អាជីវកម្ម​ចុះបញ្ជី​តាមរយៈ​ថ្នាល​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ ​​មាន​ទំហំ​វិនិយោគ​ ​១​០​,​២២​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ នៃ​អាជីវកម្មសរុបចំនួន៣​៥​,​៨​២​៩
ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានឱ្យដឹងថា ការបង្កើតប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ រហូតមកដល់ពេលនេះ បានរួមចំណែកកាត់បន្ថយនីតិវិធី ពេលវេលា និងការចំណាយក្នុងការចុះបញ្ជីពាណិជ្ជកម្ម និងផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការរៀបចំអាជីវកម្មស្របច្បាប់របស់វិស័យឯកជននៅកម្ពុជា។
របាយការណ៍​ផ្លូវការ​បាន​បង្ហាញ​ថា​ ទំហំដើមទុនវិនិយោគសរុបសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដែលទទួលបានការចុះបញ្ជីតាមរយៈប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីអាជីវកម្ម តាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន សម្រេចបានក្នុងទឹកប្រាក់​​​ដើមទុនប្រមាណ​ ​១​០​,​២​២​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ខណៈក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មចុះបញ្ជីមាន​​ចំនួន​ ​៣​៥​ ៨​២​៩​ ​ ​ ​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់​ថា​ ​Single​ ​Port​a​l​-​Phase​ 1 ​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ទី​៥​ ​ខែ​ឧសភា​។​
របាយការណ៍បាន​បញ្ជាក់​​ថា វិស័យ​សំណង់​ឈ​រនៅលើ​គេ​ក្នុង​បញ្ជី​ដែល​មាន​ចំនួន ១០,៨ ​​ភាគរយ​នៃ​ការ​វិនិយោគ​សរុប បន្ទាប់​មក​គឺ​វិ​ស័យ​អចលនទ្រព្យ​មាន​ចំនួន​ ​ ១០,១៤ ភាគរយ សេវា​ស្នាក់នៅ ៩,៥ ភាគរយ សេវា​ប្រឹក្សា ៥,៧២ ភាគរយ វិស័យ​ផលិតកម្ម ៥,៤៩ ភាគរយ និង​វិស័យ​ចម្រុះ ៥៨,២៦ ភាគរយ ហើយក្នុងនោះអាជីវកម្មចុះបញ្ជីដែលគ្រប់គ្រងដោយស្ត្រីតំណាងឱ្យ៣៨ ភាគរយនៃអាជីវកម្មសរុប។
អ្នកឧកញ៉ា​ ​លឹម​ ​ហេង​ ​អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ការបង្កើតប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ​ដែលបង្ហាញនូវកើន​ឡើង​នៃ​ការ​ចុះបញ្ជី​ពាណិជ្ជកម្ម​ បានឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​គ្រប់​ប្រភេទ​ និងការសាងទំនុកចិត្តអ្នក​វិនិយោគ​ក្នុង​ការ​ធ្វើអាជីវកម្ម​នៅ​កម្ពុជា ក្រោម​គោល​នយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធ​ភាព​។​
សូមជម្រាបថា ប្រព័ន្ធ​ចុះបញ្ជី​អាជីវកម្ម​តាមរយៈ​ថ្នាល​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ ​ដំណាក់កាល​ទី​១​ (​Single​ ​Port​a​l​-​Phase​ 1) ​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១​៥​ ​ខែ​មិថុនា​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​០​ ​ ​រួមបញ្ចូល​ការ​ចុះបញ្ជី​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​ការ​ចុះបញ្ជី​ពន្ធ​ជាមួយ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ ​និង​ការ​ចេញ​វិញ្ញា​បន​ប​ត្រ​បើក​សហគ្រាស​នៅ​ក្រសួងការងារ​ ​និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​។​
​ដំណាក់កាល​ទី​២​ ​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១​ ​ខែកញ្ញា​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​១​ ​និង​ដំណាក់កាល​ទី​៣​ ​នៅ​ខែ​មិថុនា​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​៣​។
បច្ចុប្បន្ននេះ ប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីលើអាជីវកម្មទាំង ៣ ដំណាក់កាល ត្រូវបានដាក់ឱ្យអនុវត្តលើថ្នាលផ្លាស់ប្តូរទិន្នន័យកម្ពុជា (ឬ ហៅកាត់ថា ថ្នាល CamDX)។ ថ្នាល CamDX នេះ គឺជាថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា ដែលទើបទទួលបានជ័យលាភី “ការសម្របខ្លួនប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបើកចំហកូដ” ពីកម្មវីធីពានរង្វាន់អនាគតនៃរដ្ឋាភិបាលប្រចាំឆ្នាំ។
ប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីអាជីវកម្ម តាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន គឺជាវិធានកែទម្រង់មុតស្រួចជាកញ្ចប់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងលើកស្ទួយភាពប្រកួតប្រជែង និងលើកកម្ពស់បរិយាកាសធុរកិច្ច និងវិនិយោគនៅកម្ពុជា៕