មាន់ស្រែសហគមន៍កសិកម្ម កំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារ ស្របពេលអនុវិស័យចិញ្ចឹមសត្វរីកចម្រើន
បច្ចុប្បន្ន សហគមន៍កសិកម្មកន្ទ្រាំងបល្ល័ង្ក រស្មីស្ត្រីសាមគ្គី បាន និងកំពុងផលិតបន្លែគ្រប់មុខ និងចិញ្ចឹមមាន់ស្រែដែលផលិតផលកសិកម្មទាំងនេះបានធានាអំពីគុណភាព សុវត្ថិភាព មិនធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកទទួលទានឡើយ ខណៈផលិតផលសហគមន៍ទាំងនេះកំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារ ស្របពេលដែលអនុវិស័យចិញ្ចឹមសត្វ និងដំណាំមានភាពរីកចម្រើន។
អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសហគមន៍កសិកម្មកន្ទ្រាំងបល្ល័ង្ក រស្មីស្ត្រីសាមគ្គី លោក សាន សំណាង បានឱ្យដឹងថា ចំពោះដំណាំបន្លែគ្រប់ប្រភេទ ជាពិសេសមាន់​ស្រែ ដែលសមាជិកសហគមន៍ចិញ្ចឹម និងផលិតបាន ត្រូវបានធានាទាំងគុណភាព អនាម័យ និងការដំាដុះ មិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកទទួលទាននោះទេ ដោយសារផលិតផលទាំងនោះ បានការត្រួតពិនិត្យគុណភាព និងបច្ចេក​ទេស​​​​ដាំដុះ ក៏ដូចជាបច្ចេកទេសចិញ្ចឹមសត្វពីស្ថាប័នជំនាញ។
សូមបញ្ជាក់ថា សហគមន៍កសិកម្មមួយនេះមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងឃុំកន្ទ្រាំង ​ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប ដោយកសិករដែលអាចចូលជាសមាជិកបានអាស្រ័យស្របតាមការកំណត់របស់សហគមន៍ ដូចជា ត្រូវទិញភាគហ៊ុនក្នុងសហគមន៍យ៉ាងហោចណាស់មួយហ៊ុន និងត្រូវមានផ្ទៃដីសម្រាប់ធ្វើកសិកម្ម ដូចជា សម្រាប់ចិញ្ចឹមមាន់ សម្រាប់ដាំបន្លែ ឬធ្វើស្រែជាដើម ព្រោះសហគមន៍ផ្តោតសំខាន់ទៅលើគ្រួសារកសិករ ដែលធ្វើអាជីវកម្មកសិកម្មពិតប្រាកដ។
សូមជម្រាបថា បច្ចុប្បន្នសមាជិកក្នុងសហគមន៍កសិកម្ម មានចិញ្ចឹមមាន់ស្រែ ចំនួន ៤៥គ្រួសារ (១០គ្រូសារ ចិញ្ចឹមតាមស្តង់ដារសុវត្ថិភាព) ក្រៅពីនោះពួកគាត់ចិញ្ចឹមជាលក្ខណៈគ្រួសារ ព្រោះការចិញ្ចឹមតាមស្តង់ដារងាយស្រួលធ្វើផែន​ការផលិតកម្ម ដើម្បីអាចទទួលបាននូវផលប្រយោជន៍ជាច្រើន ទាំងទីផ្សារលក់ចេញ និងការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេក​ទេសកសិកម្មជាដើម ហើយការផលិតក្នុងសហគមន៍ក៏មានការតាមដាន ត្រួតពិនិត្យផ្ទៃក្នុង ក្រោមកិច្ច​សហការពីមន្ទីរ ក៏ដូចជាអង្គការដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផងដែរ៕