ភ្នំពេញ ៖ ប្រាក់កម្ចីចំនួន ១៥ លានដុល្លារ ដើម្បីជំរុញវិស័យចំណីសត្វរបស់កម្ពុជា តាមរយៈការពង្រីកសមត្ថភាពផ្ទុក និងកែច្នៃចំណីសត្វរបស់ក្រុមហ៊ុន De Heus TMH Company Limited (DH-TMH) នៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ ត្រូវបានធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) យល់ព្រមផ្តល់កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២៦ ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅ។
ជាមួយការវិនិយោគនានាលើឃ្លាំងផ្ទុក ផលិតផលពោត គម្រោងនេះ ក៏គាំទ្រដល់ការដំឡើងម៉ាស៊ីនសម្ងួត អាចរក្សាទុកបានកាន់តែយូរ និងកាត់បន្ថយហានិភ័យ ដែលបណ្តាលមកពីអាកាសធាតុ ព្រមទាំងការពង្រីកទំហំឃ្លាំង និងលទ្ធកម្មនៃម៉ាស៊ីនកែច្នៃបន្ថែម នឹងជំរុញការផលិតចំណីប្រកបដោយប្រសិទ្ធផល។
លោកស្រី Jyotsana Varma នាយិកាប្រចាំប្រទេសកម្ពុជានៃធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី ADB បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“តាមរយៈការគាំទ្រដល់ DH-TMH យើងកំពុងជួយពង្រឹងខ្សែសង្វាក់តម្លៃចំណី ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវ ជីវភាពរស់នៅរបស់កសិករដំណាំចំណី បសុសត្វ និង ត្រី ហើយគាំទ្រសកម្មភាពកសិកម្ម ដែលមាននិរន្តរភាព និងភាពធន់។ ការអភិវឌ្ឍការផ្គត់ផ្គង់ចំណីសត្វដែលមានប្រភពក្នុងស្រុក គុណភាពខ្ពស់ និង តម្លៃសមរម្យ គឺជាកត្តាសំខាន់ ក្នុងការការពារសន្តិសុខស្បៀងរបស់កម្ពុជា និងកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើការនាំចូលចំណីសត្វ”
លោក Gabor Fluit នាយកប្រតិបត្តិ De Heus នៅអាស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“De Heus TMH ប្តេជ្ញាផ្តល់អំណាច ដល់កសិករឯករាជ្យ នៅកម្ពុជា។ កិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការ ជាយុទ្ធសាស្ត្រ ជាមួយ ADB រួមជាមួយនឹងការផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់របស់យើង លើការបណ្តុះបណ្តាល និងការចែករំលែក ចំណេះដឹង ជាមួយនឹងបាវចនា ” ចំណេះដឹងសកល-ផលជះក្នុងតំបន់ ” នឹងគាំទ្រ និង ពន្លឿនការអភិវឌ្ឍ ប្រកបដោយចីរភាពនៃខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ប្រូតេអ៊ីន សម្រាប់សត្វនៅកម្ពុជា”
លោក Gabor Fluit បានបញ្ជាក់ថា ជំនួយបច្ចេកទេស នឹងគាំទ្រដល់ការបណ្តុះបណ្តាល សម្រាប់កសិករដាំពោត ចំនួន ២.000 នាក់ និងកសិករចិញ្ចឹមមាន់ ចំនួន ២.000 នាក់ ដែលភាគច្រើនជាស្ត្រី អំពីការអនុវត្តធ្វើឱ្យកសិដ្ឋានធន់នឹងអាកាសធាតុ ព្រមទាំងអំពីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងត្រូវបានរៀបចំឡើង។ ការគាំទ្រកសិករជាស្ត្រី នឹងជួយពង្រឹងមុខកាងាររបស់ពួកគាត់ នៅក្នុងកសិដ្ឋាន និងជំរុញលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីពង្រីកអាជីវកម្មរបស់ពួកគាត់ផងដែរ។
ប្រតិបត្តិការនេះ នឹងគាំទ្រដោយមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី១៣ (Asian Development Fund 13) Private Sector Window (PSW) តាមរយៈ ដំណោះស្រាយការធានាដោយផ្នែក (partialguaranteesolution) ។ PSW គាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យឯកជននៅក្នុងទីផ្សារកំពុងអភិវឌ្ឍ ដោយផ្តល់ធនធាន សម្រាប់ហិរញ្ញប្បទាន ដល់ផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុដែលដោះស្រាយ និងកាត់បន្ថយឧបសគ្គទទួលបានហិរញ្ញប្បទានទូទៅ ដែលរារាំងប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យឯកជនជាច្រើន។
សូមបញ្ជាក់ថា DH-TMH គឺជាអ្នកផលិតចំណីសត្វធំជាងគេមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយមានសមត្ថភាពផលិតចំណីសត្វ ១៨០ 000 តោន។ DH-TMH គឺជាក្រុមហ៊ុនបណ្តាក់ទុនរួមគ្នា រវាង De Heus នៃប្រទេសហូឡង់ (ដែលជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ចំណីសត្វ គ្រប់គ្រងដោយគ្រួសារលំដាប់ពិភពលោក ហើយបានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន តាំងពីឆ្នាំ១៩១១) និងក្រុមហ៊ុន TMH Company Limited នៅប្រទេសកម្ពុជា៕