ចំណេះដឹងថ្មីនៃការសរសេរផែនការអាជីវកម្ម ដែលអាចមានប្រសិទ្ធភាពទទួលបានទុនពីខាងក្រៅបន្ថែម
ភ្នំពេញ ៖ ផែនការអាជីវកម្ម​ គឺជាកត្តាចាំបាច់ ប្រសិនបើអ្នកកំពុងគិតពីការទទួលបានហិរញ្ញប្បទានខាងក្រៅតាមរយៈប្រាក់កម្ចី ឬការវិនិយោគ។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ប្រសិន​បើអ្នកចាប់ផ្តើមពី​តូច ហើយចាប់ផ្តើមជាមួយដើមទុនផ្ទាល់ខ្លួនរបស់អ្នក ផែនការអាជីវកម្មនឹងជួយអ្នកក្នុងការរៀបចំផែនការ។
តើអ្នកនឹង​ត្រូវការដើមទុនប៉ុន្មានដើម្បីចាប់ផ្តើម ? របៀបរកប្រាក់ចំណេញដោយវិធីណា ? អ្វីដែលអ្នកត្រូវធ្វើជាលើកដំបូង និងអ្វីដែលអ្នកត្រូវធ្វើទៅថ្ងៃ​អនាគត?
តាមរយៈ ការផ្សព្វផ្សាយរបស់ Khmer SME បានគ្រើនរំលឹកឱ្យគិតគិតថា ផែនការអាជីវកម្ម គឺជាផែនទីបង្ហាញផ្លូវសម្រាប់អាជីវកម្មរបស់លោកអ្នក និងជាឧបករណ៍ជួយក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រងគោលដៅ និងតាមដានវឌ្ឍនភាព​អាជីវកម្មរបស់លោកអ្នក។ ប្រសិនបើលោកអ្នកបានសង្ខេប នូវអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនដោយប្រើឧបករណ៍ ដូចជាផ្ទាំងគំរូអាជីវកម្ម (Business Model Canvas) រួចហើយ មានន័យថាលោកអ្នកបានជ្រើសយកចំណុចចាប់ផ្តើមដ៏ល្អមួយហើយ។ ការដែល​ផែនការអាជីវកម្មរបស់លោកអ្នកនឹង​មាន​លក្ខណៈ​ផ្លូវការ ឬមានរចនាសម្ពន្ធ​បែបណាក៏ដោយ អាស្រ័យលើថា តើអ្នកមានផែនការ​ប្រើប្រាស់គំរូអាជីវកម្មទាំងនេះ​ដើម្បីបង្កើនដើមទុន ឬគ្រាន់តែទុកប្រើជាឯកសារផ្ទៃក្នុង។
តើមាតិការនៅក្នុងផែនការអាជីវកម្មរបស់អ្នកមានអ្វីខ្លះ?
មានវិធីខុសៗគ្នាក្នុង​ការ​រៀបចំផែនការអាជីវកម្ម តែផែនការ​ភាគច្រើនមានយ៉ាងហោចណាស់នូវ​ធាតុខាងក្រោម ៖
សេចក្តីសង្ខេប , ក្រុមការងាររបស់លោកអ្នក , ទិដ្ឋភាពទូទៅរបស់ក្រុមហ៊ុន , ការវិភាគឧស្សាហកម្ម និងទីផ្សារ , ផែន​ការ​ទីផ្សារ , ផែនការប្រតិបត្តិការ , យុទ្ធសាស្ត្រហិរញ្ញវត្ថុ ។
វិធីល្អដើម្បីទទួលបានជំនួយក្នុងការសរសេរផែនការអាជីវកម្ម លោកអ្នកអាចស្វែងរកប្រភពផ្តល់ជំនួយតាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយរបស់គេហទំព័រ​ជាច្រើនដែលអាចផ្តល់ជូនអ្នកនូវគំរូ សេចក្ដីណែនាំ​ និងដំបូន្មាននៅ​ក្នុងការសរសេរផែនការអាជីវកម្មផងដែរ។
ប្រភេទផែនការអាជីវកម្ម
ប្រភេទ និងសេចក្ដី​លម្អិតនៃផែនការអាជីវកម្មរបស់លោកអ្នកនឹងត្រូវពឹងផ្អែកទៅលើថាតើគោលបំណងចុងក្រោយរបស់អាជីវកម្មមានលក្ខណៈបែបណា។​ ប្រសិនបើលោកអ្នកកំពុងស្វែងរកការវិនិយោគ ឬប្រាក់កម្ចី លោកអ្នកចាំបាច់ត្រូវពិពណ៌នាអំពីប្រតិបត្តិការ និងការព្យាករណ៍ហិរញ្ញវត្ថុអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនឱ្យបានលម្អិតបំផុត​ប្រសើរជាងប្រើផែនការអាជីកម្មនោះជាទុកឯកសារណែនាំផ្ទៃក្នុង៕