ផលិតផលសេរ៉ាម៉ិចខ្មែរ ស្អាតប្លែក គុណភាពមិនចាញ់ផលិតផលនាំចូល
សិប្បកម្មស្មូនរបស់ខ្មែរយើងមានច្រើនប្រភេទ និងផលិតចេញជាសម្ភារច្រើនមុខ ក្នុងនោះ សេរ៉ាម៉ិច ជាផ្នែកមួយនៃសិប្បកម្មនេះដែលវាត្រូវការចំណាយពេល​ និងកម្លាំងច្រើនជាងការស្មូនធម្មតា ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យផលិតផលដែលផលិតចេញពីសេរ៉ាម៉ិចមានទីផ្សារ លក់ក្នុងតម្លៃខ្ពស់ជាង ហើយគុណភាពក៏ល្អជាងផលិតផលធម្មតា។
លោក សុន សីហាក់ ជាម្ចាស់សិប្បកម្ម «មរតកសេរ៉ាម៉ិចខ្មែរ» មានទីតាំងនៅខេត្តសៀមរាបបានមានប្រសាសន៍ថា៖
សិប្បកម្មមរតកសេរ៉ាម៉ិច ទទួលបានការគាំទ្រច្រើនពីសំណាក់អតិថិជនទាំងខ្មែរ និងជនបរទេស ដូចជាតាមបណ្ដាសណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន ទិញទៅបោះដុំបន្ត ហើយគុណភាពសេរ៉ាម៉ិចវិញគឺវារឹងមាំ និងធន់ជាងផលិតផលស្មូនធម្មតាដោយសារការដុតគេប្រើកម្ដៅក្ដៅជាង និងរយៈពេលយូរជាង។
លោកបានបន្តថា ក្រៅពីការកម្ម៉ង់ក៏មានភ្ញៀវទេសចរ ក៏ដូចជាអ្នកមករៀនធ្វើដល់កន្លែង ហើយផលិតផលនៅក្នុងសិប្បកម្មនេះ មានសរុបជាង ១០០មុខ រួមមាន សម្ភារៈផ្ទះបាយ គ្រឿងតុបតែងលម្អ វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ផ្សេងៗដូចជា រូបសត្វ កែវ ចាន ថូផ្កា ជាដើម ហើយភ្ញៀវក៏អាចធ្វើការកម្ម៉ង់បាន ជាមួយនឹងការរចនាម៉ូដដែលមានភាពរស់រវើក មានទាំងក្បាច់ផ្កា ឬរចនាបទបុរាណ និងសម័យ ព្រមជាមួយនឹងពណ៌​ល្អស្រស់ដែលធ្វើឱ្យផលិតផលរបស់សិប្បកម្មមួយនេះកាន់តែមានភាពលេចធ្លោរ និងទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍សំណាក់អតិថិជន។
ចំពោះ​តម្លៃ​វិញ​គឺថ្លៃជាងផលិតផលដីឥដ្ឋធម្មតា ដោយសារតែទាំងតម្លៃវត្ថុធាតុដើម ថ្លៃឈ្នួលបុគ្គលិកជំនាញ ការចំណាយពេលធ្វើរួមជាមួយនឹងការចំណាយផ្សេងៗ​ទៅលើការ​ផលិតក៏អស់ច្រើន ដូច្នេះផលចំណេញដែលទទួលបានក៏មិនច្រើននោះដែរ ហើយក្នុងការផលិតគឺទាមទារឱ្យមានការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ការព្យាយាម និងអំណត់បំផុត ដោយសិប្បករត្រូវពិនិត្យទាំងកម្ដៅនៅពេលដុត ការមើលពណ៌ជាដើម បើមិនដូច្នោះទេ ក្រោយពេលដុតអាចផ្ទុះបែក ប្រេះ និងខូចខាតបានយ៉ាងងាយ។
ម្ចាស់សិប្បកម្មរូបនេះរៀបរាប់ទៀតថា ផលិតផលនីមួយៗត្រូវការចំណាយពេលយូរជាងស្មូនឆ្នាំងធម្មតាដោយសារគេត្រូវការពេលចាប់ពី ២សប្ដាហ៍ឡើងទៅក្នុងការធ្វើអាស្រ័យទៅលើទំហំសម្ភារៈតូច ឬធំ។ ជំហានដំបូងគេត្រូវសូនឱ្យចេញជារូបរាងកែវ ឬថូ ហើយទុកឱ្យស្ងួតល្អទើបអាចមកយកកាត់ អារ ឬឆ្លាក់ថែមថយជាម៉ូដផ្សេងៗរួចយកទៅដុត។ ពេលដុតរួចលើកទីមួយ វា​មាន​ពណ៌ក្រហមដូចស្មូនដីធម្មតា ទើបគេយកទៅលាបពណ៌ ហើយដុតក្នុងឡម្ដងទៀតទើបអាចលក់បាន។
លោក សីហាក់ ក៏បានបង្ហើបឱ្យដឹងពីការបង្កើតសិប្បកម្មសេរ៉ាម៉ិចនេះដែរថា លោកមានឈាមជ័រជាអ្នកធ្វើក្អមឆ្នាំងនៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំងជាច្រើនជំនាន់ហើយ ណាមួយជីវភាពខ្វះខាតមិនបានរៀនសូត្រទើបនៅឆ្នាំ២០០២ លោកក៏បានចាប់រៀនជំនាញ រៀនវគ្គខ្លីៗបន្ថែមទៀតជាមួយអង្គការ ដែលបាននាំគ្រូបរទេសមកជួយបង្រៀនពីរបៀបធ្វើសេរ៉ាម៉ិចដែលធ្វើឱ្យគាត់បានរៀនចេះជំនាញថ្មីៗ និងកែច្នៃខ្លួនឯងបន្ថែមក្រៅពីស្មូនឆ្នាំងដីធម្មតា ហើយសម្រេចបើកជាសិប្បកម្មផ្ទាល់ខ្លួននៅក្នុងឆ្នាំ២០១៥ ដោយផ្តើមចេញពីដើមទុនដំបូងប្រមាណ ១ម៉ឺនដុល្លារ។
អាជីវកម្មមួយនេះក៏ប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាមួយចំនួនទៀតផងដែរ ជាពិសេស​បញ្ហាតម្លៃ ព្រោះវាជាផលិតផលធ្វើឡើងដោយដៃខុសប្លែកពីផលិតផលបរទេសដែលមានពុម្ពស្រាប់នោះទេ ម៉្យាងទៀត ចំពោះការបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុក៏អាច​ធ្វើ​ឱ្យពណ៌របស់ផលិតផលប្រែប្រួលបាត់បង់សោភ័ណភាព និងធ្លាក់តម្លៃផងដែរ ដូច្នេះតម្រូវឱ្យតម្លៃដាក់លក់លើទីផ្សារខ្ពស់បន្តិច។ ចុងក្រោយ លោក សីហាក់ ក៏សំណូមពរដល់ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរទូទៅ សូមជួយចូល​រួមផ្សព្វផ្សាយពីផលិតផលស្មូនសេរ៉ាម៉ិចខ្មែរឱ្យបានទូលាយ ក្នុងន័យជួយថែរក្សាវប្បធម៌ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ក៏ដូចជាជួយគាំទ្រដល់ផលិតក្នុងស្រុកផងដែរ៕