បច្ចុប្បន្ន សហគមន៍កសិកម្មកន្ទ្រាំងបល្ល័ង្ក រស្មីស្ត្រីសាមគ្គី បាន និងកំពុងផលិតបន្លែគ្រប់មុខ និងចិញ្ចឹមមាន់ស្រែដែលផលិតផលកសិកម្មទាំងនេះបានធានាអំពីគុណភាព សុវត្ថិភាព មិនធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកទទួលទានឡើយ ខណៈផលិតផលសហគមន៍ទាំងនេះកំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារ ស្របពេលដែលអនុវិស័យចិញ្ចឹមសត្វ និងដំណាំមានភាពរីកចម្រើន។
អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសហគមន៍កសិកម្មកន្ទ្រាំងបល្ល័ង្ក រស្មីស្ត្រីសាមគ្គី លោក សាន សំណាង បានឱ្យដឹងថា ចំពោះដំណាំបន្លែគ្រប់ប្រភេទ ជាពិសេសមាន់ស្រែ ដែលសមាជិកសហគមន៍ចិញ្ចឹម និងផលិតបាន ត្រូវបានធានាទាំងគុណភាព អនាម័យ និងការដំាដុះ មិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកទទួលទាននោះទេ ដោយសារផលិតផលទាំងនោះ បានការត្រួតពិនិត្យគុណភាព និងបច្ចេកទេសដាំដុះ ក៏ដូចជាបច្ចេកទេសចិញ្ចឹមសត្វពីស្ថាប័នជំនាញ។
លោក សាន សំណាង បានប្រាប់ AMS ថា ការបង្កើតសហគមន៍នេះឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់ផលចំណេញជូនប្រជាសហគមន៍ដោយជួយសម្របសម្រួលជូនកសិករស្វែងរកទីផ្សារបន្លែ និងមាន់ស្រែ ដែលកំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារក្នុងស្រុក។
លោក សំណាង បានប្រាប់ថា ក្រៅពីជួយសម្របសម្រួលផ្នែកទីផ្សារហើយនោះ សហគមន៍ក៏មានគំាទ្រទៅលើខ្សែច្រវាក់ផលិតផលកសិកម្មមួយចំនួនដូចជា ការផ្គត់ផ្គង់ធាតុចូលរួមគ្នា មានជី ថ្នាំកសិកម្ម សម្ភារៈកសិកម្មជាច្រើនក្នុងតម្លៃសមរម្យ ហើយក៏មានផ្តល់កម្ចីឥណទានសម្រាប់ដំណើរការអាជីវកម្មក្នុងអត្រាការប្រាក់ ប្រសើរជាងកសិករទៅស្វែងរកកម្ចីក្រៅផ្លូវការដែលមានអត្រាការប្រាក់ខ្ពស់។
អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលរូបនេះបានបន្ថែមទៀតថា ដោយសារតែតម្រូវការទីផ្សារមាន់ស្រែបន្តមានកំណើនជារៀងរាល់ថ្ងៃ បច្ចុប្បន្ន សហគមន៍កសិកម្មកន្ទ្រាំងបល្ល័ង្ករស្មីស្ត្រីសាមគ្គី បានបង្កើនលទ្ធភាពចិញ្ចឹម ដម្បីផ្គត់ផ្គង់ចូលទីផ្សារ ទាំងនៅក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជានាំចេញទៅតាមបណ្តាខេត្ត ក្រុងផ្សេងៗ ដោយការចិញ្ចឹមអាចចំណាយពេលចាប់ពី៣ខែកន្លះ ទៅ ៤ខែ គឺអាចចាប់លក់បានដោយជាមធ្យមក្នុងមួយខែមានចំនួនប្រមាណ៥០០ក្បាល ។
លោក សាន សំណាង បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងផងដែរថា ចំពោះទីផ្សារមាន់ស្រែរបស់សហគមន៍ដែលអាចចាប់លក់បាននៅពេលដែលមាន់ធំមានទម្ងន់ប្រមាណ ១,២គីឡូ ឬ ១,៥គីឡូក្រាម ហើយជាទូទៅលក់ក្នុងតម្លៃ ១៥ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ប៉ុន្តែផលិតផលទាំងនោះ ក៏អាចឡើងថ្លៃជាងនេះបន្តិចតាមតម្លៃទីផ្សារនៅក្នុងរដូវបុណ្យទានម្តងៗ។
សូមបញ្ជាក់ថា សហគមន៍កសិកម្មមួយនេះមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងឃុំកន្ទ្រាំង ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប ដោយកសិករដែលអាចចូលជាសមាជិកបានអាស្រ័យស្របតាមការកំណត់របស់សហគមន៍ ដូចជា ត្រូវទិញភាគហ៊ុនក្នុងសហគមន៍យ៉ាងហោចណាស់មួយហ៊ុន និងត្រូវមានផ្ទៃដីសម្រាប់ធ្វើកសិកម្ម ដូចជា សម្រាប់ចិញ្ចឹមមាន់ សម្រាប់ដាំបន្លែ ឬធ្វើស្រែជាដើម ព្រោះសហគមន៍ផ្តោតសំខាន់ទៅលើគ្រួសារកសិករ ដែលធ្វើអាជីវកម្មកសិកម្មពិតប្រាកដ។
សូមជម្រាបថា បច្ចុប្បន្នសមាជិកក្នុងសហគមន៍កសិកម្ម មានចិញ្ចឹមមាន់ស្រែ ចំនួន ៤៥គ្រួសារ (១០គ្រូសារ ចិញ្ចឹមតាមស្តង់ដារសុវត្ថិភាព) ក្រៅពីនោះពួកគាត់ចិញ្ចឹមជាលក្ខណៈគ្រួសារ ព្រោះការចិញ្ចឹមតាមស្តង់ដារងាយស្រួលធ្វើផែនការផលិតកម្ម ដើម្បីអាចទទួលបាននូវផលប្រយោជន៍ជាច្រើន ទាំងទីផ្សារលក់ចេញ និងការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេសកសិកម្មជាដើម ហើយការផលិតក្នុងសហគមន៍ក៏មានការតាមដាន ត្រួតពិនិត្យផ្ទៃក្នុង ក្រោមកិច្ចសហការពីមន្ទីរ ក៏ដូចជាអង្គការដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផងដែរ៕