កម្ពុជា​ មានរយៈពេល​ ៣សប្ដាហ៍ ​ដើម្បីចរចាជាមួយអាម៉េរិក​​សុំ​បញ្ចុះ​ពន្ធគយបដិការ​បន្ថែម​​ទៀត​
ភ្នំពេញ ៖ ប្រធានាធិបតី​សហរដ្ឋអាម៉េរិក លោក ដូណាល់ ​ត្រាំ ​បានផ្ញើ​លិខិត​មួយច្បាប់មក​កាន់​សម្ដេច​មហា​ប​វ​រ​ធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា ពីការ​សម្រេចរបស់អាម៉េរិកលើ​ការដាក់ពន្ធគយបដិការ​លើ​ទំនិញនាំចូលពីកម្ពុជា ដោយ​ក្នុ​ង​លិ​ខិត​នោះបានបញ្ជាក់ថា អាម៉េរិក​បានដាក់ពន្ធ ៣៦ភាគរយ​លើទំនិញនាំចូល​ពីកម្ពុជា ដោយ​ចាប់​ផ្ដើ​មអនុវត្តពី​ថ្ងៃ​ទី០​១​​ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ ដូច្នេះ​​ កម្ពុជា​មានរយៈពេល​៣សប្ដាហ៍​ទៀត​ដើម្បីចរចាជាមួយ​អាម៉េរិក​ ក្នុងការ​ស្នើសុំ​បញ្ចុះ​អត្រាពន្ធ​បដិការ​បន្ថែមទៀត ។​
នៅក្នុង​សន្និសីទសារព័ត៌មានកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី​០៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ​ស៊ុន ចាន់ថុល ឧប​នា​យ​ក​រដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទី១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បានថ្លែងថា​ កម្ពុជានៅមានពេល​វេលា​៣សប្ដាហ៍​ទៀត ដើ​ម្បី​ចរចាជាមួយភាគីអាម៉េរិកលើការស្នើសុំ​បញ្ចុះអត្រាពន្ធ​បន្ថែម ហើយឯកឧត្តមក៏​បានបញ្ជាក់ដែរថា ​​ពន្ធ​បដិការ​ ៣៦​ភាគ​រយ​ ដែលអាម៉េរិក​បានសម្រេចដាក់​លើទំនិញនាំចូលពីកម្ពុជា គឺជា​ជោគជ័យ​មួយរបស់កម្ពុជា​ក្រោយ​មាន​កា​រ​​​​ចរចាជាច្រើនលើក ។​
ឯកឧត្តម​បានមានប្រសាសន៍ថា ពន្ធបដិការ​អាម៉េរិក​ដែល​បានដាក់មកលើ​កម្ពុជា​ គឺនឹង​ចាប់ផ្ដើម​នៅថ្ងៃទី០១ ខែ​សីហា​ ឆ្នាំ២០២៥ ហើយក្នុងលិខិត​ដែល​ប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាម៉េរិក​ផ្ញើជូនសម្ដេចធិបតីបាន​បើក​ឱកា​ស​​​ឱ្យកម្ពុជា​ទៅ​ចរចា​បន្ថែមទៀត នៅមុន​ថ្ងៃ​ទី០១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ ហើយក្រុមការងារ​របស់កម្ពុជា​​បាន​ត្រៀម​​រួចស្រេច​ហើយ​ ដោយ​ឯកឧត្តម​បានផ្ញើ​សារអេឡិច​ត្រូនិកទៅតំណាង​ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋអាម៉េរិក​ថា​ កម្ពុជា​ត្រៀមរួចជាស្រេច​ក្នុងការធ្វើ​ដំណើរទៅ​សហរដ្ឋអាម៉េរិក ឬចរចាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដើម្បីបន្ថយ​អ​ត្រា​​ពន្ធបដិការថែមទៀត ។ ដូច្នេះ អត្រាពន្ធ​ ៣៦ភាគរយ​នេះមិនមែនជាអត្រា​ពន្ធ​ដែល​នឹងត្រូវ​ចូល​ជា​ធរ​មាន​នោះ​ទេ គឺកម្ពុជា​នៅមាន​ឱកាស​ចរចា​ស្នើសុំ​បញ្ចុះ​បន្ថែមទៀត ។​
បើតាម​ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់​ថុល​ អត្រាពន្ធបដិការ ​៣៦ភាគរយ ដែល​សហរដ្ឋអាម៉េរិក​បាន​ដាក់​មកលើ​ទំនិញ​នាំចូលពីកម្ពុជា​គឺជា​តួលេខ​នៃលទ្ធផល​ចរចារវាង​កម្ពុជា និងអាម៉េរិក​នាពេល​កន្លងមកដោយ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ចំនួន​១៤ កម្ពុជាទទួល​បានការ​បញ្ចុះ​ពន្ធច្រើនជាង​គេ​រហូតដល់ ​២៦,៥ភាគរយ ដោយបញ្ចុះពី ៤៩ភាគ​រយ​ មកនៅត្រឹម​ ៣៦ភាគរយ គឺបាន​ចុះបន្ថែម​ ១៣ភាគរយទៀត ។
ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់​បន្ថែមថា ការទៅចរចា​ជាមួយ​ភាគីអាម៉េរិក​ពាក់ព័ន្ធនឹង​អត្រាពន្ធគយ​នេះ កម្ពុជា​ចង់បាន​ពន្ធសូន្យ ប៉ុន្តែលទ្ធភាពរបស់អាម៉េរិក​ផ្ដល់ឱ្យគឺត្រឹមតែ ៣៦ភាគរយ តែយ៉ាងណា ​​វា​ក៏ជា​ជោគជ័យ​មួយ​របស់​កម្ពុជា បន្ទាប់ពី​បានចរចាជាមួយ​អាម៉េរិក ។
ឯកឧត្តម​ក៏បានអំពាវនាវ​ដល់​វិនិយោគិននៅក្នុង​ប្រទេស​ សហគ្រិន ​ដែលជាអ្នកផលិតទំនិញ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា សូម​រក្សា​ភាពស្ងៀមស្ងាត់ ពីព្រោះថា​ កម្ពុជាមិនមែន​មានតែទីផ្សារ​អាម៉េរិកមួយនោះទេ តែ​កម្ពុជា​មានទីផ្សារ​នៅបណ្ដាប្រទេស​អាស៊ាន កម្ពុជា​មានកិច្ចព្រមព្រៀង​សេរីទ្វេភាគី​ កម្ពុជាក៏មានកិច្ចព្រមព្រៀង​ភាពជា​ដៃគូ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ អាសិប ផងដែរ ។​
ពាក់ព័ន្ធនឹង​ពន្ធបដិការ​ ៣៦ភាគរយនេះដែរ លោក​បណ្ឌិត ​គី សេរីវឌ្ឍន៍ ប្រធានវិទ្យាស្ថានសិក្សាចិន​នៃរាជ​បណ្ឌត្យ​សភាកម្ពុជា​ និងជាអ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចបាន​មានប្រសាសន៍ថា ការ​ដាក់ពន្ធ ៣៦ភាគរយ​ពីសហ​រដ្ឋអា​ម៉េរិកលើទំនិញនាំចូលពីកម្ពុជា អាច​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​តិចតួច មិនជា​លក្ខណៈធ្ងន់ធ្ងរ​ប៉ុន្មានទេ ដោយសារតែ​ប្រទេសជាដៃគូ​ប្រកួត​ប្រជែង​លើ​ការ​នាំចេញផលិតផ​លវិស័យកាត់ដេរ​ គឺប្រទេស​បង់ក្លាដេស​ ក៏​មាន​អត្រា​ព​ន្ធ​គយ​ខ្ពស់​ប្រហាក់ប្រហែល​នឹង​ប្រទេសកម្ពុជា​ដែរ ។​
លោក​បណ្ឌិត​បន្តថា ពន្ធ ៣៦ភាគរយ​នេះ ជា​ជំហាន​ដំបូង វានឹង​មានផល​ប៉ះពាល់ ឬមានការ​ប្រែប្រួល​តិចតួច​ដល់​ការ​នាំចេញទំនិញទៅ​សហរដ្ឋអាម៉េរិក ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​រយៈពេល​វែង ភាពបត់បែន​នៃឧស្សាហកម្ម នឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជា​អាច​ធានា​ដល់ការនាំចេញ​បាន​ខ្ពស់​ ៕