៥​ខែ​ដើមឆ្នាំ២០២៤ ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅកាន់ប្រទេសសមាជិក​ RC​E​P​ ​មានការកើន​ឡើង​ ​
ភ្នំពេញ៖ របាយការណ៍របស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានបង្ហាញថា ពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជាជាមួយបណ្តាប្រទេសសមាជិកដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) ក្នុងរយៈពេល៥ខែដើមឆ្នាំ២០២៤ មានទំហំដល់ ១៤,១៧ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើងប្រមាណ ១៤,២ភាគរយ បើធៀបនឹងក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៣។
របាយការណ៍ដដែល​បាន​បង្ហាញទៀត​ថា​ ​ចំពោះពាណិជ្ជកម្ម​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ជាមួយ​ប្រទេសជាសមាជិក​ RC​E​P​ ​ស្មើនឹង​ ​៦​៥​,​៦​ ​ភាគរយ​ ​នៃ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប​ ​(២​១​,​៦​ ​ពាន់លាន​ដុល្លារ​) របស់​ខ្លួន​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ ៥ខែ នៃ​ឆ្នាំ២០២៤នេះ​។​
ក្នុងនោះ ​កម្ពុជា​បាន​នាំចេញ​ផលិតផល​ដែល​មាន​តម្លៃ​ ​៣​,​៩​៧​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​ទៅកាន់​ប្រទេស​សមាជិក​ RC​E​P​ ​​ ​កើន​ឡើង​ ​១​២​,​៤​ ​ភាគរយ ​ក្នុងរយៈពេល​ដូចគ្នាធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុន​​ ខណៈដែល​​ការនាំចូល​ទំនិញ​ពីបណ្តា​ប្រទេស​សមាជិក​ RC​E​P វិញ ​មាន​តម្លៃ​ ​១​០​,​២​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​​កើន​ឡើង​ ​១​៤​,​៩​ ​ភាគរយ​ បើធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០២៣កន្លងទៅ។ ទន្ទឹមនឹងនោះ​ ​ប្រទេស​ចិន​ ​វៀតណាម​ ​ថៃ​ ​ជប៉ុន​ ​និង​សិង្ហបុរី​ ​គឺជា​ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​កំពូល​ទាំង​ ៥ ​របស់​កម្ពុជា​។
ទាក់ទិននឹងចំណុចនេះ លោក​បណ្ឌិត ហុង​ ​វណ្ណៈ​ ​ប្រធាននាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិនៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យ​សភាកម្ពុជា បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ RC​E​P​ ​បាន ​និង​កំពុង​ផ្តល់​ការ​ជំរុញ​ដ៏​ធំ​មួយ​ដល់​កំណើន​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​និង​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា​។ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចរូបនេះបាន​ប្រាប់​ AMS Economy ថា​ ភាពជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ក្នុង​តំបន់​ RC​E​P​ ​បាន​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​សមាហរណ​កម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​តំបន់​ ​និង​គាំទ្រ​ដល់​យន្ត​ការ​ពហុភាគី​និយម​ ដែ​លលើក​ក​ម្ពស់​សមត្ថភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្នុង​តំបន់​ ​និង​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ទៅវិញទៅមក​​។
លោកបណ្ឌិតបានសង្កត់ធ្ងន់ថា៖
«ជាការកត់សម្គាល់ ការនាំចេញរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសក្របខ័ណ្ឌអាសិប គឺយើងមានកំណើន តែមិនច្រើនប៉ុន្មានទេបើប្រៀបធៀបទៅនឹងការនាំចេញទៅបណ្ដាប្រទេសនៅសហភាពអឺរ៉ុប និងសហរដ្ឋអាមេរិក។ ដូច្នេះតើយើងត្រូវនាំអ្វីបន្ថែមទៀត ដើម្បីពង្រីកការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារខាងក្រៅ ក្នុងក្របខ័ណ្ឌ​ RCEP នេះ»។
ជាការយល់ឃើញរបស់លោក បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជាមានផលិតផលក្នុងស្រុកដែលអាចធានាការផ្គត់ផ្គង់ឱ្យគេបានកម្រិតណាមួយ ជាពិសេសផលិតផលកសិផលតែម្ដង។ ដូច្នេះ ជំហានបន្ទាប់គឺទាមទារឱ្យមានភាពច្បាស់​លាស់ និងជំរុញការផលិត និងកែច្នៃដែលស្របទៅតាមស្តង់ដារបន្ថែមទៀត ដើម្បីបង្កើនការនាំចេញ។
សូមជម្រាបថា កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ RCEP បានចូលជាធរមាននៅថ្ងៃទី ១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។ កតិកាសញ្ញាពាណិជ្ជកម្មក្នុងតំបន់មាន ១៥ ប្រទេសនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក រួមទាំងរដ្ឋសមាជិកចំនួន ១០ នៃសមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (អាស៊ាន) – ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ឥណ្ឌូនេស៊ី ឡាវ​ ម៉ាឡេស៊ី មីយ៉ាន់ម៉ា ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី ថៃ និងវៀតណាម — និងដៃគូពាណិជ្ជកម្មចំនួន ៥ ដូចជា ចិន ជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង អូស្ត្រាលី និងនូវែលសេឡង់៕