" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-67256 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការអភិរក្សជីវៈចម្រុះធ្វើឱ្យចំនួនសម្បុកសត្វ និងកូនសត្វស្លាបកម្រៗនៅតំបន់ព្រៃឡង់មានការកើនឡើង
ព្រះវិហារ ៖ សម្បុកសត្វស្លាបសរុបចំនួន ១៧៤ និងកូនចំនួន ២៩២ក្បាល ដែលសុទ្ធជាប្រភេទសត្វកម្រ ត្រូវបានការពារក្រោមកម្មវិធីការពារសម្បុកសត្វស្លាបនៅខេត្តព្រះវិហារ គាំទ្រដោយគម្រោង USAID ព្រៃឡង់បៃតង USAID Greening Prey Lang មានចំនួនកើនឡើង ដែលការកើនឡើងនេះបានជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពសហគមន៍ និងពង្រឹងអភិបាលកិច្ចប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពផងដែរ។
យោងតាមទិន្នន័យពីអង្គការ USAID បានបង្ហាញឱ្យដឹងថា ក្នុងរដូវបន្តពូជចាប់ពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ដល់ខែឧសភា ឆ្នាំ២០​២២ សម្បុកសត្វស្លាបសរុបចំនួន ១៧៤ និងកូនចំនួន ២៩២ក្បាល សុទ្ធតែជាប្រភេទសត្វកម្រត្រូវបានការពារដែលចំនួននេះមានការកើនឡើងច្រើនជាងឆ្នាំមុន ដែលមានសម្បុកត្រឹមតែចំនួន ១២៧ និងកូនចំនួន ២៣២ក្បាលប៉ុណ្ណោះ ត្រូវបានការពារក្រោមកម្មវិធីការពារសម្បុកសត្វស្លាបនៅខេត្តព្រះវិហារ ដែលគាំទ្រដោយគម្រោង USAID ព្រៃឡង់បៃតង។
ប្រភពរបស់គម្រោងក៏បានបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីបានជ្រើសរើសអ្នកការពារសម្បុកបក្សីសរុបចំនួន ៧២នាក់ ដើម្បីធ្វើជាអ្នកការពារសម្បុកបក្សី និងកូនរបស់ពួកវាឱ្យរួចផុតពីការគំរាមកំហែង។ ប្រភេទសត្វដែលត្រូវបានការពារនៅក្នុងឆ្នាំនោះរួមមាន ៖ សត្វត្រយ៉ងយក្ស សត្វត្រយ៉ងចង្កំកស សត្វក្រៀល ត្រដក់តូច កុកពាក់អំបោះ និង សត្វត្មាតភ្លើងជាដើម។
កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន ក្នុងពិធីបើកយុទ្ធនាការអន្ទាក់សូន្យនៅសហគមន៍តំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិត្មាតប៉ើយ ស្ថិត​ក្នុង​ដែនជម្រកសត្វព្រៃគូលែន-ព្រហ្មទេពភូមិសាស្ត្រស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ បាន​ថ្លែងថា ការការពារនិងអភិរក្សជីវៈចម្រុះ សត្វព្រៃ ព្រៃឈើកា​ន់តែមានប្រ​សិទ្ធ​ភា​ព​ខ្ព​ស់​នឹងផ្ត​ល់ផ​ល​ប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី និងជួយ​ដល់​ជីវ​ភាព​ប្រ​ជា​ពលរ​ដ្ឋនៅ​មូ​ល​ដ្ឋា​ន តាមរយៈការរកចំណូលពីទេសចរណ៍ធម្មជាតិ ហើយទេសចរណ៍ធម្មជា​តិនៅក្នុងចក្ខុវិស័យ​ទេស​ចរណ៍ផ្សារភ្ជាប់ទឹកដី ក៏កំពុង​តែផ្តល់​ចំណូល​ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋានជាបណ្តើរៗ​។
ឯក​ឧ​ត្ត​ម នេត្រ ភក្ត្រា បានមានប្រ​សា​សន៍ថា ៖
“ជារៀងរាល់ថ្ងៃ ស​ត្វព្រៃ​ដ៏មា​នត​ម្លៃរ​បស់​យើ​ង បើគិតជាប្រាក់ដែលលក់បាន ក៏មិនច្រើនដែរ ប៉ុន្តែបើយើងគិតពីតម្លៃជី​វៈចម្រុះប្រព័ន្ធ​អេ​កូ​ឡូ​ស៊ី សត្វព្រៃមួយក្បាលៗ ពិតជាមានតម្លៃដ៏មហាធំធេងមិនអាចគណនាជា​ប្រាក់​បាន​ឡើយ ដែលសត្វព្រៃទាំងនេះ ក៏ជាប្រភពថវិកាមិនចេះរីងស្ងួ​តពីចំណូលលើវិស័យ​ទេស​​ចរ​ណ៍ផ​ង​ដែ​រ​​”
ឯកឧត្តមបានគូសបញ្ជាក់ថា សាច់សត្វព្រៃដែលបងប្អូនខ្លះហូប បាន​ត្រឹមឆ្អែតមួយ​ប៉ប្រិច​ភ្នែ​ក​ប៉ុ​ណ្ណោះ​ តែវាពិតជាខាតបង់ច្រើនសម្រាប់ជីវៈចម្រុះភពផែនដី​របស់​យើង។ ប្រសិន​បើ​ស​ត្វ​មួ​យ​ក្បា​លដែលអ្នកបានសម្លាប់នៅរស់វិញ វានឹងធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ីយើងកាន់តែល្អប្រសើរ ក​ម្ពុ​​ជាសម្បូណ៌ជីវៈចម្រុះ និង​​អាចទាញចំណូលបាន​ច្រើន ជាង​តម្លៃសាច់សត្វដែលអ្នក​បាន​ល​ក់​វា​នៅលើទីផ្សាររាប់រយពាន់ដង។ ទន្ទឹមនេះ សត្វព្រៃជា​សម្បត្តិធម្មជាតិរបស់យើងទាំងអស់គ្នា កា​រ​ចូល​រួ​ម​ថែរក្សា ការពារនិងអភិរក្សឱ្យ​បានគង់វង់ជាកាតព្វកិច្ចរបស់យើងទាំងអស់គ្នា៕