ក្រុមហ៊ុនរ៉ូបូតថ្មីបង្កើតនៅក្នុងស្រុក មានសក្ដានុពលខ្លាំងក្នុងវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា
បច្ចេកវិទ្យា ជារឿងសំខាន់ណាស់នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍគ្រប់វិស័យនាពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលវាបានរួមចំណែកគ្រប់សរសៃឈាមទាំងអស់នៃប្រទេសទាំងមូលមិនថាផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច កសិកម្ម ឧស្សាហកម្ម ជាពិសេសគឺបានចូលរួមយ៉ាងជិតស្និទ្ធក្នុងវិស័យអប់រំផងដែរ។ ក្នុងនោះ ក្រុមហ៊ុន AI FARM Robotics Factory  ជាកន្លែងមួយដែលមានលទ្ធភាពផលិត និងផ្ដល់សេវាកម្មផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំតាំងពីថ្នាក់វិទ្យាល័យដល់មហាវិទ្យា។
AI FARM Robotics Factory ជាក្រុមហ៊ុនមួយដែលមានផលិត និងស្រាវជ្រាវនូវរបស់របរផ្នែកស្វ័យប្រវត្តិកម្ម បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ឬ AI និងរ៉ូបូតដែលកំពុងបម្រើឱ្យសហគ្រាស សាសារៀន និងផ្នែកដឹកជញ្ជូនផងដែរ។ បន្ថែមលើនេះ វាក៏ជាកន្លែងប្រមូលផ្ដុំអ្នករៀនជំនាញនេះមកជួបជុំគ្នា ផលិត ស្រាវជ្រាវ និងអនុវត្តជំនាញទាំងឡាយដែលបានសិក្សានៅក្នុងសាលា។​
លោក ឡុង គឹមឃន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន AI FARM Robotics Factory បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងពីសក្ដានុពលរបស់សេវាកម្មបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងវិស័យអប់រំថា ៖
“មកដល់ពេលនេះ សេវាកម្មដែលពេញនិយមជាងគេ គឺការអប់រំតាមរយៈ STEM សម្រាប់អនាគត ដោយក្នុងនោះអតិថិជនភាគច្រើនគឺសាលារៀន ទាំងកម្រិតវិទ្យាល័យ និងមហាវិទ្យាល័យក្នុងស្រុកដែលគេតែងតែដឹកនាំសិស្សមកមើលពីអ្វីដែលយើងបានធ្វើ និងទិញនូវរបស់របរដែលយើងបានផលិតឱ្យកូនសិស្សយកទៅសិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ត ហើយតែងតែឱ្យយើងទៅដំឡើងបន្ទប់ពិសោធន៍នៅតាមសាលាផងដែរ។”
“ក្រៅពីវិស័យអប់រំ យើងក៏មានម៉ាស៊ីនស្វ័យប្រវត្តិកម្មដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាដល់សហគ្រាសធន់តូច និងមធ្យមប្រមាណជាង ៧៥ម៉ឺនកន្លែងនៅក្នុងប្រទេសយើងដើម្បីឱ្យគាត់មានម៉ាស៊ីនស្វ័យប្រវត្តិកម្មក្នុងការផលិតនូវគ្រឿងដែលគាត់ចង់ផលិតបានបរិមាណកាន់តែច្រើន និងបានល្អជាងមុន។”
នៅក្នុងទីតាំង AI Farm ក៏មានបន្ទប់ពិសោធន៍ស្រាវជ្រាវចំនួន ៦បន្ទប់ មានបន្ទប់សិក្សាស្រាវជ្រាវផលិតរ៉ូបូតផ្ដោតលើគ្រឿងស្វ័យប្រវត្តិកម្ម ដែលពេលបច្ចុប្បន្នមានផលិតផលជាច្រើនដូចជា ឆ្កែជើងបួន ឡានដឹកទំនិញស្វ័យប្រវត្តិ និងមានដៃរ៉ូបូតទាំងតូចទាំងធំសម្រាប់វិស័យអប់រំ។ បន្ថែមលើនេះក៏មានបន្ទប់សម្រាប់ផលិតដ្រូន ខណៈដែលក្រុមជំនាញក៏មានលទ្ធភាពអាចផលិតផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាស្នូលបានដោយខ្លួនឯង និងមានបន្ទប់សម្រាប់ផលិតឧបករណ៍បម្រើឱ្យទីក្រុងឆ្លាតវៃ ឬ Smart City ផងដែរ។
“ជាក់ស្ដែង ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យានេះវាមានសក្ដានុពលខ្ពស់ទាំងក្នុងតំបន់ និងសកលលោកទាំងមូល ទើបយើងចាប់ផ្ដើមនិងពង្រីកការវិនិយោគរហូតដល់ពេលនេះ ដែលក្នុងនោះយើងបានចំណេញទាំងផ្នែកចំណូល បន្ទាប់មកទៀតគឺយើងចំណេញបានធនធានមនុស្សជំនាញក្នុងវិស័យនេះមកធ្វើការជុំគ្នាផ្ទាល់តែម្ដង។”
បើគិតពីពេលចាប់ផ្ដើមវិញ លោក ឡុង គឹមឃន បានរៀបរាប់ថា ត្បិតតែបច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុននេះមានទុនវិនិយោគខ្ទង់លានដុល្លារ តែការចាប់ផ្ដើមគឺក្នុងដើមទុនដ៏តិចតួចបំផុត ហើយលោកបានព្យាយាមធ្វើអ្វីដែលអាចធ្វើទៅបាន ជាក់ស្ដែងកាលពី៣ឆ្នាំមុន គឺលោកជួលផ្ទះល្វែងទុកឱ្យវិស្វករជួបជុំគ្នាសិក្សាស្រាវជ្រាវ។
“ត្បិតខ្ញុំពុំមែនជាវិស្វករ ឬអ្នកបច្ចេកវិទ្យា តែអ្វីដែលខ្ញុំមានដំបូងបំផុតគឺក្ដីស្រមៃ និងសុបិន ចង់ឱ្យក្រុមហ៊ុននេះក្លាយជាក្រុមហ៊ុនធំមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលជាមុខមាត់មួយសម្រាប់ប្រទេសនៅពេលដែលគេនិយាយពីបច្ចេកវិទ្យាគឺគេនិយាយពី AI Farm ដែលផលិតនូវគ្រឿងបច្ចេកទេសទំនើបដូចប្រទេសផ្សេងដែរ។”
ទាក់ទងនឹងមូលហេតុនៃការកកើតក្រុមហ៊ុននេះ នាយកប្រតិបត្តិរូបនេះបន្តថា ទី១ ដោយសារតែឃើញសិស្សនិស្សិត ដែលរៀនជំនាញនេះហើយពុំមានកន្លែងធ្វើការឱ្យត្រូវជំនាញរបស់ពួកគាត់ ដូចជា រ៉ូបូទិក និងស្វ័យប្រវត្តិកម្ម។ ទី២ ដោយឃើញថាវិស័យនេះគឺជាអនាគតរបស់ប្រទេសជាតិ ប្រសិនបើយុវជនគាត់រៀនច្រើន ហើយអាចផលិត និងស្រាវជ្រាវនូវរបស់របរផ្នែកស្វ័យប្រវត្តិកម្ម បញ្ញាសិប្បនិម្មិត និងរ៉ូបូតនេះបានច្រើន គឺពិតជាជួយដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសទាំងពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។ ទី៣ គឺ កត្តាផ្ទាល់ខ្លួនដោយសារលោកស្រឡាញ់ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាទាំងអស់នេះ ហើយចង់ឱ្យមាននៅក្នុងស្រុក ដើម្បីជួយឱ្យសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសជាតិទាំងមូលមានភាពរីកចម្រើន។
យ៉ាងណាមិញ មុននឹងឈានមកដល់ការរីកចម្រើនដូចពេលនេះ ការបង្កើត AI Farm ក៏ជួបនូវបញ្ហាប្រឈមជាច្រើន ជាពិសេសផ្នែកទីផ្សារដោយសារតែវិស័យនេះនៅកម្ពុជាគឺជាវិស័យថ្មី ដែលគេត្រូវបង្កើតទីផ្សារដោយខ្លួនឯង ប៉ុន្តែវាក៏ជាឱកាសក្នុងការរីកធំធាត់តាមរយៈតម្រូវការរបស់សាលារៀនក្នុងការដំឡើងបន្ទប់ពិសោធន៍ ជួយរៀបចំមេរៀន និងសម្ភារបច្ចេកទេសក្នុងការពិសោធន៍ជាក់ស្ដែងផងដែរ។
សម្រាប់ពេលអនាគត លោក ឡុង គឹមឃន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន AI FARM Robotics Factory បានបង្ហាញពីចក្ខុវិស័យដែរថា ក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំទៀត លោកចង់យកក្រុមហ៊ុនផលិតគ្រឿងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត និងគ្រឿងរ៉ូបូតនេះចូលទីផ្សាររហ៊ុនកម្ពុជា ដើម្បីឱ្យប្រជាជនទូទាំងប្រទេសក្លាយជាម្ចាស់នៃក្រុមហ៊ុននេះ និងជាម្ចាស់នៃបេសកកម្មជាតិមួយក្នុងការកសាង និងផលិតធនធានមនុស្ស ក៏ដូចជាសម្ភារឧបករណ៍បច្ចេកទេសទំនើបសម្រាប់អភិវឌ្ឍប្រទេសយើង។ ម៉្យាងវិញទៀត លោកក៏មានគម្រោងចង់បង្កើតមន្ទីរពិសោធន៍ដើម្បីផលិតអាគុយ ឬថ្មផ្ទុកថាមពល និងផលិតផ្កាយរណបតូចៗដើម្បីទាញយកទិន្នន័យ និងបង្កើតជារ៉ូកែតដែលអាចបម្រើក្នុងវិស័យការពារជាតិផងដែរ៕