សញ្ញាវិជ្ជមាន​សម្រាប់ទឹក​ដីស្រុកល្វាឯម ក្រោយរដ្ឋាភិបាល​បង្ហាញទឹកប្រាក់​នៃការសាង់ស្ពាន​តភ្ជាប់ពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ​១​
ភ្នំពេញ ៖ ទឹកដី​នៃស្រុកល្វាឯម​នឹង​កាន់តែមានភាពទាក់ទាញ​ និងអាចក្លាយទៅជា​ទីក្រុងមួយអ៊ូអរ​នៅពេលអនាគត​ ក្រោ​យ​រាជ​​រដ្ឋាភិបាល​បានសម្រេចសាងសង់ស្ពានឆ្លង​ទន្លេ​ពី​ផ្លូវជាតិលេខ​១​ទៅកាន់​ស្រុកល្វាឯម​ដោយផ្ទាល់នៅពេល​ឆាប់​ៗនេះ ខណៈតម្លៃ​នៃការ​ចំណាយលើការ​សាងសង់នេះ​ប្រមាណ២០០លានដុល្លារអាមេរិក ។
សម្ដេចអគ្គមហាសេនា​បតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បានថ្លែង​ក្នុងពិធី​សំ​ណេះ​​​សំណាល​ជាមួយបងប្អូនខ្មែរ​រស់នៅបណ្ដា​ប្រទេសប៉ែកអឺរ៉ុបបានឱ្យដឹងថា ​​ស្ពាន​ឆ្លងទន្លេ​តភ្ជាប់ពីផ្លូវជាតិលេខ​១ទៅ​ស្រុ​ក​​ល្វាឯម​​នៃខេត្តកណ្ដាល ត្រូវបានសិក្សា​ចប់សព្វ​គ្រប់ហើយ និងរង់ចាំតែឱកាស​ល្អ​ក្នុងការ​បើកការដ្ឋាន​សា​ង​សង់​តែប៉ុណ្ណោះ ។
សម្ដេចតេជោ បានមានប្រសាសន៍ថា ​​ស្ពាន​នេះ​គឺសង់​ឡើង​ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួល​ក្នុងកា​រធ្វើដំណើរ​ឡើ​ងទៅផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ-បាវិត ដែល​គ្រោងបើកការដ្ឋានសាងសង់​នៅឆ្នាំក្រោយ​ ហើយស្ពាន​នេះ​ដំបូងឡើង​មានអ្នកឱ្យ​យោបល់​ថានឹងត្រូវបង់លុយ​សម្រាប់ឆ្លងកាត់ ប៉ុន្តែ​ដោយសារតែវា​មានសារ​សំខាន់ សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវ​ធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្លងកាត់ជាប់ជាប្រចាំ​ក្នុងការប្រកបមុខរបរ និងអាជីវកម្មប្រចាំថ្ងៃ ​ដូច្នេះ​រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេច​បញ្ចេញថវិកា​២០០​លានដុល្លារដើម្បីសាង​សង់ដោយមិនបាច់​ឱ្យពលរដ្ឋ​បង់លុយនោះ ពោ​ល​គឺបង់នៅពេលដែលការធ្វើដំណើរត្រូវឡើងលើផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ-​បាវិត​ប៉ុណ្ណោះ ។
អ្នកជំនាញនៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យបានមើល​ឃើញថា ​តំបន់​មួយចំនួននៃស្រុកល្វាឯម​ នឹងកាន់តែមានភាព​ទាក់​ទាញ​ពីសំណាក់​វិនិយោគ​ និងអ្នក​អភិវឌ្ឍន៍ ដោយក្នុងនោះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលនឹង​សង់ស្ពាន​ឆ្លងទន្លេចំនួន២ ដោយភ្ជាប់រាជធានីភ្នំពេញទៅតំបន់អរិយក្សត្រ ចេញពីចំណុចផ្សារ​រាត្រីទៅកាន់តំបន់ជ្រោយចង្វារ ហើយតភ្ជាប់ពីជ្រោយចង្វារ​ទៅតំបន់​អរិយក្សត្រតែម្ដង ដើយពលរដ្ឋ​អាច​ធ្វើ​​ដំណើរបានយ៉ាងងាយស្រួលជាងមុនដោយមិនចាំបាច់​ឆ្លងសាឡាងទៀត​ឡើយ ។
លោក​ ប៉ូ អ៊ាវគង់ អគ្គ​នាយក​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ Advance បានមានប្រសាសន៍ថា​ ការសាងសង់​ស្ពាន​ឆ្លង​កាត់ទៅកាន់តំបន់ល្វាឯមក៏ដូចជា​ស្ពាន​ឆ្លងកាត់ទន្លេ​ពីភ្នំពេញទៅអរិយក្សត្រ​នឹង​ជួយ​ជំរុញឱ្យ​មានការអភិវឌ្ឍនៅតំបន់នោះ ហើយអ្វីដែល​ត្រូវអភិវឌ្ឍន៍មុនគេ​នោះគឺជា​ប្រភេទលំនៅឋាន ​ពីព្រោះថា​នៅតំបន់​នោះ​​ចំនួន​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិនទាន់មានច្រើនទេ ​ហើយដីក៏នៅទំនេរ​ច្រើន ដូច្នេះដើម្បីឱ្យមានការអភិវឌ្ឍ​ខ្លាំង​ត្រូវឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ទៅរស់​នៅ​តំបន់ជាមុនសិន ។​
“សម្រាប់គម្រោង​សាងសង់ស្ពានឆ្លងទន្លេ​តភ្ជាប់ពីផ្លូវជាតិលេខ​១ទៅកាន់តំបន់​នៃស្រុកល្វាឯមនេះ​ដែរ​ ខ្ញុំ​មិន​រំពឹង​ថា​​សាងសង់នៅឆាប់ៗនេះទេ ពីព្រោះថា​ឆ្នាំក្រោយនេះ​រដ្ឋាភិបាល​បានចំណាយច្រើនទៅហើយ​លើ​គម្រោ​ង​​មួយចំនួន​ដែល​ជាក់លាក់​ ។ យ៉ាងណាក្ដីគម្រោង​សង់​ស្ពាន​ឆ្លងទន្លេពី​ភ្នំពេញទៅអរិយក្សត្រ​ក៏ជាការ​ជួយឱ្យ​ចរន្ត​នៃទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅល្វា​ឯម​ទទួលបាន​នូវឥទ្ធិពល​វិជ្ជមានមួយចំនួនផងដែរ ហើយគម្រោងនេះក៏ជា​គម្រោងជាក់​លាក់​ក្រោយពីមានកា​រចុះហត្ថលេខា​ជាមួយរដ្ឋាភិបាលកូរ៉េរួចរាល់”
សូមរំលឹកថា ​កន្លងមក​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បានជំរុញឱ្យ​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ សិក្សា​បង្កើតក្រុង​ល្វាឯម​ ទៅជា​ក្រុងថ្មីមួយទៀតរបស់​ខេត្ត​កណ្ដាល​ខណៈដែលមាន​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍មួ​យចំ​នួ​នបានព្យាយាម​ចាប់​យ​ក​ឱ​កា​​ស​​​នេះក្នុងការស្វែងរក​ទីតាំងល្អៗ​ដើម្បីអភិវឌ្ឍ​ន៍​លើគម្រោង​របស់ខ្លួនដើម្បីទទួលបានចំណេញ ជាពិសេស​ពាក់ព័ន្ធនឹង​ដីធ្លី ​និងលំនៅឋាន ៕