គ្រាន់តែឆ្លៀតធ្វើក្ដាមប្រៃលក់ពេលទំនេរ ក៏អាចរកបានចំណូលរាប់រយដុល្លារក្នុងមួយខែ
ភ្នំពេញ ៖ ស្តាប់ទៅដូចជាសាមញ្ញបំផុត ដោយគ្រាន់តែឆ្លៀតពេលទំនេរពីការងារប្រចាំថ្ងៃ ជាពិសេសនៅថ្ងៃឈប់សម្រាក ហើយធ្វើក្តាមប្រៃលក់តាមបណ្តាញសង្គមក៏អាចទទួលបានចំណូលរាប់រយដុល្លារក្នុងមួយខែបន្ថែមពីលើប្រាក់បៀវត្សក្នុងវិស័យឯកជន។
ក្ដាមប្រៃ ជាអាហារកែច្នៃម្យ៉ាងដែលបងប្អូនប្រជាជនខ្មែរនិយមទទួលទានជាមួយបាយស លាយឡំជាមួយនឹងរសជាតិប្រៃ ផ្អែម ជូរ ហឹរ របស់ក្ដាមធ្វើឱ្យទីផ្សារក្ដាមប្រៃកាន់តែកើនឡើង។ ដោយមើលឃើញពីតម្រូវការទីផ្សារបែបនេះហើយ ទើបអាជីវករម្នាក់បានឆ្លៀតពេលទំនេរពីការងារមកធ្វើក្ដាមប្រៃលក់ ហើយទទួលបានចំណូលបន្ថែម។
អ្នកនាង ខៀវ លក្ខិណា ជាអ្នកលក់ក្ដាមប្រៃលក្ខណៈគ្រួសារ រស់នៅម្ដុំស្ទឹងមាន ខណ្ឌមានជយ័ បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា មុខរបរជាអ្នកលក់ក្ដាមប្រៃនេះ មិនមែនជាជំនួញអាជីពប្រចាំគ្រួសារនោះទេ ប៉ុន្តែជាមុខរបរបន្ថែមពីលើការងារប្រចាំថ្ងៃក្នុងវិស័យឯកជន ដែលធ្វើឡើងតែនៅពេលទំនេរ ឬថ្ងៃឈប់សម្រាកតែប៉ុណ្ណោះ ហើយវាក៏ជាចំណូលចិត្តផងដែរ ។
“ខ្ញុំធ្វើក្ដាមប្រៃលក់ដោយសារតែការចូលចិត្តផង ហើយណាមួយទំនេរពីការងារក៏អាចរកចំណូលបន្ថែមដែរ ព្រោះអតិថិជនចង់ញ៉ាំ ហើយគាត់កម្ម៉ង់រហូត ដែលមានថ្ងៃខ្លះធ្វើមិនទាន់ក៏មានដែរ”
“ខ្ញុំធ្វើម្ដងប្រមាណ ៥គីឡូក្រាម ដែលចំណាយដើមអស់ ១២ម៉ឺនរៀល ទៅលើការទិញក្តាមស្រែដែលនៅរស់ល្អ រួមនឹងគ្រឿងផ្សំរសជាតិផ្សេងៗដូចជា ទឹកត្រី ស្ករ ក្រូចឆ្មា ម្ទេស ខ្លឹម ជី និងកំប៉ុងសម្រាប់វេចខ្ចប់ផងដែរ។ ដោយឡែកតម្លៃរបស់ក្ដាមប្រៃ ១កំប៉ុងអាចលក់បានចន្លោះពី ១៤ ០០០ – ១៦ ០០០រៀល”
ទាក់ទងនឹងការធ្វើក្ដាមប្រៃនេះ អ្នកនាង លក្ខិណា បានបន្ថែមថា ៖
“យើងមិនសូវចំណេញច្រើនប៉ុន្មានទេ ពោលគឺចំណេញតិចតួច ព្រោះយើងប្រើគ្រឿងផ្សំច្រើន ក៏ដូចជាក្ដាមស្រែល្អៗមកធ្វើ ទើបមានរសជាតិឆ្ងាញ់ ហើយចំណុចពិសេសនៃក្ដាមគឺនៅស្រស់ៗ មានសាច់ច្រើន ខ្លាញ់ច្រើន រសជាតិល្មម មិនប្រៃខ្លាំង ត្រូវមាត់ល្មមគ្រប់ភ្ញៀវតែម្ដង”
គួរបញ្ជាក់ដែរថា អ្នកស្រីបានចាប់ផ្ដើមធ្វើក្ដាមប្រៃនេះនៅឆ្នាំ២០១៨ ដែលចេះបន្តពីចាស់ៗមក ហើយក៏ច្នៃខ្លួនឯងបន្ថែម ធ្វើឱ្យរសជាតិឆ្ងាញ់ប្លែក និងទទួលបានការគាំទ្រច្រើនពីអតិថិជនទូទៅ។ ដោយឡែក ទាក់ទងនឹងអាជីវកម្មលក់ក្ដាមប្រៃនេះផងដែរ អ្នកនាងបញ្ជាក់ថា ហាក់មិនមានភាពលំបាកខ្លាំង ឬនឿយហត់ពេកនោះទេ ដោយសារតែអ្នកនាងឆ្លៀតពេលទំនេរធ្វើក្នុងបរិមាណតិចតួចល្មម ដើម្បីរកចំណូលបន្ថែម ប៉ុន្តែប្រសិនបើការលក់នេះនៅតែមានអ្នកគាំទ្រកាន់តែច្រើន អ្នកនាងក៏ចង់ពង្រីកការផលិតឱ្យបានច្រើន និងឈានទៅរកការបើកជាហាងលក់ក្តាមប្រៃតែម្ដង៕