កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជាង ២០២លានដុល្លារ ពីការនាំចេញអង្ករក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១
ភ្នំពេញ ៖ ផ្អែកតាមរបាយការណ៍ដែលចេញដោយសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជាបានឲ្យដឹងថា សម្រាប់ឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១នេះ កម្ពុជាបាននាំចេញអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារគោលដៅទាំង៤៩ នៅលើសកលលោក ក្នុងបរិមាណអង្ករសរុបចំនួន ២៨០ ៤៥០តោន គិតជាទឹកប្រាក់ចំនួន ២០២.៦៧ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ដដែលបានបញ្ជាក់ថា ការនាំចេញក្នុងឆមាសទី១នេះ បានធ្លាក់ចុះប្រមាណជា ២៩.៤៧ភាគរយ បើធៀបទៅរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២០ ប៉ុន្តែមានបរិមាណប្រហាក់ប្រហែលគ្នាទៅរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ ២០១៧, ២០១៨ និងឆ្នាំ២០១៩។ ដោយឡែកចំពោះទឹកប្រាក់នៃការនាំចេញក៏មានការធ្លាក់ចុះចំនួន ២៣.៧១ភាគរយ ខណៈដែលឆ្នាំ២០២០ ក្នុងឆមាសទី១ ទទួលបានទឹកប្រាក់ ២៦៥.៦៦លានដុល្លារ។
សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជាបន្ថែមថា ៖ «ការធ្លាក់ចុះទាំងបរិមាណ និងតម្លៃ គឺដោយសារបញ្ហាប្រឈមលើការដឹកជញ្ជូន កង្វះកុងតែន័រ ជាពិសេសសម្រាប់ទៅកាន់ទីផ្សារសហគមន៍អឺរ៉ុប ធ្វើឱ្យតម្រូវការ និងតម្លៃលក់នាំចេញនៅត្រឹមកំពង់ផែ របស់អង្ករក្រអូបកម្ពុជាធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុកពីតំលៃមធ្យមប្រមាណ ៩០០ ដុល្លារ មកត្រឹមតម្លៃប្រហាក់ប្រហែល ៧៣០ដុល្លារក្នុងមួយតោនតែប៉ុណ្ណោះ»។
សម្រាប់ទីផ្សារដែលកម្ពុជាបាននាំអង្ករចេញទៅនៅក្នុងឆមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២១គឺមាន ប្រទេសនាំមុខចំនួន៥ រួមមាន ទី១. ប្រទេសចិន និងតំបន់ស្វយ័តហុងកុង ម៉ាកាវ បាននាំចេញចំនួន ៥១.០៩ភាគរយ ស្មើនឹង ១៤៣ ២៩៣ តោន, ទី២. ប្រទេសបារាំង ១០.៥០ភាគរយ ស្មើ ២៩ ៤៣៤ តោន, ទី៣. ប្រទេសហ្កាប៊ុង ៧.៩៣ភាគរយ ស្មើនឹង ២២ ២២៨តោន, ទី៤. ប្រទេស ម៉ាឡេស៊ី ៦.៧៩ភាគរយ ស្មើនឹង ១៩ ០៣០តោន និងទី៥. ប្រទេសហូឡង់ ៣.៥៤ភាគរយ ស្មើ ៩ ៩២១ តោន។
ប្រភេទអង្ករនាំចេញក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១នេះឃើញថា អង្ករក្រអូបប្រណីតមាន ៣៧.៣៥ភាគរយ អង្ករក្រអូបធម្មតាមាន ២៨.៥៦ភាគរយ អង្ករសគ្រាប់វែងមាន ២៦ភាគរយ អង្ករចំហុយមាន២ភាគរយ អង្ករសរីរាង្គមាន២ភាគរយ អង្ករបាក់ ៣ភាករយ និងអង្ករដំណើប ១.២២ ភាគរយ។ ដោយឡែកសម្រាប់តែខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះ អង្ករសរុបដែលកម្ពុជានាំចេញមានចំនួន ៤៧ ៤១៩ តោន មានការកើនឡើង ១៤.១ភាគរយ បើធៀបនឹងខែមិថុនា ឆ្នាំមុន គិតជាទឹកប្រាក់ ៣៣.៦៩លានដុល្លារ ដែលក្នុងនោះ ទីផ្សារប្រទេសចិន និងតំបន់ស្វយ័តមានចំនួន ២២ ៤៥៩ តោន គិតជាទឹកប្រាក់១៥.១៨លានដុល្លារ ដែលតួលេខនាំចេញទៅចិននេះមានកំណើន ១០២ភាគរយ បើធៀបទៅក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២០ ដែលមានបរិមាណត្រឹម ១១ ១២៤ តោន៕