វិសុទ្ធបុស្បា យីហោទឹកឃ្មុំក្នុងស្រុកគិតពីគុណភាពជាចម្បង
ទឹកឃ្មុំ ជាទំនិញដែលត្រូវបានចាត់ទុកជាផលិតផលកសិផលម្យ៉ាងដែលឈ្មួញ ឬអតិថិជនសុទ្ធតែចង់បាននូវរបស់សុទ្ធល្អ មិនថាទឹកឃ្មុំព្រៃ ឬឃ្មុំចិញ្ចឹមនោះទេ ហេតុនេះហើយទើបម្ចាស់កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមឃ្មុំមួយកន្លែងបានបង្កើត និងដំណើរការចិញ្ចឹម និងលក់ផលិតផលទឹកឃ្មុំផ្ដោតលើទំនុកចិត្តពីអតិថិជនជាចម្បង។
វិសុទ្ធបុស្បា ជាយីហោទឹកឃ្មុំធម្មជាតិមួយកន្លែងដែលមានទីតាំងនៅម្ដុំកោះក្របី ខណ្ឌច្បារអំពៅ ដែលកំពុងចិញ្ចឹមឃ្មុំដើម្បីផលិត និងផ្គត់ផ្គង់នូវទឹកឃ្មុំធម្មជាតិផ្ដោតសំខាន់ទៅលើគុណភាពជាចម្បង ដែលអាចផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ និងសារធាតុចិញ្ចឹមខ្ពស់ចំពោះសុខភាពអ្នកប្រើប្រាស់ ។
លោក ប៊ុនធឿន តាំងឃន​ ហៅ ទីណូ ជាម្ចាស់កសិដ្ឋានវិសុទ្ធបុស្បា បានរៀបរាប់ប្រាប់ AMS ថា ៖
“យើងបង្កើតកសិដ្ឋានក៏ដូចជាយីហោ វិសុទ្ធបុស្បានេះឡើង ដោយធានាបាននូវគុណភាព និងស្តង់ដារល្អប្រសើរ តម្លៃសមរម្យ ត្បិតបច្ចុប្បន្នយើងមិនមានកន្លែងដាក់តាំងបង្ហាញធំក៏ដោយ។ សម្រាប់តម្លៃ យើងលក់ក្នុងតម្លៃ ១លីត្រ ៨ម៉ឺនរៀល ហើយអាចលក់បានប្រមាណ ១០-៣០លីត្រក្នុងមួយខែ។”
“ដោយសារតែមានបញ្ហាទីផ្សារទាក់ទងនឹងការអុកឡុកទីផ្សារ ការក្លែងបន្លំរបស់អាជីវករមួយចំនួនធ្វើឱ្យការលក់ថយចុះ តែមុនពេលមានបញ្ហានេះកើតឡើង យើងអាចលក់បានច្រើនរហូតដល់ ៦០-១០០លីត្រក្នុងមួយខែក៏មាន។”
លោកបន្ថែមទៀតថា បច្ចុប្បន្ននេះ សម្រាប់ទីផ្សារទឹកឃ្មុំ គឺមិនសូវមានទីផ្សារនោះទេ ដោយសារវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចផង និងកត្តានាំចូលពីប្រទេសជិតខាងដែលមានតម្លៃថោកជាងផង។ ដោយឡែកទឹកឃ្មុំនាំចូលភាគច្រើនគឺសម្រាប់ចម្អិនអាហារតែប៉ុណ្ណោះ ពោលគឺពុំមានសារធាតុចិញ្ចឹមគ្រប់គ្រាន់នោះទេ ហើយអ្នកលក់ខ្លះទៀតក៏បានក្លែងបន្លំទឹកឃ្មុំនាំចូលធ្វើជាទឹកឃ្មុំក្នុងស្រុក។
លោកបានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងទៀតថា បច្ចុប្បន្ននេះឃ្មុំចិញ្ចឹមមានប្រមាណ ២០០ប្រអប់ ដោយក្នុងមួយប្រអប់មានចំនួនផ្លិតផ្សេងៗគ្នា ចាប់ពី ៦-១១ផ្លិតអាស្រ័យទៅតាមធុង។ ដោយឡែកចំពោះការចិញ្ចឹម គេបែងចែកជាពីរគឺ រដូវកាលប្រមូលផល និងរដូវកាលបំបែកពូជ ដែលរដូវកាលប្រមូលផលគឺចន្លោះចុងខែធ្នូ រហូតខែឧសភា (ក្នុងករណីពុំមានចំការសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ឃ្មុំ) ប៉ុន្តែសម្រាប់អ្នកមានចំការដូចជានៅខាងប៉ៃលិន ឬបាត់ដំបងគេមានចំការមៀនប៉ៃលិនដែលអាចចិញ្ចឹមឃ្មុំបានពេញមួយឆ្នាំតែម្ដង។
ពាក់ព័ន្ធនឹងទិន្នផល គេអាចប្រមូលបានកំឡុងពេល ២-៣សប្ដាហ៍ ហើយបន្ទាប់មកទៀតគឺអាចប្រមូលរៀងរាល់២សប្ដាហ៍ ឬអាចចាំដល់ទឹកឃ្មុំគ្រប់អាយុក្នុងរយៈពេលប្រមាណ ៣សប្ដាហ៍ ទៅមួយខែ។ ឯរដូវការបំបែកពូជគឺគេមិនប្រមូលផលនោះទេ ពោលគឺគេផ្ដោតតែលើការបំបែកសំបុកបន្តពូជឱ្យបានច្រើនត្រៀមសម្រាប់រដូវការក្រោយ។
ការចិញ្ចឹមឃ្មុំគេមិនអាចធ្វើឡើងនៅមួយទីតាំងបាននោះទេ គឺត្រូវដឹកជញ្ជូនចល័តទៅតាមរដូវកាលនៃផ្ការីកដូចជា ខេត្តកំពង់ចាម មានចំការគ ស្រុកស្ទឹងត្រង់មានចំការចម្រុះ និងតំបន់កោះក្របីមានចំការមៀន ដែលទីតាំងសំខាន់ៗក្នុងការដាក់ឃ្មុំឱ្យក្របយកលំអងផ្ការបស់កសិដ្ឋានខាងលើ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា លោក ទីណូ បានចាប់ផ្ដើមចិញចិញ្ចឹមឃ្មុំនៅឆ្នាំ២០១៨ តែបរាជ័យដោយសារកង្វះខាតបច្ចេកទេស ហើយក៏ចាប់ផ្ដើមម្ដងទៀតនៅឆ្នាំ២០២០ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន។ ហេតុផលដែលជំរុញឱ្យលោកចាប់អាជីពជាអ្នកចិញ្ចឹមឃ្មុំនេះ ដោយសារលោកមើលឃើញពី​សក្ដានុពលទឹកឃ្មុំដែលអាចប្រើប្រាស់ជាឱសថផង ជាអាហារផង និងអាចប្រើសម្រាប់ជំនួយដល់សម្រស់ផងដែរ។
លោករំឭកទៀតថា ដំបូងឡើយលោកមានដៃគូសហការគ្នាចិញ្ចឹម លុះក្រោយពេលចេះបច្ចេកទេសដូចគ្នា និងអាចដំណើរការបានដោយខ្លួនឯងក៏ចាប់ផ្តើមបង្កើតកសិដ្ឋានរៀងៗខ្លួន ប៉ុន្តែនៅតែចែករំលែកចំណេះដឹង និងជួយគ្នាទៅវិញទៅមកដដែល។
ចុងក្រោយ ម្ចាស់កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមឃ្មុំរូបនេះបានបង្ហើបពីគម្រោងនាពេលអនាគត ចង់ពង្រីកការចិញ្ចឹមដើម្បីអាចបន្ថយតម្លៃលក់ តែរក្សាបាននូវគុណភាពទឹកឃ្មុំធ្វើឱ្យអតិថិជនមានទំនុកចិត្តក្នុងការប្រើប្រាស់ផលិតទឹកឃ្មុំក្នុងស្រុក។ ចំណែកអ្នកដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចង់រៀនបច្ចេកទេសចិញ្ចឹមឃ្មុំ ខាងកសិដ្ឋាននេះក៏ស្វាគមន៍ជានិច្ចសម្រាប់ការចែករំលែកផងដែរ៕