" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-75989 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ស្ត្រីម្នាក់បង្កើតសិប្បកម្មផលិតគ្រឿងផ្សំម្ហូបខ្មែរ ក្រោមហេតុផលចង់ជួយផ្សព្វ​ផ្សាយ​អត្ត​សញ្ញាណជាតិ
ភ្នំពេញ ៖ អត្តសញ្ញាណ គឺពិតជាសំខាន់ណាស់សម្រាប់ជាតិសាសន៍មួយ ដែលវាជាចំណុចលេចធ្លោ និងជាចំណុច ដែលសម្គាល់ភាពខុសគ្នារបស់ប្រទេសមួយ។ អត្តសញ្ញាណអាចមានច្រើនរូបភាពលាយបញ្ចូលគ្នា ដែលមានទាំងម្ហូបអាហារ​ ប្រពៃណី វប្បធម៌ ពណ៌សម្បុរ ភាសាជាដើម។ សម្រាប់ម្ហូបអាហារ និយាយដោយ​ឡែកក៏ជាអត្តសញ្ញាណមួយ និងអាចជាហេតុផលទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ប្រជាជននៅលើពិភព​លោកផងដែរ ប្រសិនបើម្ហូបអាហារនោះមានរសជាតិឆ្ញាញ់ និងប្លែក។
ម្ហូបខ្មែរសំខាន់ៗដែលគេស្គាល់រួមមាន សម្លកកូរ សម្លការី នំបញ្ចុក អាម៉ុក ប្រហុក ជាដើម ។ល។ ប៉ុន្តែម្ហូបខ្មែរនៅក្នុងបរិបទអន្តរជាតិ គឺមិនសូវជាពេញនិយមប៉ុន្មានទេ បើធៀប​ទៅនឹងម្ហូបចិន ជប៉ុន កូរ៉េ តួគី និងប៉ែកអ៊ឺរ៉ុប។​ ក្រោមហេតុផលចង់លើកស្ទួយម្ហូបខ្មែរ ស្ត្រីមួយរូបបានផ្ដួចផ្ដើម គំនិតបង្កើត​ជាសិប្បកម្មមួយដែលផលិតគ្រឿងផ្សំម្ហូបខ្មែរសំខាន់ៗដាក់លក់លើទីផ្សារ ព្រោះតែចង់​ឃើញគ្រឿង​ផ្សំខ្មែរ​ចរាចរណ៍នៅលើទីផ្សារក្រៅ​ប្រទេស ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយបន្ថែមពីរសជាតិ​អត្តសញ្ញាណ​របស់ខ្មែរ​បន្ថែមទៀត។
អ្នកស្រី សម្បត្តិ អមរៈ វិប្បស្សិនី ស្ថាបនិកសិប្បកម្មផលិតគ្រឿងផ្សំអាហារសាបារា ដែលមានផលិតផលក្រោមម៉ាកសញ្ញា «គ្រឿងហ្លួងសាបារា» បានឱ្យដឹងថា កាលពីដើមឡើយខ្លួនមានសណ្ឋាគារមួយឈ្មោះ សាបារា នៅក្នុងខេត្តសៀមរាបដែលភោជនីយដ្ឋាននៅក្នុងសណ្ឋាគារមួយនេះត្រូវបាន​ភ្ញៀវសរសើរ មិនដាច់ពីមាត់អំពីរសជាតិម្ហូបអាហារបែបខ្មែរ។ ប៉ុន្តែអំឡុងពេលនៃការ​រីករាល​ដាល​ជំងឺកូវីដ១៩ ដោយអាត្រាភ្ញៀវបានធ្លាក់ចុះ អ្នកស្រីក៏ព្យាយាមរិះរកគំនិតថ្មីៗបន្ថែមទៀត។
​អ្នកស្រីបន្តថា គាត់សម្រេចចិត្តជ្រើសយកការផលិតគ្រឿងផ្សំអាហារដែលរួមមាន គ្រឿងអាម៉ុក គ្រឿង​ការីក្រហម គ្រឿងប្រឡាក់សាំបាល និងគ្រឿងប្រលាក់ទឹកឃ្មុំ យកទៅបង្កើតជាសិប្បកម្មតែម្ដង ដោយ​ប្រើប្រាស់ជំនាញធ្វើម្ហូបពីភោជនីយដ្ឋានផ្ទាល់ខ្លួន។
បើតាមអ្នកស្រី វិប្បស្សិនី គ្រឿងផ្សំអាហារសំខាន់ៗទាំង៤មុខសុទ្ធសឹងតែចម្រាញ់ចេញពីគ្រឿងទេសបុក​ស្រស់ៗ ដែលអ្នកស្រីព្យាយាមធ្វើយ៉ាងណាឱ្យអតិថិជនទទួលបានរសជាតិខ្មែរពិតៗ។
អ្នកស្រី វិប្បស្សិនី បានរៀបរាប់ថា ៖
“នៅលើទីផ្សារគឺមានតែផលិតផលរបស់ប្រទេសជិត​ខាង តែចំពោះ​គ្រឿងការី ហើយគ្រឿងអាម៉ុកគឺអត់ដែលមានទេ ដូច្នេះហើយខ្ញុំចង់ធ្វើជាគ្រឿងបុកស្រាប់​ហ្នឹងដោយសារតែវាផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនយើង ហើយក៏ចង់ពង្រីកទីផ្សារថែមទៀតដែរ ដើម្បីនាំរសជាតិយើងទៅក្រៅប្រទេស”
អ្នកស្រីទើបតែបានបើកលក់ជាផ្លូវការប្រមាណជាង ៦ខែកន្លងទៅនេះតែប៉ុណ្ណោះ ដោយបច្ចុប្បន្ន សិប្បកម្មរបស់អ្នកស្រីកំពុង​តែ​ដាក់លក់គ្រឿងផ្សំម្ហូបអាហារទាំង៤មុខនេះទៅក្នុងទីផ្សារ ទាំងផ្សាររដ្ឋ​ និងផ្សារទំនើប ផ្សារសរីរាង្គ ដោយទទួលបានការគាំទ្រ ពីអតិថិជនជាបន្តបន្ទាប់។​
គ្រឿងផ្សំម្ហូបអាហាររបស់អ្នកស្រីលក់រាយ​ក្នុងតម្លៃ១កញ្ចប់ ៦០០០ រៀល ដែលជាតម្លៃមួយសម​ស្របសម្រាប់ប្រជាជនទូទៅ។ ​គ្រឿងផ្សំទាំង​អស់​ត្រូវអនុវត្តស្តង់ដារអនាម័យ និងដែលជាស្តង់ដារជាតិ និងអន្តរជាតិ ដែលទទួលបានការបណ្ដុះ​បណ្ដាលពីក្រសួងឧហ្សាហកម្ម។
សម្រាប់អ្នកស្រី ដោយសារតែផលិតផលគ្រឿងផ្សំនេះ មានភាពថ្មីថ្មោងនៅក្នុងទីផ្សារនៅឡើយ ដូច្នេះ អ្នកស្រី និងក្រុមការងារត្រូវបំពាក់បំប៉នចំណេះដឹងលើការធ្វើទីផ្សារបន្ថែមទៀត ដើម្បីឱ្យប្រជាជន ក៏ដូចជាអតិថិជនគោលដៅបានស្គាល់។
​សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា បច្ចុប្បន្នគ្រឿងផ្សំប្រភេទនេះមានលក់នៅតែទីក្រុងភ្នំពេញ និងខេត្តសៀមរាបប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែទៅអនាគត​អ្នកស្រី​មានបំណងចង់ដាក់ផលិតផលទាំងនេះនៅគ្រប់ខេត្តក្រុងតែម្ដង។ ជាគោលការបន្ទាប់អ្នកស្រីនឹង​បង្កើនការនាំចេញទៅក្រៅប្រទេស ជាពិសេសទៅប្រទេសដែលមានប្រជាជនខ្មែររស់នៅច្រើន៕ អត្ថបទដោយ ៖ កែវ បុស្បា