កម្ពុជា នាំចេញកសិផលទៅទីផ្សារចិនមានទំហំទឹកប្រាក់ជិត៥០០លានដុល្លារក្នុងរយៈពេល៩ខែ
ភ្នំពេញ ៖ យោង​ទិន្នន័យ​នាំចេញ​កសិផល​ទៅ​ក្រៅប្រទេស ដែល​កត់ត្រា​ដោយ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​កសិកម្ម ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២១ កម្ពុជា​បាន​នាំចេញ​កសិផល​ទៅ​ចិន​ចំនួន​ជាង ៨៣ម៉ឺន​តោន គិត​ជា​ប្រាក់​ជិត ៧០០លាន​ដុល្លារ​។ ​គិតត្រឹមរយៈពេល​​​​​​​​​៩ខែ ឆ្នាំ២០២២នេះ ការនាំចេញកសិផលពីកម្ពុជា ទៅប្រទេសចិនសម្រេច​បាន​ជាង ៥៨ ម៉ឺន​តោន​គិត​ជា​ប្រាក់​ជាង ៤៩១ លានដុល្លារ។ ​
របាយការណ៍របស់ស្ថានទូតចិនប្រចាំនៅកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា បរិមាណនៃការនាំចេញកសិផលរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារចិនគិតចាប់ពីឆ្នាំ២០១៨ ដល់ឆ្នាំ២០២១ មានទំហំត្រឹម ៤២,៣ម៉ឺនតោនប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែរហូតមកត្រឹមបំណាច់ខែមិថុនា ដែលជាចុងឆមាសដំបូងនៃឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជាបាននាំចេញកសិផលសរុបចំនួនប្រមាណ ២,៤លានតោន ទៅកាន់ប្រទេសចិន ដែលមានតម្លៃនាំចេញសរុបប្រមាណ ១.៩​៤២ លានដុល្លារ ។
ឯកឧត្តម វ៉ាង វិនធាន (Wang Wentian) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំនៅកម្ពុជាបានលើកឡើងថា កសិផលរបស់កម្ពុជាមានច្រើនប្រភេទ និងមានគុណភាពល្អប្រសើរ ខណៈដែលប្រទេសចិនមានតម្រូវការទីផ្សារយ៉ាងធំ និងបច្ចេកវិទ្យាផលិតកម្មដ៏ទំនើប ហើយក៏ជាទីផ្សារនាំចេញអង្ករពីប្រទេសកម្ពុជាដ៏ធំបំផុតក្នុងរយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំជាប់ៗគ្នា។
“កសិកម្ម គឺជា​វិស័យ​សំខាន់​នៃ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ចិន និង​កម្ពុជា​។ ជាមួយ​នឹង​ការ​ខំ​ប្រឹងប្រែង​រួមគ្នា​របស់​ភាគី​ទាំង២ នឹងមាន​កសិផល​កម្ពុជា​គុណភាព​ល្អ​ច្រើន​ប្រភេទ​ទៀត​ត្រូវបាន​នាំទៅ​កាន់​ប្រទេស​ចិន​។ កិច្ចសហ​ប្រតិបត្តិការ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​រវាង​ចិន និង​កម្ពុជា​ក៏​នឹង​ឈាន​ដល់​កម្រិត​ថ្មី​មួយទៀត​ដែល​នឹង​ជួយ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៃ​សហគមន៍​ជោគវាសនា​រួម​ប្រកបដោយ​ភាពគ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ”
​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ចិន​ប្រចាំ​កម្ពុជា ឯកឧត្តម Wang Wentian ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជា និងចិនកំពុងខិតខំជំរុញការងារដែលនាំចេញ ម្រេច ផលិតផលវារីវប្បកម្ម សត្វព្រៃ សត្វក្នុងទឹក ដែលអាចបរិភោគបាន សំបុកត្រ​ចៀក​​កាំ និងដូងជាដើមទៅកាន់ប្រទេសចិន។
ដោយសារកសិផលកម្ពុជាកាន់តែច្រើន ត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យនាំចេញទៅកាន់ចិន វិស័យពាក់ព័ន្ធនានាជាច្រើននឹងផ្តល់ឱកាសការងារកាន់តែច្រើនដល់កសិករកម្ពុជា លើកកម្ពស់ប្រាក់ចំណូល និងជីវភាពរស់នៅរបស់កសិករ និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជននៃប្រទេសទាំងពីរ។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានលើកឡើងថា ៖
“ឆ្នាំ២០២២នេះ គឺជាឆ្នាំទី១២ហើយ ដែលទំនាក់ទំនងការទូតនៃប្រទេសទាំងពីរ កម្ពុជា-ចិន ត្រូវបានដំឡើងដល់កម្រិតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ក្នុងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្រ្តគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ជាមួយនឹងការពង្រឹង និងពង្រីកទំនាក់ទំនងលើគ្រប់វិស័យជាលំដាប់ រួមទាំងផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម ធុរកិច្ច និងវិនិយោគ”
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា នៅពេលបន្ទាប់ កម្ពុជានឹងបើកការចរចា ដើម្បីបើកទីផ្សារបន្ថែមទៅកាន់ប្រទេសចិន សម្រាប់ការនាំចេញ កសិផលកម្ពុជាផ្សេងទៀត ដូចជា ម្រេច ដូងក្រអូប ទុរេន ម្នាស់ គ្រាប់​​ឈូក ខ្នុរ និងផលិតផលសម្បុកត្រចៀកកាំផងដែរ៕