នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាជំរុញការកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីក្នុងស្រុកបន្ថែម ដើម្បីបង្កើនការនាំចេញ
ភ្នំពេញ ៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះ បាន​មានប្រសាសន៍ជំរុញបន្ថែមនូវការកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីនៅក្នុងស្រុកសម្រាប់នាំចេញទៅផ្គត់ផ្គង់​ទីផ្សារខាងក្រៅ។ ការជំរុញរបស់សម្ដេចបែបនេះ ធ្វើឡើងក្រោមមូលហេតុ​ថាកន្លងមក​កម្ពុជា​នាំចេញ​គ្រាប់ស្វាយច​ន្ទី​ស្រស់ ដែលមិនទាន់កែច្នៃក្នុងទំហំច្រើន។
សម្ដេចតេជោបានមានប្រសាសន៍ទៀតដែរថា កម្ពុជាមានវត្ថុធាតុដើម ប៉ុន្តែបើមើលទៅលើការ​កែ​ច្នៃគឺនៅមិនទាន់មានគ្រប់គ្រាន់ឡើយ ដូច្នេះហើយកម្ពុជាចង់ទាក់ទាញវិនិយោគមកកែច្នៃនៅក្នុងស្រុក ដែលការធ្វើបែបនេះអាចបង្កើតការងារដល់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងស្រុកផង។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា ៖
“ទៅមុខទៀត បើកម្ពុជាមានលទ្ធភាព កម្ពុជាអាចក្លាយ​ទៅជាប្រទេសដែលចែកចាយនូវគ្រាប់ស្វាយចន្ទី ដែលសឹងនឹងក្លាយទៅជាអ្នកខ្លាំងមួយក្នុង​ចំណោម​អ្នកខ្លាំងនៃការចែកចាយ ព្រោះមួយឆ្នាំកម្ពុជានាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីដែលមិនទាន់​កែច្នៃ ១​លាន​តោន……យើងកែច្នៃខ្លួនឯងបានតិចតួចណាស់ ដែលយកមកតាំងពិព័រណ៍លក់”
បើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្មដែលបានចេញផ្សាយកាលពីពេលកន្លងទៅបាន​ឱ្យដឹងដែរថា ផលិតផល​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​ឆៅ​ក្នុង​ពិភពលោកមានការ​កើនឡើង​១២​ដង​ក្នុង​រយៈពេល ៥០​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ ​ពោលគឺ​ចាប់ពី​តិចជាង​ ៣០០ ០០០​តោន ​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៦១ ដល់​៣,៧ លាន​តោន​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០០៨។ រីឯការដាំដុះ​មានការ​កើនឡើង​នៅ​ប៉ុន្មាន​ទសវត្សរ៍​ចុងក្រោយ​នេះ ហើយ​ផលិតផល​ស្ទើរតែ​កើនឡើង​ទ្វេដង​ពី​ឆ្នាំ២០០០ ដល់ ២០០៨ ដោយសារ​ការកើនឡើង ២៧​ភាគរយ​នូវ​ផ្ទៃដី​ដាំ​ដុះ​ក្នុង​ពិភពលោក ហើយ​ទិន្នផល​ជា​មធ្យម​ក្នុង​ពិភពលោក​កើនឡើង​ជាង ៥០​ភាគរយ។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជានាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆៅទៅទីផ្សារអន្តជាតិ ៦៧ម៉ឺនតោន គិតជាទឹកប្រាក់ ១ពាន់ ៧៧លានដុល្លាអាមេរិក ក្នុងនោះប្រទេសដែលនាំចូលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីពីកម្ពុជា មានជាអាថិ៍ ប្រទេសវៀតណាម ជប៉ុន និងចិន ខណៈប្រទេសផ្សេងៗទៀតក៏កំពុងតែសម្លឹងមើលឱកាសក្នុងការ​នាំចូលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសខ្លួនដែរ។
យ៉ាងណាមិញ គ្រាប់ស្វាយចន្ទីរបស់កម្ពុជាស្ទើរ១០០ភាគរយ បាននាំចេញទៅកាន់​ប្រទេសវៀតណាម ដែលមានចំនួនរហូតទៅដល់ ៦៦ម៉ឺនតោន ថយចុះ៣៧ភាគរយ។ ចំណែកឯតម្លៃនៃគ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទីស្ងួត មាន​ចន្លោះពី ៥ ៥០០រៀលទៅ ៧ ២០០រៀល អាស្រ័យតាមគុណភាពគ្រាប់។ នេះបើតាមរបាយការណ៍ពីសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា៕