ជនជាតិជប៉ុនម្នាក់បានបង្កើត​​​​ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូន ជួយដល់អាជីវកម្មក្រៅប្រព័ន្ធនៅតាមជនបទ
នៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាល ឬទីជនបទ អាជីវកម្មក្រៅប្រព័ន្ធដែលគេឧស្សាហ៍ឃើញមានច្រើនជាងគេ គឺអាជីវកម្មលក់ចាប់ហួយ។ អាជីវកម្មប្រភេទនេះ មានលក់នូវផលិតផលចម្រុះ ដែលប្រជាជនក្នុងតំបន់ នោះអាចរកទិញស្ទើរតែគ្រប់មុខទំនិញតែម្ដង។ ប៉ុន្តែអាជីវកម្មប្រភេទនេះក៏ប្រឈមនឹងការលំបាកច្រើនផងដែរ ដោយជាធម្មតាអ្នកលក់តែងតែមមាញឹក ក្នុងការគ្រប់គ្រងទំនិញចេញ-ចូល​ ខណៈដែលប្រាក់ចំណេញមិនសូវជាច្រើនប៉ុន្មាននោះទេ។
ក្នុងមុខទំនិញនីមួយៗ អាជីវករអាចចំណេញបានបន្តិចបន្តួចប៉ុណ្ណោះ ដូច្នេះប្រសិនបើអាជីវករមិនមានការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុឱ្យបានត្រឹមត្រូវទេ មុខរបរនេះច្រើនតែខាតបាត់ដើមទុន បាត់ប្រាក់ចំណេញជាដើម។
ដោយមើលឃើញពីបញ្ហានេះ ជនជាតិជប៉ុនម្នាក់បានបង្កើតជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃមួយ ដែលអនុញ្ញាត​ឱ្យអាជីវករក្រៅប្រព័ន្ធទាំងនោះ អាចប្រើប្រាស់ដើម្បីគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុបានប្រសើរជាងមុន និងអាច​បញ្ជាទិញ ទំនិញជាច្រើនប្រភេទដែលខ្លួនត្រូវការបានទៀតផង។
បើតាមលោក Ryo Nakano ដែលជាស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន Atelier Asia Co.,Ltd បានឱ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុននេះបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០២១ ដោយមានទីស្នាក់ការនៅខេត្តបាត់ដំបង។
ការជ្រើសរើសយកខេត្តបាត់ដំបងនេះ ក៏ដោយសារលោកមើលឃើញថា ខេត្តនេះធំ មានប្រជាជនច្រើន និងនៅឆ្ងាយពីទីក្រុងភ្នំពេញ ដូច្នេះការហូរចូលនៃទំនិញពីទីក្រុងទៅគឺត្រូវចំណាយលើការដឹកជញ្ជូនច្រើន។
ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនរូបនេះបានបន្តឱ្យដឹងទៀតថា៖
«អាជីវករដែលលក់ចាប់ហួយ នឹងលែងចំណាយពេលវេលា ច្រើនក្នុងការដើរទិញទំនិញដោយខ្លួនឯង ជាពិសេសអាចដោះស្រាយបានចំពោះទំនិញឆ្លងកាត់ឈ្មួញ​កណ្ដាលច្រើន ដែលមានតម្លៃថ្លៃ»។
ដោយមានសហការជាមួយហាងទំនិញបោះដុំធំៗ លោកអាចដឹកជញ្ជូនទំនិញដែលអាជីវករបានបញ្ជាទិញតាមកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ហើយថែមទាំងមានសេវាកម្មដឹកជញ្ជូនដល់ទីតាំងទៀតផង។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ ក្រុមហ៊ុនលោកក៏បានផ្ដល់ជូននូវសេវារៀបចំហិរញ្ញវត្ថុ សំដៅលើកកម្ពស់អាជីវកម្មក្រៅប្រព័ន្ធឱ្យមានការគ្រប់គ្រងមួយដែលប្រសើរជាងមុន។
លោក Ryo Nakano បានបន្តគូសបញ្ជាក់ទៀតផងដែរថា៖
«អ្វីដែលពួកយើងកំពុងធ្វើនេះជាការកែលម្អតម្លៃនៃសង្វាក់ផលិតកម្មទំនិញ ហើយវានឹងជះផលល្អទៅលើអាជីវករ ដែលភាគច្រើនជាស្ត្រី។ កាលណា​ស្ត្រីអាចគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មបានល្អជាងមុន កូនៗនៅក្នុងបន្ទុកក៏មានឱកាសច្រើនក្នុងការទទួលបានការ​អប់រំពេញលេញផងដែរ»។
គួរបញ្ជាក់ថា អាជីវកម្មក្រៅប្រព័ន្ធនេះបានរួមចំណែកច្រើននៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិរបស់កម្ពុជា ហើយប្រជាពលរដ្ឋដែលកំពុងបម្រើការក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធនេះ មានរហូតទៅដល់ជាង​៦លាននាក់៕