" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-76322 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
វិស័យឯកជន ៖ កត្តាសុខសន្តិភាពជួយធ្វើឱ្យកម្រិតជីវភាព និងចំណូលរបស់ប្រជាជនកើនឡើងល្អប្រសើរ
ភ្នំពេញ ៖ អ្នកជំនាញពីវិស័យឯកជនបានលើកឡើងថា កត្តាសុខសន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយ និងសេដ្ឋកិច្ច ស្របជាមួយការដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយត្រឹមត្រូវប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានអនុញ្ញាតឱ្យប្រជាជនអាចទទួលបានកាលានុវត្តភាព និងសេវាសាធារណៈស្មើៗភាព ដែលធ្វើឱ្យកម្រិតជីវភាព និងចំណូលរបស់ប្រជាជនកើនឡើងល្អប្រសើរក្នុងរយៈពេល ២ ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ។
ជាមួយនេះដែរថា ធនាគារពិភពលោក (World Bank) បានបញ្ជាក់ថា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចដ៏ឆាប់រហ័សរបស់កម្ពុជាពីឆ្នាំ២០០៩ ដល់ឆ្នាំ២០១៩ គួបផ្សំជាមួយនឹងការផ្លាស់ប្តូរជារចនាសម្ព័ន្ធផង បានជួយធ្វើ​ឱ្យ​ប្រាក់ចំណូលរបស់​ពលកម្មកើន​ឡើង​ និងភាពក្រីក្រកាន់តែធ្លាក់ចុះ និងកម្រិតជីវភាពមានភាពប្រសើរឡើងជាងមុន។
សម្រាប់ទស្សនៈពីវិស័យឯកជនវិញ លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជកម្មកម្ពុជា បានថ្លែងប្រាប់ថា វិស័យឯកជនគឺជាក្បាលម៉ាស៊ីនក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ជាពិសេសលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជនតាមរយៈការបង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ ស្របជាមួយនឹងការដាក់ចេញគោលនយោបាយលើកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចនានារបស់រដ្ឋាភិបាល។
លោកឧកញ៉ា បានលើកឡើងថា ការលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជនគឺអាស្រ័យលើកត្តាគោលនយោបាយរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាលដែលដាក់ចេញគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចល្អ បើកទូលាយធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសវិស័យឯកជនអាចប្រកបរបរដោយសេរី។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានលើកឡើងថា ៖
“បើនិយាយពីវិស័យឯកជន ដើម្បីលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋឱ្យល្អប្រសើរ សភាពាណិជ្ជកម្ម ក៏ដូចជាវិស័យឯកជនទូទាំងប្រទេសនេះហើយ គឺជាក្បាលម៉ាស៊ីនជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជាតិយើង និងធ្វើឱ្យជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋធូរធា និងប្រសើរឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ តាមរយៈការបង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ និងបង់ពន្ធជូនរដ្ឋជាដើម”
លោកឧកញ៉ា បានបន្តថា ៖
“ការដំណើរការនៃគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចល្អរបស់រដ្ឋ និងវិស័យឯកជនទៅបានគឺអាស្រ័យទៅលើ សុខសន្តិភាព សុខវត្ថិភាព និងសុខមាភាពសង្គម ដែលធ្វើឱ្យជីវភាពប្រជាជនល្អប្រសើរ ពិសេសធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចសង្គមមានកំណើន”
ដោយឡែក ក្នុងអំឡុងពេលប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ កម្មវិធីឧបត្ថម្ភសាច់ប្រាក់ជូនគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ បានចូលរួមចំណែកកាត់បន្ថយអត្រាភាពក្រីក្រនៅកម្ពុជា បានប្រមាណ២.៧% ក្នុងឆ្នាំ២០២០ និង ៣.៤% ក្នុងឆ្នាំ២០២១។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍វាយតម្លៃការអនុវត្ត «កម្មវិធីឧបត្ថម្ភសាច់ប្រាក់ជូនគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ ក្នុងអំឡុងពេលប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ-១៩» ដែលបានចេញផ្សាយ នៅថ្ងៃទី២៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២នេះ ដោយក្រុមប្រឹក្សាជាតិគាំពារសង្គម និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សហប្រជាជាតិ (UNDP) ប្រចាំកម្ពុជា។
របាយការណ៍នេះបានបង្ហាញថា កម្មវិធីឧបត្ថម្ភសាច់ប្រាក់ជូនគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ ក្នុងអំឡុងពេលប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ បានផ្តល់ផលវិជ្ជមានជាច្រើន ដោយបានចូលរួមចំណែកសម្រួលជីវភាព របស់គ្រួសារក្រីក្រឱ្យរួចផុតពីការធ្លាក់ចូល ទៅក្នុងបញ្ហាអសន្តិសុខស្បៀង, បំណុល, ការលក់ទ្រព្យសកម្មរបស់គ្រួសារ និងបានសម្រួលបន្ទុកចំណាយរបស់គ្រួសារ ពិសេសចំណាយលើម្ហូបអាហារ, ថ្នាំសង្កូវ និងការអប់រំកូនចៅ។
របាយការណ៍នេះបញ្ជាក់បន្ថែមថា
“ចំពោះបច្ច័យលើផ្នែកម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច, កម្មវិធីនេះ បានចូលរួមដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រមាណ ០.៥៥% ក្នុងឆ្នាំ២០២០ និង ០.៤៥% ក្នុងឆ្នាំ២០២១។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ កម្មវិធីនេះ ក៏បានរួមចំណែកក្នុងការកាត់បន្ថយអត្រានិកម្មភាពចំនួន ០.៥៧% ក្នុងឆ្នាំ២០២០ និង ០.៦២% ក្នុងឆ្នាំ២០២១ និងកាត់បន្ថយអត្រាភាពក្រីក្របានប្រមាណ២.៧% ក្នុងឆ្នាំ២០២០ និង ៣.៤% ក្នុងឆ្នាំ២០២១”
កម្មវិធីឧបត្ថម្ភសាច់ប្រាក់ជូនគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ ក្នុងអំឡុងពេលប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការកាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២០ ក្រោមអធិបតីភាពសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា ដែលគិតរហូតខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ នេះ មានរយៈពេលប្រមាណ២៥ខែហើយ ដែលផ្តល់ការគាំទ្រ និងសម្រួលជីវភាពគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះដែលមានបណ្ណសមធម៌ប្រមាណជាង ៦៨ ម៉ឺនគ្រួសារ និងចំណាយថវិកាសរុបប្រមាណ ៧៤៤ លានដុល្លារ៕