ការលក់ឥណទានកាបូន គឺជាគោលការណ៍ថ្មីមួយរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន ក្នុងការធ្វើយ៉ាងណាជំរុញប្រជាសហគមន៍ឱ្យចូលរួមរក្សាព្រៃឈើដើម្បីអាចរកបានចំណូល តាមរយៈការកៀរគរប្រជាជនតាមតំបន់ដែនជម្រកសត្វព្រៃឱ្យយល់ពីតម្លៃនៃព្រៃឈើ ជំនួសឱ្យការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ។ យ៉ាងណាមិញ ការលក់ឥណទានកាបូននៅកម្ពុជាបានចាប់ផ្ដើមតាំងពីឆ្នាំ២០១៦មក ដែលមកទល់ឆ្នាំ២០២០ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលពីការលក់ឥណទានកាបូនចំនួន ១១,៦ លានដុល្លារ ហើយចំណូលទាំងនេះត្រូវបានបែងចែកចូលទៅក្នុងសហគមន៍តាមរយៈការអភិវឌ្ឍភូមិ-ឃុំជាដើម។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានឱ្យដឹងថា ពីមុនចំណូលដែលបានមកពីការលក់ឥណទានកាបូន ក្នុងមួយភូមិបាន ១ម៉ឺន ២ពាន់ដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះចំណូលប្រចាំឆ្នាំក្នុងមួយភូមិចាប់ពី ២ម៉ឺនទៅ ៤ម៉ឺនដុល្លារ។ ក្នុងនោះ ដែនជម្រកសត្វព្រៃកែវសីមា ជាដែនជម្រកសត្វព្រៃដំបូងដែលបានលក់ឥណទានកាបូន ជាមួយនឹងសហគមន៍ដែលរស់នៅជុំវិញតំបន់ដែនជម្រកសត្វព្រៃនេះចំនួន ២០ភូមិ។
ឯកឧត្តមបានឱ្យដឹងទៀតថា ក្រសួងកំពុងដំណើរការលក់ឥណទានកាបូននៅដែនជម្រកសត្វព្រៃបន្ថែមទៀត គឺដែនជម្រកសត្វព្រៃតាតៃនៅក្នុងខេត្តកោះកុង (ឧទ្យានជាតិជួរភ្នំក្រវាញខាងត្បូង) ដែនជម្រកសត្វព្រៃឆែប ដែនជម្រកសត្វព្រៃគូលេនព្រហ្មទេព ដែនជម្រកសត្វព្រៃព្រះរកា និងដែនជម្រកសត្វព្រៃភ្នំពកភ្នំត្នោតនៅខេត្តព្រះវិហា។
សូមជម្រាបថា នៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌមណ្ឌលគីរី និងនៅខេត្តព្រះវិហា គឺស្ថិតនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌដែលក្រសួងសហការជាមួយអង្គការ Wildlife Conservation Society (WCS) ចំណែកឯនៅជួរភ្នំក្រវ៉ាញ សហការជាមួយអង្គការ Wildlife Alliance (WA) ស្របពេលដែលបច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងបរិស្ថានក៏កំពុងបន្តនិតិវិធីថែមទៀតនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌដែនជម្រកសត្វព្រៃភ្នំសំកុស ដោយធ្វើការងារជាមួយអង្គការ Conservation International (CI) ដែលកន្លងមកក្រសួងក៏បានលក់ឥណទានកាបូនទៅអង្គការ CI ដែរនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌដែនជម្រកសត្វព្រៃព្រៃឡង់ ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តស្ទឹងត្រែង។
គួរបញ្ចាក់ដែរថា ថវិកានៃឥណទានកាបូនគឺជាថវិកាដែលបានមកពីក្រុមហ៊ុនដែលបានចូលរួមក្នុងការបំភាយឧស្ម័នពុល (កាបូនឌីអ៊ុកស៊ីត) ដូចជា រោងចក្រថាមពល រោងចក្រផូស៊ីល ក្រុមហ៊ុនផ្សេងទៀតដែលប្រើប្រេងឥន្ធនៈជាដើម ហើយថវិកាទាំងនោះនឹងត្រូវបានផ្ដល់ជូនទៅតាមប្រទេសដែលមានព្រៃឈើ ដើម្បីផ្ដល់លទ្ធភាពបន្ថែមដល់ការថែរក្សាព្រៃឈើក្នុងប្រទេសទាំងនោះឱ្យបានគង់វង់៕