" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-business-template post-template-templatesbusiness-template-php single single-post postid-84723 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ប្ដូរពីដីស្រែដែលធ្វើស្រូវមិនបានផល មកដាំដំណាំចម្រុះទទួលបានផលច្រើន និងបង្កើនជីវភាពរស់នៅ
ប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ថា ជាប្រទេសដែលមានអំណោយផលខ្លាំងខាងផ្នែកកសិកម្ម ជាពិសេសមានដីដែលអាចដាំដំណាំបានច្រើនប្រភេទរាប់ចាប់ពីដីស្រែ ចំការ និងដំណាំផ្សេងៗទៀត។ ក្នុងនោះ ដោយមើលឃើញពីតម្រូវការ និងអំណោយផលខាងផ្នែកដំណាំ ក៏ដូចជាបន្លែផ្សេងៗ កសិករមួយចំនួនបានផ្លាស់ប្ដូរដីស្រែដែលធ្វើស្រូវមិនបានផល មកដាំដំណាំចម្រុះវិញ ដោយអាចទទួលបានទិន្នផលល្អគួរឱ្យកត់សម្គាល់។
លោក ហ៊ុន ហូរ ជាកសិករនៅភូមិពន្លឺព្រះផុស ឃុំកំពង់ក្ដី ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាបបានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា បើប្រៀបធៀបគ្នាពីការធ្វើស្រែ និងការដាំដំណាំចម្រុះ គឺការយកដីដាំដំណាំមានភាពងាយស្រួលជាង និងទទួលបានផលច្រើនជាងធ្វើស្រែ ដោយសារដាំដំណាំគេអាចដាំបានច្រើនមុខ ហើយអាចទទួលផលវិលជុំ ប៉ុន្តែស្រូវយ៉ាងច្រើនអាចដាំបានត្រឹមតែ៣ដងប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយឆ្នាំ ណាមួយត្រូវការទឹកស្រោចឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ថែមទៀតផង។
លោកបានបន្តឱ្យដឹងទៀតថា នៅក្នុងដីស្រែដែលលោកធ្លាប់ធ្វើស្រូវលើផ្ទៃដីប្រមាណ១ហិកតានោះ បច្ចុប្បន្ននេះ កំពុងដាំដំណាំចម្រុះដូចជា ឪឡឹក ពោត សណ្ដែកកួរ ប៉េងប៉ោះ ត្រសក់ ម្ទេស ត្រប់ និងដើមននោងជាដើម ហើយអាចប្រមូលផលបានឆ្លាស់គ្នាពីមួយរដូវទៅមួយរដូវ ដូចជាក្រោយពេលប្រមូលផលឪឡឹករួចរាល់ គឺចាប់ផ្តើមដាំពោត ហើយបន្ទាប់ពីពោត គឺចាប់ផ្តើមដាំត្រសក់វិញម្ដងជាដើម។
“ជាក់ស្ដែង សម្រាប់ដំណាំឪឡឹកវិញ យើងត្រូវការដាំ និងប្រមូលចន្លោះពីខែឧសភាព ដល់ខែកក្កដា ហើយឆ្នាំនេះផ្ទាល់ យើងអាចប្រមូលផលបានប្រមាណ ៤តោន ដោយឪឡឹកលឿងលក់បានតម្លៃ ២៥០០-៣០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ចំណែកឯឪឡឹកក្រហមមានតម្លៃក្រោមនេះបន្តិច។ “
ដោយឡែក ពាក់ព័ន្ធនឹងការថែទាំ ក៏ដូចជាការស្រោចស្រពវិញ កសិករ ហ៊ុន​ ហូរ បានរៀបរាប់ឱ្យដឹងដែរថា ដំបូងឡើយលោកបានប្រើម៉ាស៊ីនដើរដោយថាមពលប្រេងម៉ាស៊ូត ដើម្បីបូមទឹកស្រោចដំណាំ ប៉ុន្តែដោយសារតម្លៃប្រេងឡើងថ្លៃផង ហើយត្រូវចំណាយកម្លាំងច្រើនក្នុងការបញ្ឆេះផងនោះ ទើបនៅដើមឆ្នាំ២០២៣ លោកបានផ្លាស់ប្ដូរមកប្រើសូឡាបូមទឹកដែលជាប្រភពថាមពលស្អាត និងងាយស្រួលក្នុងការស្រោចស្រពដោយគ្រាន់តែចុចកុងតាក់ជាការស្រេច។
ចុងក្រោយ លោក ហ៊ុន ហូរ បានមានមតិផ្ដាំផ្ញើទៅដល់បណ្តាបងប្អូនជាកសិករដែរផងដែរថា សម្រាប់អ្នកដែលមានដីស្រែ ហើយចង់ផ្លាស់ប្ដូរមកដាំដំណាំ គឺអាចដាំបានដោយសារតែដំណាំចម្រុះ ងាយស្រួលដាំ និងអាចប្រមូលផលបានវិលជុំ បានច្រើនមុខ ដែលគ្រាន់តែតម្រូវឱ្យមានការថែទាំ និងផ្គត់ផ្គង់ទឹកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ជាការស្រេច ហើយអាចទទួលបានទិន្នផលច្រើនស្ទើរមិនគួរឱ្យជឿ៕