រយៈពេល​៦​ខែ ឆ្នាំ​២០២២​អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករ ប្រមូលចំណូលពន្ធអាករប្រមាណ ១២៩៣លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ​ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈអគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា នៅក្នុង​រយៈពេល​៦​ខែឆ្នាំ​២០២២នេះ បាន​ប្រមូល​ចំណូល​​ពន្ធ និង​អាករ​សរុប​បានចំនួន ៥ ២៤៩.១ ប៊ីលានរៀល ឬស្មើនឹងប្រមាណ ចំនួន ១ ២៩២.៩​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ស្មើនឹង​ជាង ៥០.០៨​ភាគរយ នៃ​ផែនការ​ច្បាប់​ថវិកាជាតិ​។
ឯកឧត្តម គុណ ញឹម រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​អម​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអគ្គនាយកគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា បានថ្លែងនៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ថា ការប្រមូលចំណូលពន្ធនេះ គឺស្មើនឹង៥០.០៨ភាគរយ នៃផែនការឆ្លុះបញ្ចាំងពីសកម្មភាពនាំចូល និងនាំចេញទំនិញស្របពេលដែលកម្ពុជាបានបើកសកម្មភាពសង្គម សេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ ធ្វើ​ឱ្យ​ការលក់ដូរ​អាជីវកម្ម និង​កម្មវិធី​ផ្សេងៗ​ក៏​រស់​រវើក​ឡើងវិញធ្វើឱ្យ​តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ក៏មាន​ការកើនឡើង​ដូចគ្នា ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ការប្រមូល​ចំណូល​ពន្ធ និង​អាករ​បាន​គ្រប់​ផែនការ​។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត គុណ ញឹម បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ចំណូលពន្ធអាករក្នុងរយៈពេល៦ខែដើមឆ្នាំនេះ ស្មើនឹងពាក់កណ្តាលនៃផែនការកៀរគរចំណូលឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។ ការប្រមូលចំណូលនៅឆ្នាំ២០២២នេះ សង្ឃឹមថានឹងកើនឡើង ខណៈអគ្គនាយកដ្ឋានគយនឹងបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងអនុវត្តតួនាទីភារកិច្ច រិះរកប្រភពចំណូល”
យោងតាមអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករ ក្នុងអំឡុងពីខែមករា ដល់ខែមិថុនា ប្រភពចំណូលសំខាន់ គឺបានមកពីចំណូលពន្ធអាករលើយានយន្តប្រមាណ៤៣ភាគរយនៃចំណូលសរុប និង ចំណូលពន្ធអាករលើរថយន្តតំណាងប្រមាណជិត៤០ ភាគរយ នៃចំណូលពន្ធអាករសរុប។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត គុណ ញឹម បាន​មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់​ចំណូល​ពី​ការនាំ​ចូល​ពី​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ គឺមាន​លក្ខណៈ​ល្អប្រសើរ​ឡើងវិញ នៅពេលដែល​កម្ពុជា​បាន​បើក​ប្រទេស​ឡើងវិញ ដោយសារ​កត្តា​គន្លឹះ​សំខាន់​មួយ​ជាងគេ គឺ​គោលនយោបាយ ឬ​យុទ្ធនាការ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ការចាក់​ស្រោច​វ៉ាក់សាំង​ជូន​ប្រជាពល​រដ្ឋ ដែល​ធ្វើឱ្យ​មាន​ភាពស៊ាំ​ក្នុង​សហគមន៍ ដែល​អាច​បើក​ដំណើរការ​សេដ្ឋកិច្ច​ពាណិជ្ជកម្ម និង​សង្គមកិច្ច​ឡើងវិញ​។
​អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករ ក៏បានឱ្យដឹងដែរថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២២ រថយន្តចង្កូតស្តាំ និងរថយន្តនាំចូលខុសច្បាប់ចំនួនជាង ៩ ០០០គ្រឿង បានចុះបញ្ជី និងបង់ពន្ធនាំចូល និងពន្ធអាករ ដោយប្រមូលពន្ធអាករ ។ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បន្ទាប់ពី​សម្រេច​ឱ្យ​មានការ​ប្រមូល​ពន្ធអាក​រលើ​រថយន្ត​គ្មាន​ពន្ធជ្រក​ក្រោម​ផ្លាកលេខ​ផ្សេងៗ និង​តម្រូវ​ឱ្យ​រថយន្ត​ចង្កូត​ស្តាំ​កែ​ទៅ​ឆ្វេង គិត​ចាប់ពី​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២១ រហូត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី​៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២២(១០​ខែ​)   ការប្រមូល​ចំណូល​របស់​អគ្គនាយក​ដ្ឋា​ន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា បានចំនួន​សរុប ៧៦,៣៣​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក  ពីម្ចាស់រថយន្តគ្មានពន្ធនាំចូលទាំងរថយន្តចង្កូតឆ្វេង និងចង្កូតស្តាំ និងរថយន្តនាំចូលខុសច្បាប់ចំនួន ៩ ៧៥៣គ្រឿង។ ​
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត គុណ ញឹម បានថ្លែងបញ្ជាក់ថា យុទ្ធនាការ​ប្រមូល​ពន្ធអាករ ជិត១០ខែនេះ អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ប្រមូលពន្ធអាករ បានជាង ៧៦លានដុល្លារ មាន​ម្ចាស់រថយន្ត​គ្មានពន្ធ​ដែលជ្រកក្រោម​ផ្លាកលេខផ្សេងៗ​ចំនួន ៩ ៧៥៣គ្រឿង បានមកបំពេញកាតព្វកិច្ចបង់ពន្ធ​អាករ​នៅអគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ ដែល​ក្នុងចំណោមចំណូលទាំងនេះមានប្រមាណ ១៤លានដុល្លារ មានទម្រង់ជាប្រាក់កក់នៅឡើយ។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត បានគូសបញ្ជាក់ថាក្នុងចំណោមរថយន្តទាំងនេះ គឺមានរថយន្តចង្កូតឆ្វេង ២ ៧១៣គ្រឿង ត្រូវបានបង់ពន្ធចូលជាតិរួចហើយ ​ដែលមានទំហំជិត ៣៥លានដុល្លារ។ ចំណែក រថយន្ត ៧ ០​៤០គ្រឿងទៀត ដែលត្រូវកែរថយន្តពីចង្កូតស្តាំមកឆ្វេងវិញ មានតម្លៃជាង ៤១លានដុល្លារ។​ ចំណូលពីរថយន្តទាំងនេះ ពុំទាន់ក្លាយជាប្រាក់ពន្ធសម្រាប់រដ្ឋឡើយ ព្រោះស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់កាលជាប្រាក់កក់ ​របស់ម្ចាស់រថយន្តនៅឡើយ។ កាលពីឆ្នាំ២០២១  អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ប្រមូលចំណូលបានទឹកប្រាក់ ជិត ២ ៣០០ លានដុល្លារ។ ចំណូលនេះ គឺធា្លក់ចុះចំនួន ៥,១ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០៕