្ថែមទៀតលើសេវាកម្មដែលមានស្រាប់របស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ និងគ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់សងប្រាក់ដទៃទៀត។ ជាសេវាទូទាត់រាយដែលអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនអាចធ្វើប្រតិបត្តិការឆ្លងគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុដែលជាសមាជិកនៃប្រព័ន្ធបាគង ដែលផ្តួចផ្តើមបង្កើតឡើងដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ លោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គនាយិកាបច្ចេកទេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាធ្លាប់បានមានប្រសាសន៍ថា ការអភិវឌ្ឍបង្កើតឱ្យមានប្រព័ន្ធទូទាត់សម័យថ្មីនេះ គឺជាការចូលរួមចំណែកឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចផ្នែកឌីជីថលនៃវិស័យសេដ្ឋកិច្ច និងបដិវត្តឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី4 ស្របតាមបរិបទសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលក្នុងតំបន់អាស៊ាន។ បានប្រាប់ AMSថា ៖ លោក យក់ ចំរើនឬទ្ធិ ប្រើសេវាធនាគារតាមអ៊ីនធឺណិត និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើនទៀតនៅក្នុងកម្មវិធីតែមួយ ព្រោះថាប្រព័ន្ធបាគងជាគណនីបច្ចេកវិទ្យាហរិញ្ញវត្ថុឌីជីថល។ ប្រព័ន្ធទូទាត់សម័យថ្មីលើកដំបូងនៅកម្ពុជា បានប្រាប់ AMSថា ៖ អតិថិជនអាចប្រើសេវា E-Wallet ការទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទ
រចនាដោយ លោកអ្នកអាចស្វែងរកកម្មវិធីប្រព័ន្ធបាគងនៅក្នុង ឬតាមរយៈគេហទំព័រ៖ អាចជួយកាត់ចំណាយការបោះពុម្ពសាច់ប្រាក់(ចរន្តសាច់ប្រាក់នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចត្រូវបានកាត់បន្ថយ) និងមានតម្លាភាព។ 2020 បើសិនជាការប្រើប្រាស់កាន់តែទូលំទូលាយថែមទៀត លោកជឿថាជាការងាយស្រួលបំផុតក្នុងការប្រើប្រាស់វា ព្រោះគ្រប់អតិថិជនរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលជាសមាជិកប្រព័ន្ធបាគង អាចធ្វើទូទាត់ថ្លៃទំនិញ និងសេវាជាមួយដៃគូអាជីវកម្ម (ម្ចាស់ហាងទំនិញ ឬសេវា) 2021 ប្រាសាក់ ដោយគ្រាន់តែស្កេន-ទូទាត់បានយ៉ាងងាយស្រួល ដោយពុំចាំបាច់ប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់។ វីង ទ្រូម៉ានី លោកបានកត់សម្គាល់ថា បើគិតនៅក្នុងបច្ចេកវិទ្យាហរិញ្ញវត្ថុ វាធ្វើឱ្យងាយស្រួលក្នុងការទូទាត់
ក៏បានថ្លែងនៅក្នុងសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំឆ្នាំ2020 និងទិសដៅការងារឆ្នាំ2021 អំពីទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទូទាត់ និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុថ្មីនេះ ម្ចាស់ហាងទំនិញ ឬសេវា ដូចជា ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នឹងរួមចំណែកគាំទ្ររាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឱ្យទៅជាសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលផងដែរ។