My Dream Home ធរុកិច្ចបរិយាបន្នបង្កើតឡើងដើម្បីបំពេញក្តីសុបិនពលរដ្ឋដែលមានជីវភាពខ្វះខាតអាចសាងសង់ផ្ទះផ្ទាល់ខ្លួន
ភ្នំពេញ ៖ ផ្ទះ គឺជាវត្ថុដ៏ចាំបាច់សម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នាក្នុងការថែរក្សាការពារសន្តិសុខផង និងជារបាំងដ៏កក់ក្តៅគ្រប់ពេលវេលា គ្រប់ស្ថានភាពអាកាសធាតុផង ហើយវាកាន់តែចាំបាច់ ជាពិសេសម្រាប់អ្នកដែលទើបចាប់ផ្តើមមានគ្រួសារ។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី តម្លៃអចលនទ្រព្យទាំងដីធ្លី និងគ្រឿងសំណង់នៅតែបន្តកើនឡើងទោះបីជាត្រូវបានថមថយបន្តិចក្តីក្នុងអំឡុងពេលកូវីដ ដែលវាបានធ្វើឲ្យពលរដ្ឋកម្ពុជាមួយចំនួននៅតែមិនទាន់មានលទ្ធភាពក្នុងការសាងសង់ ឬទិញលំនៅដ្ឋានសម្រាប់ខ្លួនឯងនៅឡើយ ហើយនេះគឺជាមូលហេតុសំខាន់ដែលបុរសម្នាក់ដែលមានឈ្មោះថា ហាវ គង់ងីបានសម្រេចចិត្តបើកដំណើរអាជីវកម្មកើតថ្មីតាមបែបធរុកិច្ចបរិយាបន្នមួយកាលពីអំឡុងពេលនៃវិបត្តិរាតត្បាតដោយសង្ឃឹមថាអាចជួយដល់ពលរដ្ឋមានជីវភាពមិនសូវធូរធានិងខ្វះខាតខ្លាំងនៅតែអាចបំពេញក្តីស្រម៉ៃសាងសង់លំនៅដ្ឋានមួយសម្រាប់ខ្លួនឯងបាន។
អាជីវកម្មបរិយាបន្នដែលមានឈ្មោះថា My Dream Home ជាអ្នកជំនាញផលិតឥដ្ឋបរិស្ថាន ឬ Eco-brick ដែលមានតម្លៃទាបងាយស្រួលប្រើប្រាស់ និងពុំចាំបាច់មានជំនាញក្នុងការងារជាជាងសំណង់ក៏អាចសាងសង់ផ្ទះបានដោយខ្លួនឯងបានដែរ ហើយចំណេញទាំងពេលវេលា និងប្រាក់កាសបានយ់ាងច្រើនទៀតផង ជាពិសេសសម្រាប់ពលរដ្ឋដែលមានជីវភាពខ្សត់ខ្សោយខ្លាំង។
លោក ហាវ គង់ងី ធ្លាប់បាននិយាយថា ៖
«My Dream Home គឺជាអាជីវកម្មបរិយាបន្នដែលបានបង្កើតឡើងដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាកង្វះខាតផ្ទះសំបែងនៅកម្ពុជា។ យើងបានអភិវឌ្ឍ និងផលិតបានជាឥដ្ឋបរិស្ថានមួយប្រភេទដែលមានលក្ខណៈងាយស្រួលសាងសង់កាត់បន្ថយទាំងកម្លាំងពលកម្ម និងសំភារៈសាងសង់ផង។ ឥដ្ឋនេះមានភាពរឹងម៉ាំជាងឥដ្ឋធម្មតាដល់ទៅ៣ដង ហើយការប្រើប្រាស់ខ្សាច់ ស៊ីម៉ង់ត៍ គឺមានចំនួនតិចជាងការសាងសង់ធម្មតាដល់ទៅ ៥ ដង និងមិនត្រូវការយកទៅដុតដូចឥដ្ឋធម្មតានោះទេ»។
«អ្នកមិនមានជំនាញក៏អាចរៀបសង់ជាផ្ទះដោយខ្លួនឯងបានដែរតាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលជាង និងម្ចាស់ផ្ទះដោយឥតគិតថ្លៃពីក្រុមហ៊ុន ហើយកន្លងមក My Dream Home បានចូលរួមដល់កិច្ចការងារសង្គមដូចជាបញ្ចុះតម្លៃចាប់ពី ២៥ ទៅ ៥០ ភាគរយ ដល់ពលរដ្ឋទាំងឡាយណាដែលមានបណ្ណក្រីក្រ ក៏ដូចជាពលរដ្ឋដែលស្ម័គ្រចិត្តផ្លាស់ប្តូរទីលំនៅដ្ឋានទៅរស់នៅទីក្រុងរុនតាឯកផងដែរ។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី ក្រុមហ៊ុននៅតែអាចរក្សាបាននូវផលចំណេញពីដំណើរការផលិត និងលក់ ហើយបានជួយផ្តល់ការងារដល់ពលរដ្ឋក្រីក្រជាច្រើនផ្សេងទៀតក្នុងពេលដំណាលគ្នាផងដែរ»។
នៅក្នុងបទសំភាសន៍កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ លោក គង់ ងី តែងតែបានដាក់ការប្តេជ្ញាចិត្តថា My Dream Home នឹងអាចជួយដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជាឲ្យទទួលបាននូវលទ្ធភាពក្នុងការរស់នៅក្នុងលំនៅដ្ឋានមួយដោយខ្លួនឯង និងមានតម្លៃសមរម្យយ៉ាងហោចណាស់១០ម៉ឺនខ្នងនាពេលអនាគត ដោយលោកជឿជាក់ថា ផ្ទះភាគច្រើនដែលអាចសាងសង់បានជាមួយនឹងឥដ្ឋបរិស្ថានរបស់ My Dream Home អាចនឹងចំណាយត្រឹមតែជិត ១០ ០០០ដុល្លារប៉ុណ្ណោះ ខណៈដែលផ្ទះលក់នៅលើទីផ្សារអាចមានយ៉ាងហោចណាស់តម្លៃដល់ទៅ៤ម៉ឺនដុល្លារ។
គួរឲ្យដឹងដែរថា ធុរកិច្ចបរិយាប័ន្ន គឺជាអាជីវកម្មឈរលើគោលការណ៍ធុរកិច្ចបរិយាបន្ន ដែលបង្កើតដំណោះស្រាយជាប្រព័ន្ធ មានភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ និងមានទ្រង់ទ្រាយធំ ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមពាក់ព័ន្ធរបស់ប្រជាជនក្រីក្រ និងប្រជាជនមានចំណូលទាប (BoP និង B40)។ បន្ទាត់អាជីវកម្មបរិយាបន្ន ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់ប្រាក់ចំណូលខ្ពស់គួរសម និងបង្កើននូវស្តង់ដារជីវភាពរស់នៅប្រសើរជាងមុនដល់ក្រុមមនុស្សដែលមានចំណូលទាបនៅបាតពីរ៉ាមីត ៤០% និងក្រុមមនុស្សដែលងាយរងគ្រោះ៕