នេះបើតាមលោក វង្ស ដារ៉ាបញ្ជាក់។
សម្រាប់ការប្រមូលផលគ្រំចំពុះទានេះវិញ ត្រូវបានលោក វង្ស ដារ៉ា បានបន្ថែមថា ក្រោយញាស់បានរយៈពេល៦ខែ ប្រជាសហគមន៍អាចប្រមូលគ្រំនេះបាន ដែលប្រជាពលរដ្ឋនៅទីនេះហៅថា «គ្រំក្រមុំ» ក៏ប៉ុន្តែ ទំហំរបស់គ្រំនេះនៅតូច ហើយបើគ្រំធំល្អ គឺមានរយៈពេល១២ខែ នៃការចិញ្ចឹម។
ប្រជានេសាទក្នុងសហគមន៍ ដែលចិញ្ចឹមគ្រំចំពុះទា ត្រូវបានក្រសួងបរិស្ថានបានលើកទឹកចិត្ត ពិសេសសហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិពាមក្រសោបឱ្យបង្កើនការចិញ្ចឹមគ្រំចំពុះទានេះ ស្របពេលដែលតម្រូវការទីផ្សារខ្ពស់ អាចជួយដល់ជីវភាព និងសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ កាន់តែល្អប្រសើរឡើង។
គួររំលឹកថានៅខេត្តកោះកុង មានសហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិចំនួន ៣ ស្ថិតនៅក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃ ពាមក្រ​សោប កំពុងប្រកបរបរចិញ្ចឹមគ្រំចំពុះទា ដែលជាសក្តានុពលសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ ខ្សែច្រវាក់តម្លៃគ្រំចំពុះទាផងដែរ​។
“គ្រំចំពុះទា ជាផលិតផលក្នុងស្រុក ដែលសំបូរនៅក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃពាមក្រសោបខេត្តកោះកុង និងជានិមិត្តរូបនៃនិរន្តរភាពធនធានធម្មជាតិកើតចេញពីសុខដុមរមណីយកម្មរវាងស​កម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិរក្ស ជាពិសេសការអភិរក្សព្រៃកោងកាង ចាប់ផ្តើមមានវត្តមាននៅលើទីផ្សារទំនើបម៉ាក្រូ ដើម្បីចូលរួមជាជម្រើសមុខម្ហូបថ្មីមួយទៀតសម្រាប់អ្នកចូលចិត្តអាហារសមុទ្រ”
​គ្រំចំពុះទា​ មានភាពល្បីល្បាញ​​នៅ​បរទេស​ដោយសារ​វា​មាន​រសជាតិ​ឆ្ងាញ់​ពិសា ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​កម្ពុជា​វិញ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ហាក់​មិនសូវ​ស្គាល់​គ្រំ​ប្រភេទ​នេះ​ច្រើន​ប៉ុន្មាន​នោះ​ទេ​។ ជាមួយគ្នា គ្រំចំពុះទា គេអាចកែច្នៃជាមុខអាហារច្រើនប្រភេទតាមតម្រូវការ ជាពិសេសមុខម្ហូបសំខាន់ៗ នៅតាមភោជនីយដ្ឋានធំៗ ហើយបើនៅតាមសណ្ឋាគារវិញគឺមានរហូតដល់លំដាប់ផ្កាយ៥ទៀតផង។ ដូច្នេះការគាំទ្រ​ម្ហូប​ច្នៃ​ពី​គ្រំចំពុះទា គឺ​គាំទ្រ​ការ​អភិរក្ស​ដើម​កោង​កាង និង​បង្កើន​ចំណូល​សម្រាប់​ប្រជា​សហគមន៍។
គ្រំ​ចំពុះទា ត្រូវបានចាត់ទុកថាជា​ប្រភេទអាហារ​សមុទ្រក្នុងចំណោម៥​មុខដែល​មាន​គុណប្រយោជន៍​ចំពោះ​សុខ​ភាព និងជាអាហារ​សមុទ្រ​​សំណព្វចិត្ត​របស់​មនុស្ស​ជាច្រើននាក់ ដោយសារវាមាន​កាឡូរី​ទាប និង​សម្បូរ​ទៅ​ដោយប្រូតេអ៊ីន និង​សារធាតុ​រ៉ែ​សំខាន់ៗ ដូចជា ដែក​ និង​ស័ង្កសី និង​មាន​រឿង​សំខាន់​មួយទៀត​ដែល​មនុស្ស​ភាគច្រើន​មិនសូវ​ដឹង​គឺ គ្រុំចំពុះទា​មាន​ផ្ទុក​ទៅ​ដោយ​សារធាតុ​អូ​មេហ្គា​៣(Omega3)​ដែល​មាន​បរិមាណ​ស្មើនឹង​ត្រី​សមុទ្រ​ផងដែរ៕