អនុវត្តន៍កម្មវិធីទេសចរណ៍ផ្សារភ្ជាប់នឹងទឹកដី បានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្តល់ចំណូលដល់ពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងគោលដៅទេសចរណ៍កម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្នគេបានកត់សម្គាល់ឃើញថា ទេសចរភាគច្រើនបានចាប់អារម្មណ៍ទៅតាមគោលដៅអេកូទេសចរណ៍ធម្មជាតិនានា ជាមួយនឹងការផ្សារភ្ជាប់ការកម្សាន្តទៅកាន់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាសហគមន៍នៅក្នុងតំបន់ ខណៈដែលវិស័យមួយនេះ បាន និងកំពុងមានភាពរីកចម្រើនក្រោមការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការពង្រឹង និងពង្រីកពីសំណាក់ក្រសួងបរិស្ថាន សហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួងទេសចរណ៍តាមរយៈការបង្កើនចំណេះដឹងដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងសហគមន៍។
នៅក្នុងពិធីសម្ពោធសមិទ្ធផលនានា ក្នុងគម្រោងការពារទឹកជំនន់ និងកែលម្អប្រព័ន្ធប្រឡាយ-លូ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ជំហានទី៤ ថ្ងៃទី២០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២នេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានជំរុញឱ្យបន្តអនុវត្តកម្មវិធីទេសចរណ៍ផ្សារភ្ជាប់នឹងទឹកដី ដែលជាកម្មវិធីទេសចរណ៍មួយជួយដល់សហគមន៍ ការពារព្រៃឈើ និងអភិរក្សធនធានធម្មជាតិក្នុងគោលដៅរួមចំណែកផ្តល់ចំណូលដល់ពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន។
ការអំពាវនាវនេះ បានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីសម្តេចបានលើកឡើងនូវកត្តាចំនួន៦ដែលធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋចេញលេងកម្សាន្តយ៉ាងសប្បាយរីករាយក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរកន្លងទៅនេះ ខណៈដែលសម្តេចបានសង្កេតឃើញថា នៅឆ្នាំនេះមានការកើនឡើងនូវតំបន់ទេសចរណ៍ថ្មីៗជាច្រើន ដែលបានផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងការលើកកម្ពស់បរិស្ថាន និងបានចូលរួមចំណែកក្នុងការទាក់ទាញប្រជាជនឱ្យធ្វើដំណើរកម្សាន្ត ហើយក៏ជាការផ្តល់នូវចំណូលដោយផ្ទាល់ទៅដល់ប្រជាសហគមន៍តាមរយៈការទិញវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ ចំណីអាហារ និងការស្នាក់នៅរយៈពេលខ្លីផងដែរ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“ដោយយោងតាមរបាយការណ៍របស់ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន ខ្ញុំបានយល់ស្របដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរមានឥរិយាបថកាន់តែប្រសើរលើការទុកដាក់សំរាម។ ឆ្នាំនេះខុសប្លែកពីឆ្នាំមុនៗ គ្រប់ទីកន្លែងប្រជាពលរដ្ឋមានការភ្ញាក់រលឹក ចាស់ទុំជាងមុន ចេះដឹងជាងមុនក្នុងការទុកដាក់សំរាម។ អាជ្ញាធរក៏មានការផ្តោតយកចិត្តទុកដាក់លើការគ្រប់គ្រងសំរាម និងយកបញ្ហាសំរាមជាគោលដៅដែលត្រូវធ្វើ និងក្រុមហ៊ុនអនាម័យប្រមូលសំរាម បានយកចិត្តទុកដាក់ប្រមូលសំរាមបានល្អ”
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានថ្លែងថា ៖
“យើងសង្កេតឃើញថា ការកើតឡើងនូវតំបន់ទេសចរណ៍ថ្មីៗ ការបង្កើតឡើងនូវសហគមន៍ទេសចរណ៍នានា ដោយក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងទេសចរណ៍ ដែលហៅថា ទេសចរណ៍ផ្សារភ្ជាប់នឹងការស្រឡាញ់ទឹកដី  ដែលចំណុចនេះគួរត្រូវបានបន្តពង្រឹង និងពង្រីកនៅគ្រប់ទីកន្លែង ដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ ក្នុងគោលដៅរួមចំណែកផ្តល់ចំណូលដល់ពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន។ ធ្វើម៉េចឱ្យប្រជាពលរដ្ឋរបស់យើងចេញដើរកម្សាន្ត ដែលផ្សារភ្ជាប់ជាមួយទឹកដី ការស្រឡាញ់បរិស្ថាន ហើយប្រើប្រាស់បរិស្ថាននេះ ដើម្បីទាក់ទាញយកលុយជាជាងកាប់ឈើ ជាជាងបាញ់សត្វ ដែលវាធ្វើឱ្យហិនហោចទៅដល់បរិស្ថាន”
សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្រ្តី បានសង្កេតឃើញថា នៅតាមមូលដ្ឋានភូមិឃុំពេលនេះ បានកែច្នៃតំបន់ទេសចរណ៍របស់ខ្លួនបានយ៉ាងល្អ ជាពិសេសខេត្តបាត់ដំបង ដែលជាខេត្តទាក់ទាញទេសចរណ៍បានច្រើនជាងគេ នៅក្នុងអំឡុងបុណ្យចូលឆ្នាំនេះ ដោយគេចេះផ្សារភា្ជប់ការស្រឡាញ់ទឹកដី។ សម្តេចក៏សង្កេតឃើញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់មេភូមិ-មេឃុំ នៅតាមមូលដ្ឋាន ចំពោះភ្ញៀវទេសចរ និងបានស្វាគមន៍ដល់ទេសចរ ដែលទៅកម្សាន្តនៅតំបន់របស់ខ្លួន ព្រមទាំងផ្តល់ភាពកក់ក្តៅ និងសុវត្ថិភាពខ្ពស់ ដែលកត្តាសំខាន់ក្នុងការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរផងដែរ៕