" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-67706 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
គម្រោង​ចំណត​កំពង់ផែ​កុងតឺន័រ​ថ្មី អាច​ជំរុញ​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​តាម​សមុទ្រ​របស់​កម្ពុជា​ប្រកួតប្រជែងទីផ្សារ​អន្តរជាតិ
ព្រះសីហនុ ៖ មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់នៃកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុបានឱ្យដឹងថា គម្រោង​សាងសង់​ចំណត​កំពង់ផែ​កុងតឺន័រ​ថ្មី​ទាំង ៣ដំណាក់កាលនៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ នឹងជំរុញវិស័យដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវសមុទ្ររបស់កម្ពុជា ដោយដំណាក់កាលទីមួយនឹងចាប់ផ្តើមនៅដំណើរការចុងឆ្នាំ២០២២ ហើយគ្រោងនឹងដាក់ឱ្យ​ដំណើរការ​ពេញលេញ​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០។
លោក លោក ថៃ ឬ​ទ្ធី អគ្គនាយករងទទួលបន្ទុកអាជីវកម្មនៃកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានឱ្យដឹងថា គម្រោងសាងសង់ចំណតកំពង់ផែដំណាក់កាលទី១ ​ក្នុង​តម្លៃ ២០០​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ជា​កម្ចី​សម្ប​ទាន​ពី​ប្រទេស​ជប៉ុន ដំណាក់កាល​ទី​១ នឹង​លាតសន្ធឹង​ប្រវែង​ជាង ៣៥០​ម៉ែត្រ មាន​ជម្រៅ​ទឹក ១៤,៥​ម៉ែត្រ​ ហើយ​វា​នឹង​អាច​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​កប៉ាល់​ដែល​មាន​កុងតឺន័រ​រហូត​ដល់​ទៅ ៤ ០០០ ​អាច​បោះ​យុថ្កា​បាន។
លោក ថៃ ឬ​ទ្ធី បានបញ្ជាក់ដែរថា សម្រាប់ជំហាន​ទី ២ នៃ​គម្រោង​សាងសង់​កំពង់ផែ​កុងតឺន័រ​ខាងលើនេះ មាន​ប្រវែង ៤០០ ម៉ែត្រ និង​ជម្រៅ​ទឹក ១៦.៥០ ម៉ែត្រ ដែល​នឹងត្រូវ​បានចាប់ផ្ដើម​សាងសង់​នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០២៥ និង​ដាក់ឱ្យ​ដំណើរការ​ចាប់ពី​ឆ្នាំ២០២៨ ខាងមុខនេះ អាច​អនុញ្ញាតឱ្យ​កប៉ាល់​ដែល​ផ្ទុក ១០ ០០០ កុងតឺន័រ ចូល​ចត​បាន។ ចំណែក​គម្រោង​កំពង់ផែ​កុងតឺន័រ​ថ្មី​ជំហាន​ទី ៣ នឹងមាន​ប្រវែង ៤៣០ ម៉ែត្រ និង​ជម្រៅ​ទឹក ១៧.៥០ ម៉ែត្រ ហើយ​អាច​ទទួល​ការចូល​ចត​របស់​បណ្ដា​កប៉ាល់ធំៗដែល​ផ្ទុក​កុងតឺន័រ​រហូតដល់ ១៥ ០០០ កុងតឺន័រ ​នឹង​ត្រូវបាន​សាងសង់​ចាប់ពី​ឆ្នាំ ២០២៦ ហើយ​បញ្ចប់​ការសាងសង់ និង​ដាក់ឱ្យ​ដំណើរការ​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០។
លោក ថៃ ឬទ្ធី អគ្គនាយករង បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា នៅពេលដែលដំណាក់កាលទាំងបីបានបញ្ចប់ និងដំណើរការ ចំណតផែថ្មីនឹងជួយកែលម្អវិស័យដឹកជញ្ជូននៅកម្ពុជា ជាពិសេសធានាដល់ការចតកប៉ាល់កុងតឺន័រទម្ងន់ធ្ងន់នៅក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក និងឆ្លើយតបទៅនឹងការកើនឡើងនៃបរិមាណទំនិញឆ្លងកាត់តាមកំពង់ផែឥឡូវនេះ។ កំពង់ផែ​កុងតឺន័រ​ថ្មី​ទាំង ៣ ដំណាក់កាល នឹងធ្វើ​ឱ្យ​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវ​សមុទ្រ​របស់កម្ពុជា កាន់តែ​រីកចម្រើន នៅពេល​ត្រូវបាន​ដាក់ឱ្យ​ដំណើរការ​ពេញលេញ​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០។
“នៅពេលអនាគត ជាមួយនឹងកំពង់ផែទឹកជ្រៅ យើងអាចរួមបញ្ចូលការដឹកជញ្ជូនទៅកាន់ប្រទេសទាំងអស់ក្នុងពិភពលោក។យើង​រំពឹង​ថា​តម្លៃ​ដឹក​ជញ្ជូន​នឹង​ធ្លាក់​ចុះទាប​ជាង​មុន ​ប្រហែល ២០០ ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​កុងតឺន័រ។ ជាមួយនឹងការ​ដាក់ឱ្យ​ដំណើរការ​ពេញលេញ វា​នឹង​ជួយ​ឱ្យ​ការដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​តាម​កប៉ាល់​ខ្នាត​ធំ​ទៅ-មក កម្ពុជា បានល្អ​ប្រសើរ ដោយកំពង់ផែ​ជំហាន​ទី ៣ ខាងលើ នឹងមាន​សមត្ថភាព​ប្រហាក់ប្រហែល ឬ​លើសពី​កំពង់ផែ​មួយចំនួន​នៅក្នុង​តំបន់ ក្នុងនោះ វា​នឹងមាន​ជម្រៅ​ទឹក​ជ្រៅ​ជាង​កំពង់ផែ Cai Mep របស់ វៀតណាមទៀតផង”
សូមបញ្ជាក់ថា សមត្ថភាព​គ្រប់គ្រង​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ​បច្ចុប្បន្ន​អាចផ្ទុក​កុងតឺន័រ​ និងជញ្ជូន​ទំនិញមាន​ត្រឹមតែ ១ ៥០០ TEUs តែប៉ុណ្ណោះ៕