ក្រសួងបរិស្ថានលើកទឹកចិត្តប្រជាជនចូលរួមរក្សាព្រៃឈរ ខណៈកម្ពុជាទទួលបានសមិទ្ធផលជាច្រើនពីឥណទានកាបូន
តាមរយៈគោលនយោបាយថែរក្សាការពារព្រៃឈើរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រៅពីបានចូលរួមកាត់បន្ថយការបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុជាសកល ថែមទាំងអាចផ្តល់នូវចំណូលបន្ថែមដល់ប្រជាសហគមន៍ក្នុងតំបន់ការពារតាមរយៈការទទួលយកអនុផលព្រៃឈើ ឬធនធានធម្មជាតិ ហើយថែមទាំងអាចចូលរួមចំណែកក្នុងការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅតំបន់នានាស្ទើរទូទាំងប្រទេសតាមរយៈការទទួលបានចំណូលពីការលក់ឥណទានកាបូន។
គិតចាប់ពីឆ្នាំ ២០១៦ រហូតដល់ឆ្នាំ ២០២០ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលពីការលក់ឥណទានកាបូនចំនួនជាង ១១លានដុល្លារ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម នេត្រ​ ភក្ត្រា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន។ បន្ទាប់ពីនោះ ក្រសួងបរិស្ថានបានបង្ហាញនូវសមិទ្ធផលនានាជាច្រើនដែលបានសម្រេចបាននៅតាមតំបន់ដែលបានលក់ឥណទានកាបូន ជាពិសេសការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដើម្បីបង្កភាពងាយស្រួលក្នុងការធ្វើដំណើរ មានសុវត្ថិភាពក្នុងការរស់នៅ ក៏ដូចជាបង្កើនជីវភាពគ្រួសារផងដែរ។
សម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាដែលបានមកពីចំណូលនៃការលក់ឥណទានកាបូនកម្ពុជាកាលពីពេលកន្លងទោនេះរួមមានដូចជា ៖
១. ខេត្តកែប តាមរយៈការលក់ឥណទានកាបូននៅទីតាំងឧទ្យានជាតិកែប សម្រេចកសាងបាន ផ្លូវបេតុងចំនួន១ខ្សែ អាចឡើងទៅដល់ទីតាំងឧទ្យានជាតិកែប ដែលពីដើមឡើយជាផ្លូវគ្រួសក្រហម និងឧស្សាហ៍ដាច់ផ្លូវដោយសារទឹកហូរ រួមជាមួយនឹងការសាងសង់ប៉មដែកនៅលើឧទ្យានជាតិកែប។