មហាសេដ្ឋី អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង បង្ហើបអាថ៌កំបាំងចំនួន៣ នៅពីក្រោយភាពជោគជ័យ
ភ្នំពេញ ៖ តាមរយៈផេកផ្លូវការរបស់កំពូលមហាសេដ្ឋីនៅកម្ពុជា អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង បានសរសេររៀបរាប់ពីគន្លឹះ និងក្បួននៃការធ្វើអាជីវកម្មដែលអាចនាំទៅរកការទទួលបានភាពជោគជ័យ ក្នុងន័យចែករំលែកបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនទៅដល់បណ្តាសាធារណជន ក៏ដូចជាអ្នកដែលមានបំណងប្រឡូកនៅក្នុងមុខជំនួញគ្រប់ប្រភេទនៅកម្ពុជា ។
ថ្វីត្បិតតែការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មអាចជាបទពិសោធន៍ដ៏ពិបាក ប៉ុន្តែកំពូលមហាសេដ្ឋីប្រចាំនៅកម្ពុជាដែលមុខជំនួញច្រើនប្រភេទនៅក្នុងដៃ អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ជឿជាក់លើមូលដ្ឋានគ្រឹះចំនួន៣សំខាន់ ដើម្បីធ្វើឱ្យអាជីវកម្មដំណើរការទៅមុខ រួមមាន ចក្ខុវិស័យ ការផ្តល់ឱ្យ និងភាពជឿទុកចិត្ត។
១.​ ចាប់ផ្តើមជាមួយចក្ខុវិស័យ ៖ វាជារឿងល្អដែលមានក្តីសុបិនខ្ពស់ និងការប្រាថ្នាធំ ហើយគិតឱ្យបានជ្រៅ។ ចក្ខុវិស័យរបស់អ្នកមិនត្រឹមតែសំដៅលើការរកប្រាក់ចំណេញប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាចក្ខុវិស័យមួយដើម្បីសម្រួល ឬធ្វើឱ្យជីវិតអ្នកដទៃប្រសើរឡើង។ ជិត៣០ឆ្នាំមុន ក្នុងនាមខ្ញុំជាយុវជនខ្មែរ ខ្ញុំបានត្រលប់មកប្រទេសកម្ពុជាវិញ ជាមួយនឹងក្តីសុបិនដ៏មានមហិច្ឆតាមួយ ដើម្បីជួយលើកស្ទួយជីវភាពប្រជាជនកម្ពុជា។  ថ្ងៃនេះខ្ញុំមានទស្សនៈដូចគ្នា ហើយនៅតែបន្តខិតខំធ្វើឱ្យវាក្លាយជាការពិត។
២. រក្សាការសន្យា ៖ សុច្ចរិតភាព គឺជាលក្ខណៈយ៉ាងសំខាន់ និងចាំបាច់។ សូមចងចាំថាការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មរបស់អ្នកត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយការជឿទុកចិត្ត គុណធម៌ ទំនាក់ទំនង និងការប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នាដែលជាគ្រឹះសំខាន់ក្នុងការផ្តល់នូវអ្វីដែលយើងបាននិយាយថាយើងនឹងផ្តល់ឱ្យទៅដៃគូអាជីវកម្មរបស់យើង។ សូមចាប់ផ្តើមដោយការផ្តល់នូវអ្វីដែលអ្នកបានសន្យា។
៣. សន្សំភាពជឿទុកចិត្ត ៖ ការធ្វើបានល្អនៅក្នុងអាជីវកម្មមួយនឹងជួយអ្នកឱ្យទទួលបានភាពជឿទុកចិត្តនៅក្នុងអាជីវកម្មបន្តបន្ទាប់ដែលអ្នកចង់បង្កើតទៀត។ អ្នកអាចទទួលបានភាពជឿទុកចិត្តរបស់អ្នក មិនត្រឹមតែពីអតិថិជនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែពីស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និយ័តករ និងវិនិយោគិនរបស់អ្នកទៀតផង។  ភាពជឿទុកចិត្តនឹងជួយឱ្យអាជីវកម្មរបស់អ្នកមាននិរន្តរភាពក្នុងរយៈពេលវែង៕