ភ្នំពេញ៖ យោងតាមរបាយការណ៍លម្អិតរបស់សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា (CRF) បានបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅនេះ កម្ពុជាបានសម្រេចនាំចេញអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិសរុបចំនួន ៩៤០ ៣២១ តោន គិតជាទឹកប្រាក់បានចំនួន ៦០២.៤១លានដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក បើធៀបទៅនឹងឆ្នាំ២០២៤ ដែលនាំចេញបានត្រឹមតែ ៦៤ម៉ឺនតោននោះ មានការកើនឡើង ៤៥.៥៩ ភាគរយ។
សម្រាប់បរិមាណអង្ករដែលបាននាំចេញរហូតដល់ជាង ៩៤ម៉ឺនតោនខាងលើនេះត្រូវបានធ្វើឡើងតាមរយៈក្រុមហ៊ុនចំនួន ៦៨ ឆ្ពោះទៅកាន់ទីផ្សារគោលដៅចំនួន ៧៥ រួមមាន ៖
- ឆ្ពោះទៅកាន់បណ្តាប្រទេសនៅក្នុងតំបន់អឺរ៉ុបចំនួន ២៨ មានបរិមាណអង្ករចំនួន ៣៣៩ ៤១៧ តោន គិតជាទឹកប្រាក់ចំនួន ២៥៨.២៨ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក។ ឆ្ពោះទៅកាន់ប្រទេសចិន និងហុងកុង ចំនួន ២៣១ ១២៥ តោន គិតជាទឹកប្រាក់ចំនួន ១៣៨.៣៦ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក និងនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសក្នុងអាស៊ានចំនួន ៨ប្រទេស បានបរិមាណចំនួន ២៧៣ ៦៥៧ តោន គិតជាទឹកប្រាក់ចំនួន ១១៧.៦២ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក។
ក្រៅពីនេះ នៅមានទីផ្សារគោលដៅផ្សេងៗចំនួន ៣៧ប្រទេសទៀត មានដូចជា អាហ្វ្រិក មជ្ឈឹមបូព៌ា អាម៉េរិក កាណាដា អូស្ត្រាលី ញ៉ូហ្សេឡេន -ល- បានចំនួន ៩៦ ១២២តោន គិតជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៨៨.១៥ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក។ ដោយឡែកចំពោះប្រភេទអង្ករដែលបាននាំចេញទាំងនោះរួមមាន អង្ករក្រអូប ៦៤.០២%, ប្រភេទអង្ករសគ្រាប់វែង ១៣.៧១% , ប្រភេទអង្ករចំហុយ ២% , ប្រភេទអង្ករសរីរាង្គ ១.៣២% , ប្រភេទអង្ករបាក់គ្រប់ប្រភេទ ១៨.៥៦% និងអង្ករផ្សេងៗប្រមាណ ០.៣៩%។
ឧកញ៉ា ឡាយ ឈុនហួរ ប្រធានសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា ធ្លាប់បានថ្លែងថា ប្រជាពលដ្ឋអាស៊ី ដូចជា កម្ពុជា ចិន វៀតណាម ជាដើម ដែលកំពុងរស់នៅតំបន់អឺរ៉ុប បានគាំទ្រជាខ្លាំងលើអង្ករកម្ពុជា ដោយសារតែអង្ករកម្ពុជាមានគុណភាពល្អ និងមានក្លិនក្រអូប ខណៈបច្ចុប្បន្នអង្ករកម្ពុជាដែលនាំចេញទីកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប ទទួលបានការលើកលែងពន្ធ EBA ដែលធ្វើឱ្យអង្ករកម្ពុជាមានតម្លៃប្រកួតប្រជែង។
លោកឧកញ៉ា ក៏បានកត់សម្គាល់ដែរថា នៅក្នុងតំបន់អឺរ៉ុប វត្តមានអង្ករកម្ពុជាមានស្ទើគ្រប់ទីផ្សារ លើកលែងតែប្រទេសខ្លះ ដូចជា សហរដ្ឋអាមេរិក កាណាដា អូស្រ្ដាលី មានមិនសូវច្រើននោះទេ ដោយសារពុំទាន់មានការផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលំទូលាយ ដូច្នេះហើយពលរដ្ឋអាស៊ីទាំងនោះនៅតែបន្តប្រើអង្ករដែលមានស្លាកយីហោរបស់ប្រទេសផ្សេងដែលនាំចូលមុនកម្ពុជាដដែល។ ពាក់ព័ន្ធនឹងករណីនេះ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា បាន និងកំពុងខិតខំធ្វើពិពិធកម្ម បើកទីផ្សារថ្មីៗ ក៏ដូចជាជំរុញការផ្សព្វផ្សាយបន្ថែមទៀត ដើម្បីឲ្យអង្កររបស់កម្ពុជាមានទីផ្សារកាន់តែច្រើន ព្រោះថា ដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋប្រើប្រាស់ផលិតផលជាតិច្រើន ទាល់តែមានអង្ករលក់លើទីផ្សារទាំងនោះ។
សូមជ្រាបថា ក្រៅពីអង្ករដែលបាននាំចេញក្នុងបរិមាណដូចបានជម្រាបលម្អិតខាងលើនេះ កម្ពុជាក៏បាននាំចេញស្រូវចំនួន ៦ ៨៥៩ ៩៣០ តោន (ស្រូវសើម) គិតជាទឹកប្រាក់ប៉ាន់ប្រមាណបានចំនួន ១ ៥៧៩.៨៦ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះ ការនាំចេញអង្កររបស់កម្ពុជា មានកំណើនសរុបចំនួន ៤៥.៥៩% ហើយការនាំចេញស្រូវ មានកំណើនសរុបចំនួន ៣២.៤៣% ធៀបទៅរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២៤។ នេះបើតាមការអះអាងរបស់សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា៕