ពេញមួយឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាទទួលបានប្រភពទុនវិនិយោគពីប្រទេស​ចិន​ជាង​ ៦ ១០០លានដុល្លារ​អាម៉េរិក​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ចិន​ បានឈរ​លំដាប់ទី១​​ ដែលបានដាក់ទុនវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា​លើ​វិស័យ​នានា ដូចជា​ អចលនទ្រព្យ ឧស្សាហកម្ម ហិរញ្ញវត្ថុ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ជាដើម ជាក់ស្ដែង​ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥​កន្លងទៅនេះ កម្ពុជា​ទទួលបាន​ប្រភពទុនវិនិយោគពីប្រទេស​ចិនសរុបជាង​ ៦១០០លានដុល្លារអាម៉េរិក​ ។
យោងតាម​របាយការណ៍របស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានបង្ហាញថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ គណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគនៃក្រុមប្រឹក្សា​​កម្ពុជាបានចុះបញ្ជី​វិនិយោគលើគម្រោង​ចំនួន​៦៣០គម្រោង​ដែលមានទុនវិនិយោគចំនួន១០ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក ក្នុងនោះ​ប្រភពទុនវិនិយោគមកពីប្រទេស​ចិនមានចំណែក​ប្រមាណ ៥៤,២៥ភាគរយ ឬប្រមាណ ៥ ៤២៥លាន​ដុល្លារអាម៉េរិក ដែលធ្វើឱ្យ​ប្រទេសចិនឈរ​នៅលំដាប់កំពូល​នៃការ​វិនិយោគនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ។
ក្រៅពីប្រភពទុនដែល​វិនិយោគិនបានចុះបញ្ជីវិនិយោគនៅគណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគ​នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា វិនិយោគិន​ក៏បាន​ចុះបញ្ជី​វិនិយោគជាមួយ​អនុគណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគរាជធានី-ខេត្ត​​ជាមួយនឹង​ដើមទុនចំនួន ​៨២៨​លានដុល្លារអាម៉េរិក ដូច្នេះ ទឹកប្រាក់វិនិយោគសរុប​មកពីប្រទេស​ចិន​​ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ មានចំនួន ៦ ១៥៣​លានដុល្លារអាម៉េរិក ។​
របាយការណ៍របស់គណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគនៃក្រុមប្រឹក្សា​​កម្ពុជាបាន​បង្ហាញថា​ គម្រោងវិនិយោគ​របស់ចិន​​ដែល​បានដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា​ក្នុងឆ្នាំ២០២៥​ គឺភាគច្រើនផ្ដោតលើ​វិស័យឧស្សាហកម្ម និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដែលធ្វើឱ្យ​តម្រូវ​ការ​ដីធ្លីសម្រាប់​បម្រើដល់ការ​វិនិយោគក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម​មានកំណើន​ខ្ពស់ ជាពិសេស​នៅបណ្ដាខេត្ត​ជាប់រាជធានីភ្នំពេញ រួមមានកំពង់ស្ពឺ កណ្ដាល​ តាកែវ និង​បណ្ដាខេត្ត​ជាប់ព្រំដែនវៀតណាម​ រួមមាន​ក្រចេះ ស្វាយរៀង​​ ។
អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​បានមើលឃើញថា ការ​វិនិយោគ​ពីប្រទេស​ចិន​បានរួម​ចំណែក​ដល់ការអភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ តាមរយៈប្រភពចំណូល​ពន្ធ ការបង្កើតការងារជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និងផ្ដល់ប្រាក់ចំណូល​សម្រាប់ពលរដ្ឋ​ រួមចំណែកដល់ការ​នាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ធ្វើឱ្យកំណើននៃការ​នាំចេញរបស់កម្ពុជា​មាន​សន្ទុះពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ។ បន្ថែមពីលើនេះ ការ​វិនិយោគនៅកម្ពុជា​ធ្វើឱ្យ​ចរន្ត​នៃការទិញលក់ដីធ្លី ពោលគឺសកម្មភាពនៃទីផ្សារអចលនទ្រព្យមានដំណើរការ​មួយកម្រិតថែមទៀត ។