ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) និងក្រុមហ៊ុន Ant International ដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសសិង្ហបុរី ប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការគម្រោងទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យូអរកូត (QR Code ) តាមរយៈប្រព័ន្ធបាគង និងកម្មវិធីទូទាត់ Alipay+ ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការទូទាត់របស់ភ្ញៀវទេសចរ និងការលក់រាយនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែងាយស្រួល។
ពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការគម្រោងទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យូអរកូត (QR Code ) រវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន Ant International នេះ ត្រូវបានប្រព្រឹត្តទៅនៅសណ្ឋាគារសូហ្វីតែល រាជធានីភ្នំពេញ នាថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សេរី ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង លោក Edward Yue អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Ant international ប្រចាំអាស៊ីអាគ្នេយ៍ អូស្ត្រាលី និងនូវែលសេឡង់។
លោកជំទាវបណ្ឌិត បានថ្លែងថា នេះជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាង Ant International និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដែលនឹងអនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជនរបស់ Alipay+ មកពី ៩ ប្រទេស មក scan KHQR នៅកម្ពុជា។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះនឹងជួយសម្រួលភ្ញៀវទេសចរ និងការលក់រាយនៅកម្ពុជាឲ្យកាន់តែងាយស្រួល។ ចំពោះដំណាក់កាលបន្ទាប់ អ្នកប្រើប្រាស់ app Bakong នឹងអាច scan Alipay នៅប្រទេស ចិន និង Alipay+ នៅប្រទេសដទៃដោយងាយស្រួល។ សូមបញ្ជាក់ថា ការប្រើប្រាស់នេះគឺសម្រាប់តែគណនីប្រាក់រៀលតែប៉ុណ្ណោះ។ ដូច្នេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សេរី បានលើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកលក់ទាំងអស់មាន KHQR និងគណនីប្រាក់រៀលដើម្បីទទួលបានផលប្រយោជន៍ទាំងនេះ។
កិច្ចសហការនេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដើម្បីជំរុញឌីជីថលូបនីយកម្មនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ ការដាក់ឱ្យដំណើរការនៃគម្រោងទូទាត់ QR Code ឆ្លងព្រំដែនរវាងបាគង និង Alipay+ នឹងលើកកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុ ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់អ្នកប្រើប្រាស់។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានថ្លែងបន្តថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះនឹងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ការលើកកម្ពស់សកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងតំបន់។ កម្មវិធីទូរស័ព្ទ ដូចជា Alipay និងដៃគូ Alipay+ ផ្សេងទៀត បានដំណើរការប្រតិបត្តិការរាប់មិនអស់នៅទូទាំងពិភពលោក សម្រួលដល់ដំណើរការទិញ និងធ្វើឱ្យការទិញទំនិញ ម្ហូបអាហារ និងការទិញប្រចាំថ្ងៃទាំងងាយស្រួល និងមានសុវត្ថិភាព។
ការងារអាទិភាពមួយក្នុងចំណោមការងារអាទិភាពសំខាន់ៗរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា គឺការបន្តពង្រឹង និងធ្វើទំនើបកម្មការទូទាត់ឆ្លងដែននៅក្នុងតំបន់អាស៊ី និងប្រទេសដៃគូ។ រហូតមកដល់ពេលនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដំណើរការដោយជោគជ័យនូវគម្រោងទូទាត់ឆ្លងដែនជាមួយប្រទេសថៃ វៀតណាម ឡាវ កូរ៉េខាងត្បូង និងម៉ាឡេស៊ីជាដើម។
ក្រុមហ៊ុន Ant International ដែលមានទីស្នាក់ការកណ្តាលនៅប្រទេសសិង្ហបុរី គឺជាក្រុមហ៊ុនដ៏លេចធ្លោមួយ ផ្តល់នូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត។ ផលិតផលរបស់ខ្លួន AliPay+ (AliPay Plus) ត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីជួយសម្រួលប្រតិបត្តិការសម្រាប់ដៃគូទូទាត់អន្តរជាតិជាង ១០ នៅកម្ពុជា រួមទាំង AliPay ពីប្រទេសចិន រួមជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនផ្សេងទៀតដូចជា Touch ‘n Go ពីម៉ាឡេស៊ី Kakao Pay ពីកូរ៉េខាងត្បូង និង OCBC ពីសិង្ហបុរី៕